YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Üye Deneyimleri

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29.06.19, 22:16   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Enflasyon ve Devalüasyon Yüzünden Mağdur Olmayın


enflasyon ve devalüasyon Yüzünden Mağdur Olmayın

saç dökülmesi sıklığı arttıkça, bu durumdan mağdur olanların sayısı da artmaya başladı. Özellikle saç dökülmesi tipi, açık alanı ve dönor bölgesi saç folikülü rezervi saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işlemi için müsait olan vakalarda saç ekimi ilk tercih edilen işlemdir. Ancak bu durum için uygun olmayan vakalarda ise duruma göre kozmetik yöntemler çözüm olarak tercih edilebilmektedir. Bu yöntemlerin başında ise protez saç yöntemi gelmektedir. Kimi zaman kullanım zorluğu ve düzenli bakım ve yenileme gibi handikapları olan protez saç ünitelerinin en belirgin özelliği ise saç ekimi ile elde edilmesi mümkün olmayan bir saç sıklığının kısa sürede sağlanabilme avantajıdır. Bu avantaj çoğu vaka için cazip bir estetik görünüm sağladığı için kimi zaman saç nakli işlemine göre daha çok tercih edilen bir işlem olmaktadır protez saç yöntemi. Tabii saç ekimi olarak bilinen saç nakli işlemlerine de muazzam bir talep olduğu bilinen durumdur. Özellikle güncel devalüasyon gerçeği, Türkiye'ye olan yabancı hasta ilgisini katlayarak artırdı.

Devalüasyon genel olarak yabancı para birimlerinin yerli para birimi karşısında beklenenden fazla oranda ve sürat ile yükselmesidir. Bu durumun avantajlarından daha çok dezavatantajları vardır. Netice itibarı ile yükselen döviz kurları sebebi ile Türkiye sağlık turizmi açısından yabancı uyruklu hastalar için cazip hale gelmiştir. Bugün Ortadoğu ve Avrupa'dan çok sayıda hasta, kendi ülkelerinden çok daha düşük meblağlar ödeyerek estetik cerrahi dahil her türlü sağlık hizmetinden istifade edebilmektedir. Bu büyük bir ayrıcalıktır. Türkiye'de sağlık turizmi günümüzde genel turizm içerisinde ekonomik payı gittikçe artan bir turizm çeşididir. Bu sayede her geçen gün sağlık sektörüne yapılan yatırım meblağı da artmaktadır. Bu yatırımdan en fazla pay alan saha ise estetik cerrahi koludur. Devalüasyon sebebi ile cazip hale gelen Türk sağlık sektöründen, Avrupa ve ABD'de yaşayan Türk kökenli vatandaşlar da istifade etmektedir.

Tabii bu durumun olumlu yönleri kadar olumsuz yönleri de vardır. Olumlu yönü sağlık sektörünün hacminin büyümesi, yatırımların çoğalması, istihdamın artmasıdır. Bu durum döviz cinsinden gelirlerin artmasına neden olurken ülkenin dış ticaret açığını bir nebze de olsa kapatıcı bir etkiye sahiptir. Öte yandan bu sektörel genişlemenin işsizliği azaltıcı bir etkisi olduğu da söylenebilir. Tabii bunlar küçük oranlarda cereyan eden olumlu gelişmelerdir. Devalüasyon kaynaklı yabancı uyruklu hasta artışının olumsuz yanı ise bu hastalar yüzünden artan talebin fiyatları yükseltmesi gerçeğidir. Bu durum hep yerli hastaların bütçesini zorlamakta, hem döviz cinsinden fiyatlamaya gidilmesine neden olmakta hem de yerli hastaların sıra bulmasını zorlaştırmaktadır. Bugün 10 sene öncesine göre artan estetik cerrahi kliniklerine rağmen eskiye nazaran uygun fiyattan hizmet görmek hem daha güçtür hem de yer bulmak zordur. Bazı klinik ve özel hastanelerinin sadece yabancı uyruklu hasta bazlı olarak faaliyet gösterdiği bile söylenmektedir.

