YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Üye Deneyimleri

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15.10.18, 21:52   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 416
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Mağduriyeti Fırsata Çevirenler Hakkında


Mağduriyeti Fırsata Çevirenler Hakkında

saç dökülmesi ve kellik sorunu tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen mühim bir sorundur. Sadece erkeklerde değil kadınlarda da görülen bu problem sadece kozmetik açıdan sıkıntı doğurmamakta aynı zamanda bireyi psikolojik açıdan da etkilemektedir. Geçmişe oranla görülme sıklığı gittikçe artan saç dökülmesinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Ancak hem erkeklerde hem de kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopesi en sık görülen saç dökülmesi türüdür. Bu saç dökülmesine halk arasında ırsi saç dökülmesi de denilmektedir. Diğer saç dökülmeleri türlerinde ise genelde bağışıklık sisteminin başrolde oldığu patolojik durumlar söz konusu olmaktadır. Bu tür saç dökülmelerinde erkek tipi saç dökülmesinde görüldüğü gibi şekilli ve progresif bir kellik tablosu oluşmamakta ve daha çok geri dönüşü olan ancak saçlı derinin her sahasını etkileyen saç kayıpları sık yaşanmaktadır. Bağışıklık sisteminden köken alan alopesiler genelde ilaç tedavisine iyi yanıt vermektedir.

Saç dökülmesi sorunu birçok tıbbi sorun ve hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edildiğinde tedaviden randıman alınabilen bir sorundur. Geç kalındığında birçok alopesi türü için tedavi opsiyonları azalmakta ve tedavinin başarı şansı düşmektedir. Genel olarak sık görülen bir saç dökülmesi türü olan androgenetik alopeside de ilk etap tedavileri medikal tedaviler oluşturmaktadır. Ağızdan alınan tabletler, vitamin takviyeleri ve saçlı deriye sürülen topikal losyonlar tedavinin genel çerçevesini oluşturmaktadır. Ancak geç kalındığında ise maalesef medikal tedaviden iyi yanıt alınamamaktadır. Erken teşhis edilemeyen vakalarda bu yüzden tek tedavi seçeneği olarak çoğu kez cerrahi tedavi gündeme gelmektedir. Cerrahi tedavide ense köklerinden alınan ve diğer saç foliküllerinden daha dirençli olan saç foliküllerinin, saçlı derinin seyrek veya saçsız sahalarına nakledilmesi operasyonun temel prensibini oluşturmaktadır. Bu işlem en çok erkek tipi saç dökülmesinde uygulanmaktadır.

Ancak bazı vakalarda cerrahi bir tedavi biçimi olan ve halk arasında saç ekimi olarak da adlandırılan saç folikülü transplantasyonu işlemi beklenen sonucu vermemektedir. Nitekim saç folikülü rezervi sınırlı ve saç nakli işleminin gerçekleşeceği saha genişse eğer işlemden çok büyük başarılar beklemek hayal olmaktadır. Bu durumda da protez saç uygulamaları gibi kozmetik yöntemler devreye girmektedir. Bu yöntem genel olarak hava ve su geçirgenliğine sahip fileye benzer bir altyapıya insan saçlarının işlenmesi ve saçsız veya seyrek saçlı sahalara bu ünitenin medikal yapıştırıcılar yardımı ile monte edilmesine dayanmaktadır. Genelde diffuz tarzda alopesi sorunu olan ve medikal tedavi ve saç nakli işlemlerine uygun olmayan bireylerde son çare olarak bu metot tercih edilmektedir. Bu metodun avantajı saç nakli işlemleri gibi saç folikülü rezervine ve cerrahi operasyona gerek kalmadan hızlı bir biçimde saçlanma seçeneği sunmasıdır. Dezavantajı ise bakım maliyetleri, zor şartlarda kullanım zorluğu ve bazı bireylerde yapay durma sıkıntısıdır.

