YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Üye Deneyimleri

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23.04.20, 22:38   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Saçtan Daha Önemli Şeyler Olduğunu Anlamak


Saçtan Daha Önemli Şeyler Olduğunu Anlamak

Saç, hem erkeklerde hem de kadınlarda cilt kadar önemli olan ve gerek dış görünüşü gerekse kişisel özbeğeniyi olumlu yönde etkileyen bir aksesuardır. Bu yüzden çoğu insan genç ve çekici görünmek için saçlarının çok iyi durumda olmasını arzu eder. Bu yüzden saç ile alakalı en ufak bir sorunda kozmetik veya estetik arayışlara girmek olağan bir durum olarak görülmektedir. Dünya genelinde en çok yapılan estetik operasyonun saç ekimi olması boşuna değildir. Erkekler kadar olmasa da kadınları da etkileyen saç kaybı milyonlarca insanı saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işlemine başvurmak durumunda bırakmaktadır. Bu yüzden saç sorunlarını gidermeye yönelik devasa bir sektör oluşmuş durumdadır ve bu sektör gittikçe büyümektedir. Saç beyazlamasından tutun, saç dökülmesi ve kellik sürecine kadar çok değişik sayıda sorunun geçici yahut kalıcı olarak giderilmesine yönelik oluşturulan yöntemler ve ürünler vardır. Bu devasa pastanın şimdiden milyarlarca dolarlık bir büyüklüğe ulaştığı bilinmektedir.

Ancak kimi zaman bilinen ezberler bozulabilmektedir. En basitinden 2020 yılına damgasını vuran ve çoğu insana hayatı zindan eden covid-19 pandemisi çoğu insan için estetik ve kozmetik kaygıların geri plana atılmasını sağlamıştır. Çoğu insan uzun süredir yaptırmayı planladığı estetik ve kozmetik işlemleri ertelemek zorunda kalmıştır. Bu durum da bu işten para kazanan firmaları, klinikleri ve bunlardan geçimini sağlayan işgücünü oldukça kötü biçimde etkilemiştir. Saç ektirmek isteyen çoğu kişi planlarını belirsiz bir tarihe ertelemek zorunda kalmıştır. Benzer şekilde protez saç yaptırmak isteyen kişiler de bu planlarından şimdilik vazgeçmek zorunda kalmıştır. Netice söz konusu salgın hastalık sadece günlük hayatı değil aynı zamanda küresel ticareti ve sağlık endüstrisini de oldukça olumsuz etkilemiş durumda. Herkes insanlığın bu salgından nasıl ve ne zaman kurtulacağını merak ediyor. Neticede bilinen tüm ezberleri bozan olağanüstü bir durum söz konusu.

İnsanların kendilerinin ve sevdiklerinin sağlığı ve geleceği her şeyin önünde gelmektedir. Söz konusu virüsün kesin bir tedavisi veya aşısı olmadığı için insanlar bu belirsiz süreçte kaygılı biçimde gelişmeleri takip ediyorlar. Zira ellerinden başka bir şey gelmiyor. Çoğu ülkede işsizlik artmış durumda ve ekonomiler ister istemez küçülmeye doğru gidiyorlar. İşsizlik maaşları, kira ve fatura indirimleri bu sorunu ne kadar da öteleyebilir, kimse tahmin edemiyor. Neticede kontrolün insanın elinde olmadığı ve tamamen kontroldışı bir mekanizmanın random olarak işlediği bir bela ile karşı karşıyayız. En son böyle bir afet bundan tam 100 sene önce meydana gelmiş ve 100 milyon insanın ölümüne neden olmuştu. Kayıtlara İspanyol gribi olarak geçen bu sorun nedeni ile Birinci Dünya Savaşı bile sona ermişti. Bu sorunun Avrupa ülkeleri kadar olmasa da Türkiye'de de ciddi şekilde ölümlere yol açtığı bilinmektedir. Nitekim virüsler coğrafya ve ülke tanımıyorlar. Bu konuda ayrıma gitmiyorlar.