Devalüasyonun tek olumsuz etkisi yabancı uyruklu hasta sayısındaki artışa neden olması değildir. Aynı zamanda ithalatın da daha masraflı hale gelmesidir. Maalesef günümüzde saç ekimi olarak bilinen saç nakli uygulamalarından tutun protez saç ünitelerine kadar ithalata bağımlı olmayan saha yok gibidir. En basitinden protez saç üniteleri komple ithaldir. Bu yüzden bu ünitelerde döviz kuruna bağlı fiyat artışı kaçınılmazdır. Benzer şekilde gerek saç ekimi işlemlerinde gerekse protez saç uygulamalarında kullanılan losyonlar, lokal antestezik maddeler, temizleyici solventler, çeşitli kozmetik gereçler falan olduğu gibi ithaldir. Bu yüzden bu yan mamüllerde de devalüasyona bağlı gerçekleşen fiyat artışı söz konusudur. Maalesef devalüasonun tetiklediği kronik enflasyon sorunu her sektörü olduğu gibi estetik ve kozmetik sektörünü de son derece olumsuz etkilemiş ve olumsuz etkilenme hastalara ve müşterilere yansımıştır.

Tabii protez saç uygulumalarında bakım ve ünite yenileme masrafları da ilerleyen dönemlerde söz konusu olabilmektedir. Benzer şekilde saç ekimi olarak bilinen saç nakli uygulamalarında da ilerleyen dönemlerde devam eden saç dökülmesine bağlı olarak yeni saç ekimi seansları gerekebilmektedir. Bu durum da çoğu hastanın beklediği gibi tek seferlik bir ödeme ile sorundan tamamen kurtulma umutlarını boşa çıkarmakta ve ilerleyen dönemlerde de ekstra masraflara neden olmaktadır. Bu sorunları yaşamamak herkesin hayali olsa da çoğu zaman kronik bir seyir izleyen saç dökülmesi sorununda bu beklenti boşa çıkmaktadır. Her hastada değil ancak çoğu hastada bilhassa erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androgenetik alopeside çoğu vakada sorunun tamamen durduğu bir tablo meydana gelmemektedir. Söz konusu patoloji yıllar içinde progresif bir seyir izlemekte ve saçlı deride geniş sahaları etkilemektedir. Bu tabloyu estetik açıdan sorun kabul eden kimseler ise bu durumdan kurtulmak için ekstra masraflarda bulunmaktan kaçınmamaktadır.

Mevcut tabloda devalüasyon, enflasyon, yabancı uyruklu hasta yoğunluğundan fırsat bulamama gibi olumsuz etkenler hesaba katıldığında yapılabilecek en doğru iş temkinli olmak ve sorunun bilinci ile geleceği düşünerek hareket etmektedir. Her şeyden önce saç dökülmesi sorununun çok başında olan hastaların tıbbi açıdan etkinliği ve güvenliği onaylanmış medikal tedavileri uygulamalarında büyük fayda vardır. Ancak medikal tedavilerden fayda göremeyecek durumda olanlar için ilk seçenek saç nakli olarak bilinen saç ekimi işlemleri, ikinci seçenek ise protez saç ünitesi uygulamalarıdır. Ancak gerek saç ekimi işlemlerinde gerekse protez saç uygulamaları gibi kozmetik yöntemlerde işlemi yahut uygulamayı yapacak firma ile en baştan konuşmak ve uzun vadeli anlaşma yapmak gerekmektedir. Bazı firma ve kliniklerin bu yönde güvence isteyen hastalara yönelik döviz kuru sabitleme gibi faydalı opsiyonlar sunduğu bilinmektedir.

Hülasa konuya vakıf olmak ve geleceği düşünerek temkinli şekilde hareket etmek bu açıdan hem hastalar hem de klinik, firma ve hastaneler için büyük önem taşımaktadır.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
androgenetik alopesi, devalüasyon, enflasyon, erkek tipi saç dökülmesi, estetik, medikal tedavi, protez saç, saç dökülmesi, saç ekimi, saç nakli, yabancı uyruklu hastaWEZ Format +3. Şuan Saat: 17:42.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.