Gerek medikal tedavilerde, gerekse de saç nakli işlemlerinde ve protez saç uygulaması gibi kozmetik seçeneklerde iyi niyeti suistimal durumu çok sık olarak görülen bir sorundur. Özellikle ülkemizde saç dökülmesi ve kellik sorunundan müzdarip olan bireylerin bu mağduriyetleri resmen bir sektöre dönüşmüş durumdadır. Elbette bu durum belli oranda doğaldır ve dünyanın her yerinde böyledir. Ancak sağlık sorunu yaşayan ve bu durumdan hem kozmetik hem de psikolojik açıdan olumsuz etkilenen bireyleri kandıran çok sayıda gerçek ve tüzel kişi bulunmaktadır. Medikal tedavilerde uygulanan en büyük sahtekarlıklardan biri hiçbir etkinliği ve güvenlik onayı olmayan bitkisel kapsülleri kelliğe deva, saç dökülmesine çare gibi gösterişli sloganlar ile pazarlanmasıdır. Bilhassa internet ortamında bu tarz etkisiz takviyelerin çok fazla oranda satıldığı ve çok sayıda insanın kandırıldığı bilinmektedir. Bu takviyelere dünya kadar para ödeyip karşılığında hem paradan hem de sağlığından olan çok sayıda insan vardır.

Saç ekimi olarak bilinen saç nakli işlemlerinde ve protez saç uygulamalarında da benzer sahtekarlar faaliyet halindedir. Saç nakli işlemlerinde yerli hastaya döviz üzerinden fiyatlandırmalar yapılmakta ve tıp doktoru bile olmayan kişiler tarafından operasyonlar uygulanmaktadır. Bu durum enfeksiyon dahil çok sayıda sağlık sorununa zemin hazırlamaktadır. Benzer şekilde nakledilen saç folikülleri, açıklanandan çok daha az olabilmektedir. Nitekim saç nakli işlemi zor ve zahmetli bir işlemdir. Maharet ve sabır gerektirmektedir. Çoğu vaka, saç nakli işlemleri sırasında saç foliküllerini tek tek saymakla uğraşmayacağından ve sedatif ilaçların etkisi altında olduklarından, gerçekte ne kadar saç folikülü nakledildiği firmanın dürüstlüğüne kalmış bir durumdur. Bir de abartılı vaatler ile kandırılan ve saç nakli işleminden sonra umduğu sonuçlara asla kavuşamayan kişilerin yaşadığı mağduriyet vardır. Saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işlemlerinde bu tarz sahtekarlıkların çokluğu sebebi ile sorun büyüktür.

Protez saç uygulamalarında ise fahiş fiyat uygulamalarına gidilebilmektedir. Kişiler, gerçekdışı vaatler ile kandırılmakta ve sorun yaşadıkları anda ortada bırakılabilmektedirler. En basitinden daha önce başka bir kişinin kullanıp memnun kalmadığı protez saç ünitesi, çeşitli işlemlerden geçirilerek yeniymiş gibi başka insanlara satılabilmektedir. Benzer şekilde Türkiye'de üretilmesine rağmen yurtdışından geliyormuş intibiası uyandırılan bu gerekçe ile döviz kuru ile fiyatlandırılan ürünler de bulunmaktadır. Halk sağlığının bozuk olduğu uzak Asya ülkelerinden neyüdüğü belirsiz protez saç ünitelerini toptan sipariş edip uygulamada kişiye özelmiş gibi lanse eden firmalar da vardır. Bazı firmalar ise ölmüş insanların saçlarını çok daha ucuza alabilmekte veya ithalat yapılan firmanın bu tarzda bir kazığına maruz kalabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında protez saç uygulmalarında da dürüstlük ve etik kurallar sorununun varlığından söz edilebilir.

Bu yüzden çok temkinli olmakta fayda vardır. Medikal tedavilerde hekim reçetesi olmadan hiçbir ürünü kullanmamak ve FDA onayı olmayan ürünlerden kaçınmak gerekmektedir. Saç nakli işlemlerinde ise Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan hastane ve kliniklerde bir estetik cerrahın yönetiminde gerekli operasyonun gerçekleşmesi gerekmektedir. Protez saç uygulamalarında ise çok sıkı araştırmaların yapılması, reel yaşamdaki müşterilerin deneyimleri, firmanın geçmişi ve dürüstlüğü büyük önem taşımaktadır. Her açıdan dikkatli olunmasında bu yüzden büyük fayda vardır.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
androgenetik alopesi, erkek tipi saç dökülmesi, medikal tedavi, protez saç, protez saç uygulaması, saç dökülmesi, saç ekimi, saç nakliWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:30.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.