YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Sakal Sorunları

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22.03.20, 23:11   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Virüsler Açısından Sakal Bırakmak Risk Teşkil Eder Mi?


Virüsler Açısından Sakal Bırakmak Risk Teşkil Eder Mi?


Son zamanlarda Çin'in Wuhan bölgesinden köken alarak tüm dünyaya yayılan ve pandemik hale gelen covid-19 adlı virüs tüm insanların akıllarında değişik soruların oluşmasına neden oldu. Halk arasına coronavirüs veya Korona virüsü olarak da adlandırılan bu virüs aslında nezle virüsü ile aynı türden bir virüs olmasına ve insanlara bulaşmamasına rağmen yetersiz hijyen, canlı hayvan pazarlarının şehir içinde kurulması, vahşi yaşama müdahale edilmesi,küresel ısınma, giderek artan insan nüfusu gibi faktörlerden ötürü günümüzde tüm dünyanın başına bela hale gelmiş durumdadır. Covid-19'un mortalite oranının %2'ler mertebesinde seyrettiği, en çok 65 yaş üstü nüfusu etkilediği ve diyabet, akciğer hastalığı, kanser gibi ek hastalığı olanlarda çok daha ciddi bir seyir izlediği bilinen bir durumdur. Virüsün nüfusu yaşlı olan ülkelerde daha dramatik bir seyir izlemesinin sebebi budur. Zira yaşlanma ile birlikte kronik hastalıkların da görülme ihtimali artmaktadır.

Covid-19 pandemisi ile birlikte tüm dünyada hijyen konusu da önemli bir tartışma konusu haline gelmiştir. En basitinden bugün en iyi hijyenin nasıl sağlanacağı konusu uzmanlar tarafından sıklık ile anlatılan ve izah edilen bir meseledir. Evvela sadece Covid-19 veya başka bir adı ile Wuhan virüsüne karı değil tüm virüs,bakteri ve mantar gibi mikroorganizmaları kapsayacak şekilde hijyen önlemlerini almak gerekmektedir. Bunun da ilk şartı su ve sabun ile minimum 20 saniye sürecek şekilde detaylı bir temizliktir. Ilık su ve sabun temizliğin ve hijyenin birinci etabını oluşturmaktadır. Zira bu sayede hem mekanik hem de kimyasal temizliği birarada yürütmek mümkün olmaktadır. Su ve sabun kullanmadan sadece kolonya gibi dezenfektanlar ile yetinmek oldukça yetersiz olabilmektedir. Ayrıca alkol ihtiva eden dezenfektan maddelerin ciltte tahriş, kuruluk ve kaşıntı yaparak cilde zarar verdiği de bilinen bir husustur. Bu yüzden kolonya gibi alkol içeren topikal dezenfektanlar sadece su ve sabuna ulaşmanın mümkün olmadığı durumlarda kullanılmalıdır.

Erkeklerde hijyen açısından durum kadınlardan daha farklıdır. Zira ergenlik döneminden itibaren erkeklerde sakal traşı olma durumu bazı durumlarda zarurettir. Ancak günümüzde değişen toplum kuralları, adetler ve değişkenlik gösteren moda akımları sayesinde çoğu erkek, sakallı dolaşmayı tercih edebilmektedir. Tabii her gün sakal traşı olmamak çoğu erkek için daha rahat bir tercih olmaktadır. Zira sık aralıklarla, cilde zarar vermeden, düzgün şekilde sakal traşı olmak için kimi zaman uzun süre ayna karşısında emek harcamak gerekebilmektedir. Öte yandan bazı erkeklerin cildi hassas olduğu için sakal traşı sonrası yanma, kaşıntı, iritasyon ve kızarıklık kaçınılmaz olarak oluşabilmektedir. Benzer şekilde kıl dönmesi açısından da kimi erkeklerin, cilt ve sakal yapısı özel olarak risk teşkil edebilmektedir. Bu yüzden modern moda akımlarına uyan çoğu erkek uzun veya orta düzeydeki sakal modellerini tercih etmektedir.

