YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Üye Deneyimleri

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02.11.16, 06:29   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Saç Naklinde Arap Modası


SAÇ NAKLİNDE ARAP MODASI

Saç dökülmesi veya diğer adı ile alopesi sadece ülkemizi değil tüm dünya genelini ciddi şekilde etkileyen en ciddi dermatolojik patolojilerden biridir. Alopesinin görülme sıklığı zaman geçtikçe artmakta ve gittikçe daha fazla sayıda insanı mağdur etmektedir. Sanılanın aksine sadece erkeklerde görülmeyen ve salt olarak yaşlanmaya özgü bir bulgu olmayan alopesi sorunu, her yaştan ve her cinsiyetten insanı ciddi şekilde etkilemektedir. Tedavi açısından herkes için tek bir tedavi protokolü söz konusu değildir. Alopesinin tedavisinde genel olarak yaş, cinsiyet, genel sağlık durumu ve aile hikayesi gibi faktörler göz önünde bulundurularak tedavi düzenlenmelidir. Nitekim bazı vakalarda cerrahi tedavi seçenekleri öncelik taşırken bazı vakalarda medikal tedaviler daha iyi sonuç verebilmektedir. Benzeri şekilde bazı vakalarda saç naklinden çok iyi sonuç alınabilirken bazı vakalarda saç nakli işlemine uygunluk durumu söz konusu olmayabilmektedir.

Naklinde Modası

Saç dökülmesi kalıcı ve geçici olarak sayısız alt türe sahiptir. Bazı saç dökülmeleri kalıcı iken bazıları geçici, normal ve döngüsel olabilmektedir. Ancak en sık rapor edilen alopesiler genel olarak kalıcı olarak görülen alopesi türleridir. Bu alopesi türlerinin de ezici bir çoğunluğu androgenetik zeminde meydana gelmektedir. Saç dökülmelerinde erkek/kadın oranı yaklaşık olarak 3/1 gibi bir orana denk düşmektedir. Genelde puberte dönemi olarak da adlandırılan ergenlik döneminden sonra vücutta biyosentezi artan androjen hormonların etkisi ile genetik predispozisyonu olan bireylerde önce saç folikülleri minyatürleşmeye, ardından da sağlıklı terminal saç üretemeyecek duruma gelerek dumura uğramaya başlarlar. Saç folikülleri anajen fazdan, telojen faza geçerler ve bir daha bu uyku döneminden çıkamazlar. Uyku fazında gittikçe kılcal damar ağlarından uzaklaşıp dermal büyüme faktörlerinden mahrum kalırlar. Uzun süren besin ve oksijenden mahrum kalma durumu saç foliküllerinin dumura uğrayarak bir daha hiçbir suret ile sağlıklı saç üretememesine yol açar.

Genel olarak androgenetik alopesi kadınlarda da sık görülen bir sorun olsa da erkeklerde çok daha yüksek oranlarda görülmektedir. Bunun sebebi erkek vücudunda çok fazla oranda androjen hormon prodüksiyonu yapılmasıdır. Genetik olarak erkekler testisler dahil olmak üzere birçok organ ve endokrin mekanizma üzerinden androjen sentezi yaparlar. Androjenler erkeklerde seksüel fonksiyonları düzenler, kas hacmi ve kas gücünü arttırır, kemik gelişimini sağlar ve bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Bunun yanı saıra vücutta kıllanmayı uyarır. Sakal ve bıyıkların çıkmasını, vücudun diğer bölümlerinde kıllanma artışını sağlar. Ancak aynı zamanda genetik olarak yatkınlığı olan bireylerde aynı hormonlar androgenetik alopesiye neden olurlar. Burada sorun olan vücudun kendi ürettiği hormonlardan ziyade bu hormonlara karşı genetik sensitive gösteren saç foliküllerinin patolojik durumudur. Bu yüzden saç folikülleri sağlıklı şekilde varlıklarını sürdüremezler.

Erkekler sorundan ciddi oranda müzdarip olsalar da medikal tedavi konusunda daima geç kalma eğilimi gösterirler. Bu durumun altında biraz da medikal tedavilerin önemli bileşenlerinden biri olan antiandrojen tedavisinin erkeklerde tolere edemeyecek düzeyde seksüel yanetkilere sebebiyet vermesi yatmaktadır. Bu sebeple zaman içinde medikal tedaviyi pas geçmek zorunda kalan erkeklerin önemli bir kısmı saç nakli için ilgili kliniklere başvurmakta ve saç nakli operasyonu yaptırmaktadırlar. Bu sayede kaybedilen saçlara tekrar kavuşma ve olduğundan daha genç görünme hevesi belirmektedir söz konusu vakalarda.

Normalde saç Naklinde kullanılan dönor bölgedeki saç folikülleri, frontal ve verteks bölgelerine göre androjenlerinden daha az oranda etkilenme eğilimindedirler. Bu durum herkeste böyle değildir. Ancak çoğu erkekte dönor bölgenin androjen sensitivesi daha düşüktür diğer bölgelere göre. Bu sebeple dönor bölgede bulunan saç folikülleri, cerrahi operasyon ile çıkartılarak fazla zaman kaybetmeden saçsız bölgelere nakledilmekte ve böylece bireyin daha saçlı görünmesi sağlanmaktadır.

Naklinde Modası

Ancak son yıllarda döviz kurunun uygunluğundan ve çeşitli ekonomik sebeplerden ötürü sağlık turizminin ülkemizde gelişmesi ve ülkemize bilhassa saç nakli tarzında estetik operasyonlar yaptırmak için gelen Arap turistlerin, bu operasyona ilgi göstermesi ile bilinen ezberler bozulmuş durumdadır. Saç nakli için ülkemize gelen Arap turistlerin ezici bir çoğunluğu seyrek veya saçsız bölgelerin tümünü hedefleyecek şekilde saç nakli yaptırmak yerine sadece frontal bölgeye saç nakli yaptırmaktadırlar. Ön görünüme aşırı önem verip diğer bölgeleri önemsememek ise estetik olmayan sonuçlara sebep olmaktadır. Sadece önlerde bulunan ancak tepe ve arka bölümlerde bariz bir biçimde saçsızlığın ön plana çıktığı bir saç nakli sonucu tablosu oluşmaktadır.

Bu durum için özellikle yabancı ülkelerde saç nakli hizmeti veren Türk klinikleri ve hastaneleri sorumlu tutulsa da, bu durum Türk klinik ve hastanelerinin isteği ile oluşan bir durum olmayıp tamamen Arap turistlerin talebi sonucunda oluşan bir durumdur. Galiba bu konuda dünya genelinde bir bilgilendirme yapmak gerekiyor. Çünkü bu tarz bir yanlış kanı oluşmuş durumda özellikle ortadoğu ülkelerinde.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.

Konu SEBASTİAN tarafından (25.12.17 Saat 14:17 ) değiştirilmiştir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
fue, fut, saç ekimi, saç ektiren arap turist, saç nakliWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:21.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.