YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Topikal Ürünler

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21.04.20, 01:10   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Saç Şekillendiricileri Hijyen Açısından Risk Teşkil Edebilir


Saç Şekillendiricileri Hijyen Açısından Risk Teşkil Edebilir

saç şekillendiricileri çok sayıda türü ve çeşidi bulunan kozmetik ürünlerdir. Bu ürünler gerek uzun saç modellerinde, gerekse de kısa saç modellerinde başarı ile uygulanabilmekte ve istenen modelin sabitlenmesinde ciddi fayda sağlamaktadır. Genelde zamanın moda akımına göre bu tür ürünlerin kullanım oranı da azalmakta veya artmaktadır. Erkeklerde saç dökülmesi yaygın olarak görüldüğü için erkeklerde bu tür ürünlerin kullanım oranı kadınlara göre daha az orandadır. Kadınlar bilhassa uzun saç modellerini tercih ettiklerinden ve çok sık kuaförlük işlemlerine maruz kaldıklarından dolayı değişik saç modelleri denerken bu tür kozmetik ürünlerden sıklık ile istifade etmektedir. Nitekim uzun saçın şekillendirilmesi kısa saça göre daha zor ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Hedeflenen saç modelinin yaratılabilmesi ve sabitlenebilmesi için bu tür saç şekillendiricilerinin yadsınamaz önemi vardır. Bu tür kozmetik ürünler içeridikleri etken maddelere göre farklı fonksiyonlara sahip olabilmektedir.

Günümüzde çok sayıda saç şekillendiricisi birçok farklı amaca aynı anda hizmet eden özellikleri barındırmaktadır. En basitinden saç şekillendirmeye yönelik üretilen çoğu kozmetik ürünün içine saç tellerini ultraviyole ışınlarından koruyan özel kimyasal bileşenler ilave edilmektedir. Bu sayede güneş ışınlarının bilhassa yaz aylarında saç tellerinde yaptığı tahribat, renk bozulmaları ve deformasyonlar belli oranda engellenebilmektedir. Benzer şekilde dönemsel olarak üretilen saç kozmetikleri de bulunmaktadır. Özellikle tatil sezonlarında üretilen ve deniz yahut havuz suyundaki kimyasal bileşenlere karşı saçları ve saçlı deriyi koruyan bu tür fonksiyonel ürünler mevsimsel olarak oldukça rağbet görmektedir. Bazen şampuanların içine de bu tür fonksiyonel saç şekillendiricilerini destekleyen bileşenler katılmaktadır. Kimi zaman ise aynı markanın setleri toptan satışa sunulmakta ve ürünlerin beraber kullanımı tavsiye edlmektedir.

Günümüzde ise saç şekillendiricilerin en mühim özelliklerinden biri saçları virüs ve bakterilerin açık hedefi haline getirmemesidir. Yani normal şartlarda saçlardan veya saç derisinden kan dolaşımına nüfuz eden virüs ve bakteri pek görülen bir olgu değildir ancak saçlı deriye ve saça tutunan mikroorganizmalar buradan ele, elden de ağza ve yüze geçerek o şekilde dolaylı olarak mukoza üzerinden vücuda giriş yapabilmektedir. Normade hiçbir şekillendirci ve kozmetik ürün kullanılmamış kuru bir saçta bu düşük bir ihtimaldir ancak ıslak veya nemli olup iyi temizlenmemiş saçlarda bu risk her zaman için söz konusudur. Bu yüzden fonksiyonel saç kozmetikleri kullanıp bunları doğru ve bilinçli şekilde kullanmanın muazzam önemi bulunmaktadır. Çünkü bilhassa uzun saç modellerini tercih eden bireylerde, saçların viral risk açısından kontrolü oldukça zor olmaktadır. Bu sebeple uzun saçlı bireylerin saç temizliği ve bakımında biraz daha dikkatli olmasında ve saç kozmetikleri kullanırken dikkatli olmasında fayda vardır.

