YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Topikal Ürünler

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03.01.19, 23:00   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Toz Keratin İçeren Ürünler Hakkında


Toz keratin İçeren Ürünler Hakkında

Saç, saç folikülü tarafından üretilen ve hammaddesi keratin olan biyolojik bir yapıdır. İnsanlar sadece fetus döneminde saç folikülü üretirler. Bu konuda doğuştan gelen rezerv neyse yaşam boyunca o rezerv korunmakta ve kaybedilen saç foliküllerinin yerine yenisi üretilememektedir. Saçın kendisi keratin adı verilen bir maddeden oluşsa da, belli oranda protein, yağ ve su da ihtiva etmektedir. Ancak oransal olarak ezici çoğunluk keratin maddesindedir. Keratin, sadece saçta değil tırnakların yapısında da bulunan bir maddedir. Benzer şekilde hayvanlarda tüy ve boynuz gibi uzantılar da sertleşmiş keratinden oluşmaktadır. Keratin, genel olarak ısı yalıtımı yüksek düzeyde olan ve deriyi termal değişimlere karşı uyaran bir biyolojik yapıdır. Evrimsel süreçte insanların sıcaklık değişimlerine karşı zekalarını kullanarak çözüm üretmeleri sebebi ile insanlarda vücut kılları azalmıştır. Ancak benzer şekilde saç dökülmesi sıklığı da zaman içinde azalmıştır.


Saç dökülmesi kimi zaman total olarak kimi zaman da bölgesel olarak gerçekleşebilmektedir. Hangi insanda ne tür bir saç dökülmesi sorununun görüleceği tamamen genetik ve çevresel faktörlere bağlıdır. Cinsiyet farkı da bu konuda belirleyici bir faktördür. Mesela kadınlarda genelde diffuse tarzda alopesi görülürken, erkeklerde ise şekilli erkek tipi kellik görülmekte ve ortaya klasik erkek tipi kellik manzaraları çıkmaktadır. Erkeklerde görülen en yaygın saç dökülmesi biçimi androgenetik alopesidir. Kadınlarda da bu alopesi biçimi en yaygın olarak görülen saç dökülmesi türüdür. Ancak erkeklerde, kadınlardan çok daha yüksek oranda saç dökülmesi sorunu görülmektedir. Bu sorunun nedeni olarak erkeklerin genetik ve hormonal yapıları sorumlu tutulmaktadır. Nitekim erkek tipi saç dökülmesi erkeklik hormonları ile alakalı olduğundan ve erkeklerde erkeklik hormonları çok daha fazla oranda salgılandığından, erkeklerde bu sorunun yaygın olarak görülmesi olağandır. Ailesindeki erkeklerde, androgenetik alopesi sorunu olan kadınlarda da uygun şartlar oluştuğunda bu sorun meydana çıkabilmektedir.

toz keratin içeren ürünler Türkiye'de son 20 yıldır, dünyada ise çeyrek asıra yakın bir süredir piyasada bulunmaktadır. Bu tarz ürünler tamamen kozmetik amaçlı olup saç dökülmesi sorununu tedavi etmekten uzaktır. Sadece çeşitli patolojik durumların neden olduğu saç dökülmesi sonucunda ortaya çıkan kötü görüntülerin giderilmesi için üretilmişlerdir. Toz keratin içeren ürünler sayesinde saçlı deride seyrelen veya kelleşen bölgelerdeki açılık veya seyrekliği kapatmak mümkündür. Ancak bunun için bireyin seyrekleşen bölgelerinde kendi saçlarının da olması gerekmektedir. Tüm saçların kaybedildiği veya Norwood Hamilton skalasına göre 6.seviyenin gerisindeki vakalarda kullanılması ve olumlu sonuç alınması çok zordur. Saçsızlık derecesi arttıkça bu tarz ürünlerin randımanı aynı oranda azalmaktadır. Nitekim bu tür ürünlerin etkili olabilmesi için seyrek de olsa bireyin kendi saçlarının var olması şarttır.