Sakal konusunda hijyen mühimdir. Zira sakal denilen erkeğe özgü yapı binlerce kıl folikülünden oluşmaktadır. Bu kılların arasında bakteri, virüs ve mantarlar kolayca yer edinebilmektedir. Yapılan araştırmalarda bazı erkeklerin sakallarının son derece kirli olduğu ve vücudun hijyenden en uzak bölgeleri olduğunu kanıtlamaktadır. Bunun nedeni sakalın yüzde bulunması ve sık sık el ile temasa maruz kalmasıdır. Ayrıca yemek yendikten sonra ağzın ve yüzün iyi temizlenmemesi sakal ve bıyıkta gözle görülmeyecek düzeyde gıda artıklarının kalmasına ve bunlarda da mikroorganizmaların üremesi için ideal bir ortamın oluşmasına neden olmaktadır. Neticede çok az erkek gün içinde belirli aralıklar ile sakallarını bol sabunlayarak ve masaj yaparak ideal şekilde yıkamaktadır. Çoğu kişi bunu yapmaktan üşenmekte ve kimi zaman kolonya gibi alkol içeren dezenfektanlar ile yetinme kolaylığına kaçmaktadır. Ancak sorun şudur ki, kolonya gibi topikal dezenfektanlar ile mekanik temizlik sağlanamaz ve bu çeşit losyonlar sakalların arasına ve diplerine nüfuz edemez.

Hijyen açısından en sağlıklısı hiç şüphesiz doğru şekilde sakal traşı olmaktır. Ancak bunu yaparken de yüzde kesik ve çatlaklar oluşturmamak gerekir. Bu yüzden cilde ve sakal yapısına en uygun traş bıçağı veya traş makinesi tercih edilmelidir. Traş makinesi çoğu zaman daha uygun bir tercihtir çünkü traş bıçağı cilt üzerinde gözle görülen veya görülmeyen kesiklere ve travmalara neden olarak virüs, bakteri veya mantar gibi mikroorganizmaların kolayca vücuda girmesine neden olabilmektedir. Oysa gelişmiş traş makineleri ile son derece ergonomik biçimde istenen uzunlukta sakal traşı olmak ve bunu yaparken de sakal ve bıyığa biçim vermek mümkün olmaktadır. Öte yandan bu tür traş makinelerinin temizliği de pratik ve kolaydır. Ayrıca kullanımları için su gerekmemekte ve cilt daha az tahriş olmaktadır. Özellikle bazı kişilerde makine kullanımı zamandan da ciddi tasarruf sağlamaktadır. Daha kısa sürede istenen işlem gerçekleşmektedir.

Ancak bazı kişiler tüm bu hijyenik avantajlarına rağmen sakal traşı olmak istemeyebilirler. Bu tür insanların da yapması gereken günde 1-2 kez yüz yıkama işlemine paralel olarak sakallarını da ovuşturarak saç yıkar gibi yıkamalarıdır. Bu yapılırsa yüzdeki kıllar arasında bulunan bakteri, virüs ve mantarların tamamen etkisiz hale gelmesi mümkün olur. Sadece covid-19 virüsü değil çoğu virüs yüzeyde uzun süre canlı kalabilmekte ve ilk fırsatını bulduğu anda vücuda nüfuz ederek hastalık tablosu oluşturabilmektedir. O açıdan bakıldığında kirli sakal veya uzun sakal modellerini tercih eden erkeklerin sakal ve yüz temizliğine önem vermeleri gerekmektedir. Kolonya gibi topikal dezenfektanlar kullanılacaksa yıkama işleminden sonra harici olarak uygulanmalıdır.Sadece kolonya veya losyon ile yetinmek yapılması en muhtemel yanlışlardan biridir. Öte yandan sakalları nemli tutmamak ve kişisel havlu veya kağıt havlu ile iyice kurulamak şarttır. Bu yapılırsa sadece hijyen sağlanmış olmaz aynı zamanda tıpkı yeni yıkanmış saçlar gibi sakalların da parlak ve estetik görünmesi sağlanmış olur.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
bıyık, coronavirüs, covid-19, hijyen, kirli sakal, kolonya, makine, sakal, sakal traşı, sakal ve bıyık, virüsWEZ Format +3. Şuan Saat: 23:31.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.