Nitekim 2019 yılının Aralık ayında ilk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve vahşi hayvanlardan insanlara bulaşıp oradan da küresel bir pandemiye neden olan covid-19 virüsüne karşı korunmanın birincil yolu hijyen ve kalabalıktan kaçınmaktır. Bir süre herkesin kendisini toplumdan tecrid etmesi ve temel hijyen kurallarına muazzam ölçüde dikkat ederek çok hayati bir sebep olmadıkça dışarı çıkıp kalabalıklara karışmaması hayati önem taşımaktadır. Çünkü bu virüs, tüm dünyaya dikkatsizlikler ve ihmaller zinciri vasıtası ile yayıldı. Logaritmik hızla kişiden kişiye yayılarak muazzam bir salgına neden oldu. Şimdiye kadar onbinlerce insanın ölümüne yol açan söz konusu covid-19 virüsünün tam olarak nerede ve ne zaman duracağı da belirsiz. Özellikle yaşlı, kronik hastalığı bulunan ve riskf faktörlerini taşıyan kişilerde hastalığın ciddi şekilde seyretmesi daha yüksek ihtimal olarak görülse de, hastalığın gençlerde ve ergenlerde dahi ölümlere neden olabildiği bilinmektedir.

Covid-19 virüsü ile enfekte olan bireylerin bu virüsü nereden ve ne şekilde kaptıkları ise tam olarak bilinmemektedir. Bir kısım vaka kimden ne şekilde bu hastalığı kaptığını bilirken, birçok kişi de virüsü ne zaman, ne şekilde ve kimden kaptığını bilmemektedir. Bu da bizleri her zaman olduğundan çok daha fazla oranda dikkatli olmaya mecbur ediyor. Nitekim bu virüsün henüz bilinen bir aşısı, ilacı veya tedavisi yok. Kimde nasıl bir seyir izleyeceği bilinmiyor. Elde sadece bazı veriler var ve bu verilere göre tahminlerde bulunuluyor. Öte yandan virüsün mutasyona uğrayarak salgın yapma gücünü kaybedebileceği gibi olumsuz manada mutasyona uğrayarak çok daha ölümcül bir hale dönüşebileceği de bilinmektedir. Bu yüzden kesin tedavi veya aşı için yapılan tüm çalışmalar muazzam bir hız ile devam etmektedir. Tabii aşı veya kesin tedavi bulunamayadabilir. Bu durumda salgının kendiliğinden sona ermesi veya kitlesel bağışıklık kazanımı ile arada kayıplar da verilerek virüsün tehlike olmaktan çıkması son seçenek olarak önümüze çıkmaktadır.

Saç konusu bu açıdan önemli çünkü söz konusu virüsten korunmanın en etkin yolu kişisel hijyenden geçiyor. Elleri, yüzü en az 20 saniye sürecek şekilde ılık su ile dikkatlice yıkamanın yanında kolonya gibi antiseptiklerin kullanımı da büyük önem taşıyor. Ancak dışarı ile yakın temas halinde olan diğer uzantı olan saçların temizliği konusu da en az bunun kadar önemli. Çünkü saçınıza elinizi sürüp, oradan da yüze temas ettiğiniz anda virüsü kapma riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden saçı nemli, ıslak ve yapışkan hale getiren saç şekillendiricileri kullanmaktan uzak durmak, kalabalık ortamlara girmekten kaçınmak, hapşıran ve öksüren insanlara fazla yaklaşmamak, maske takmak ve dışarıdan içeri girildiği zaman duş alıp saçları da temizlemek büyük önem taşımaktadır. Zira bakımsız saç ve saç derisi en çok mikroorganizma tutan ve çeken unsurlardan biridir. Bu yüzden sadece el ve yüz temizliğine değil saç ve saçlı deri temizliğine de dikkat edilmelidir. sağlık ile alakalı hiçbir konu şansa bırakılmamalıdır.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
covid-19, jole, pandemi, saç, saç ve saçlı deri, saç şekillendiricileri, saçlı deri, sağlık, salgın hastalık, uzun saç, virüsWEZ Format +3. Şuan Saat: 09:36.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.