Türkiye'de çok satılan toppik marka ürünlerinde temel etken maddesini toz keratin oluşturmaktadır. Daha sonradan piyasaya çok farklı markalı ürünler çıkmıştır. Bunların hepsinin ortak noktası toz keratin içermesi ve beklenen kozmetik sonuç için mutlak suret ile seyrelmiş durumda da olsa bireyin kendi saçlarının var olması gerektiğidir. Tamamen kelleşmiş deride bu tarz ürünlerden etkinlik beklemek yanlış olur. Bu tarz ürünler kullanılmadan önce genelde kapalı vaziyette kutu hafifçe sallanmalı ve böylece keratin tozlarının topaklaşması veya elektriklenmesi önlenmelidir. Ardından 10-15 cm mesafeden seyrelmiş alanın büyüklüğüne ve açısına göre gerekirse ayna veya ikinci bir kişinin yardımı ile sorunlu bölgeye gerekli uygulama yapılmalıdır. Bunu yapmadan önce gözler ve yüz el ile kapatılmalıdır. İşlem tamamlandıktan sonra ise uygun bir tarak yardımı ile saçlar iyice taranmalı, saç kurutma makinesi ile saçlar iyice kurutulmalı ve saçlara uygun bir model verilmelidir.

Toz keratin içeren ürünlerin uygulanmasında bir diğer husus ise renk uyumudur. Bu tarz ürünler genelde farklı renk seçenekleri ile satışa sunulmaktadır. Siyah, beyaz, kahverengi, kızıl ve sarı renkleri değişik tonları ile birlikte satılmaktadır. Saç rengine en yakın olan renk gerekirse bir uzman yardımı ile seçilmelidir. Çünkü saç rengine uymayan toz keratinler, anormal bir görüntüye ve yapay bir duruşa neden olacaktır. Toz keratin içeren ürünler genelde nanoteknolojik olduğu için yağmur ve terleme gibi durumlara karşı dayanıklıdır ve akma, sızma gibi sorunlara neden olmaz. Bu tarz ürünlerin tatbik edilmesinden sonra saç modeli ile çok fazla oynamamak ve ilk uygulama esnasında saça bir kere model verildikten sonra bu modeli değiştirmemek de önemlidir. Çok fazla saç modeli değişikliği de ürünün kozmetik verimini olumsuz etkilemektedir. Ürünün uygulanmasından sonra şapka veya bere takmak da gereksizdir zira bu tarz ürünler saç seyrekliği sorununu çok güzel şekilde gizlerken, aynı zamanda dış etkenlere karşı da dayanıklıdır.

Toz keratin içeren ürünlerin saçları kalıcı olarak dolgunlaştırıcı veya saç dökülmesini tedavi edici bir özelliği yoktur ancak acil çözümler gerektiğinde son derece faydalı ürünlerdir. Bu tarz ürünler saç seyrekliği sorunu yaşayan birçok insan tarafından çeyrek asırdır büyük bir başarı ile kullanılmaktadır. Lokal iritasyon ve kaşıntı dışında hiçbir yanetkisi yoktur. Bu yanetkiler ise herkeste değil çok az sayıdaki kişide görülmektedir. Genelde ürünün yanlış veya aşırı kullanımından kaynaklanmaktadır. Toppik gibi toz keratin içeren ürünler uygulandıktan sonra o şekilde uyumanın bir sakıncası yoktur. Ancak her şey bittikten sonra PH açısndan saçlı deriye uygun olan arındırıcı bir şampuan ile saçları yıkamak, toz keratinden saçları arındırmak için yeterli bir yöntemdir. Ürünü saçtan arındırmak için ekstra bir kozmetik ürüne gereksinim yoktur. Toz keratin içeren ürünler hiçbir şekilde saç boyası gibi değildir. Çok daha efektif ve kolay bir kullanıma sahiptir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.12.19, 17:07   #2
Junior Member

 
Üyelik tarihi: 29.12.19
Mesajlar: 1
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : bakiradem is on a distinguished road
bakiradem is on a distinguished road
Standart

biber hapı

bakiradem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
androgenetik alopesi, erkek tipi saç dökülmesi, keratin, saç dökülmesi, saç folikülü, saç seyrekliği, toppik, toz keratin içeren ürünlerWEZ Format +3. Şuan Saat: 19:07.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.