Saç ekimi olarak da bilinen saç nakli tüm dünyada muazzam talep gören bir estetik cerrahi türüdür. Saç nakli işlemlerine uygun olmayan ve arzu ettiği neticeyi alamayacak olan bireyler ise protez saç yöntemine başvurmaktadır. Tüm bunların uygulanabilmesi için bir şekilde ülke içinde, şehirler arasında veya uluslararası seyahat şarttır. Yani bir yerden bir yere gitmenin şart olduğu ve profosyonel eller tarafından yürütülen proseslere dayanmaktadır bu işlemler. Bu da covid-19 pandemisi açısından risk teşkil eden bir durumdur. Neticede operasyon, uygulama ve bakım için sık sık evinizden çıkmanız gerekiyor. Söz konusu kliniğe veya hastaneye ulaşmanız için vahısta kullanmanız gerekiyor. Kişisel aracınızı dahi kullansanız bir şekilde ister istemez toplum ile temas etmeniz kaçınılmaz bir durum. Gittiğiniz klinik, merkez veya hastanede de ister istemez çok sayıda insan olacaktır ve onlarla aynı ortamda bulunmak da hem sizin için hem de onlar için ciddi manada bir risk unsurudur.

Çünkü covid-19 ya da halk arasındaki tabiri ile corona virüsü, yüksek ateş ve öksürük gibi şikayetlere yol açmadan da çoğu bireyde taşıyıcı olarak bulunabiliyor ve bu kişiler hasta olduklarının dahi farkına varmadan toplum içinde dolaşarak virüsü başka insanlara bulaştırabiliyorlar. Sizde hiçbir soruna yol açmayan virüs, başka bir insanda komaya hatta ölüme dahi neden olabiliyor. Bu virüsün hangi insanda ne tür komplikasyonlara neden olacağı bu yüzden önceden kesin olarak kestirilemiyor. Sadece hipertansiyon, kontrolsüz diyabet, bağışıklık sistemi sorunları olan ve kanser tedavisi gören vakalarda virüsün daha ciddi sorunlara neden olabileceği bilinmektedir. Yaşlı olmak ve erkek cinsiyete mensup olmak da riski artıran bir diğer faktör olarak biliniyor. Tüm bu unsurlar göz önüne alındığı vakit sorumsuzca dışarı çıkıp dolaşan veya bir yerlere gidip gelen biri sadece kendisini değil evde birlikte yaşadığı ailesini de tehlikeye atmaktadır. Zira virüsün kuluçka süresinin de 14 gün olduğu unutulmamalıdır.

coronavirüs salgınının insanlara anlattığı çok şey vardır. Bunlardan biri de hayatta en önemli şeyin sağlık olduğudur. Sağlığın temeli de hijyenden geçmektedir. Hijyen kadar bir diğer mühim olan mesele ise insanların artık temiz ve ekolojik gıdalara yönelerek daha çok bitkisel gıdaları tercih etmesi gerektiği gerçeğidir. Zira hayvansal gıdalara fazla bağımlı olmak hem küresel ısınma açısından hem de etik nedenlerden ve insan sağlığı açısından uygun bir durum değildir. Zira bütün ölümcül salgın hastalıklar hayvanlardan insanlara geçmiştir. Hayvancılık saplantısı günün birinde insan ırkının geleceğini dahi tehlikey sokabilir. Bir diğer mesele ise hiç şüphesiz yaban hayatı rahat bırakmak ve vahşi hayvanlar ile teması minimuma indirmektir. Neticede gözle dahi görülmeyen bir virüsün tüm modern yaşamı, insanları ve ekonomiyi eve hapsettiği ve insanların estetik kaygılarını bile geri plana attığı unutulmamalıdır. Her şeyden önce sağlık geldiği gibi estetik cerrahiden önce de insan ve toplum sağlığı gelmektedir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
cerrahi, corona virüsü, coronavirüs, covid-19, covid-19 pandemisi, estetik, ispanyol gribi, kozmetik, pandemi, protez saç, saç, saç ekimi, saç nakli, salgın, salgın hastalık, virüsWEZ Format +3. Şuan Saat: 21:39.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.