YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Genel Sağlık > Sağlıklı Yaşam

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21.03.20, 16:29   #1
Süper Moderatör

 
Uzman Doktor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.07.10
Mesajlar: 38
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : Uzman Doktor is on a distinguished road
Uzman Doktor is on a distinguished road
Standart Yurtdışı Seyahatlerinde Dikkat Edilmesi Gerekekenler


Yurtdışı Seyahatlerinde Dikkat Edilmesi Gerekekenler

Yurtdışı seyahatleri bilhassa son zamanlarda ortaya çıkan salgın hastalıklar nedeni ile eskisine göre daha tehlikeli bir hal almış durumdadır. Bilhassa yurtdışına seyahat edenlerin bazı konularda son derece dikkatli olması ve salgın hastalıklara karşı teyakkuz halinde olmasında fayda vardır. Bu durum sadece corona virüsü için değil aynı zamanda diğer birçok bulaşıcı hastalık için de geçerli olan bir durumdur. Bilhassa özel olarak riskli coğrafyalara seyahat etmekten kaçınmak ve bu bölgelere seyahat etmek zaruri ise güvenlik tedbirlerini maksimum seviyede tutmak büyük önem taşımaktadır. Ancak imkan varsa seyahat etmek zorunda kalmadan işlerin halledilmesi ve teknolojiden istifade edilmesi daha pratik ve güvenilir bir çözüm yoludur. Bu konuda bilhassa modern teknolojinin nimetlerinden faydalanmak çok önemlidir. Teknoloji çağının tüm nimetlerinden faydalanmak bu gibi durumlarda oldukça işe yaramaktadır. Ancak seyahat ertelenemiyorsa da yapılması gerekenler bellidir.

Özellikle virüs kuşaklarına seyahat etmekten kaçınmanın ciddi önemi vardır. Virüs kuşakları genel olarak dünyada birkaç bölgeden oluşmaktadır. Bunlar Çin'in de yer aldığı Güney Asya, Güney Amerika'nın bazı bölümleri ve Afrika'nın sahra altı bölümüdür. Buralarda hem iklim koşullarından, hem kalabalıktan hem de vahşi yaşam ile oluşan etkileşimden ötürü virüslerin üremesi ve çoğalması için ideal bir ortam oluşmaktadır. Hijyenin zayıf olması ve kötü beslenme alışkanlıkları da bir diğer nedendir. Nitekim vahşi hayvanların immun sistemlerinin dayanıklı olduğu birçok virüs türüne karşı insan bağışıklık sistemi son derece savunmasızdır. Bu hayvanların zaten vücudunda bulunan ancak onlarda hastalığa yol açmayan çok sayıda virüs normalde insana bulaşmaz ancak bir kere mutasyon geçirip tek bir insana bulaştığı anda o insandan milyonlarca hatta milyarlarca başka insana bulaşması artık sadece zaman meselesi haline gelmektedir. Bu yüzden virüs meselesi mühimdir.

Tarih boyunca bakıldığı zaman çok sayıda insanın ölümüne neden olan ve kitlesel yok oluşlara sebep olan veba, ispanyol gribi gibi çok sayıda hastalık gene benzer coğrafyalardan türemiş ve buradan ticaret gemileri veya savaş gemilleri ile dünyanın diğer bölgelerine yayılmış ve çok sayıda insanı etkileyerek kitlelerin ölümüne neden olmuştur. En basitinden bugün Birinci Dünya Savaşını sonlandıran temel sebebin 100 milyona yakın insanın ölümüne neden olan İspanyol Gribi olduğu artık bilinen bir gerçektir. Verem de benzer şekilde periyodik dönemler ile salgınlar yapmış ancak insandan insana bulaşması daha zor olduğu için daha sınırlı coğrafyalar ile etkisini gösterebilmiştir. Tabii bu tür salgınların milyonlarca insanları öldürdüğü tarihi dönemlerde dünya genelinde antibiyotikler ve antiviral ilaçlar henüz geliştirilmediği gibi Veba hastalığı yüzünden kitlesel ölümlerin olduğu ortaçağ dönemlerinde virüslerin ve bakterilerin varlığı dahi bilinmediği için hijyenin ne demek olduğu da bilinmiyordu.

Gelişen bilim ve teknoloji salgınları eskisi kadar amansız ve acımasız bir tehlike olmaktan çıkarmış olsa da, hala bazı virüsler ve bakteriler ciddi şekilde salgınlara yol açarak dünya genelinde milyonlarca insanın hayatını kabusa çevirebilmektedir. Bunun sebebi dünyanın bazı bölgelerinin bu virüslerin ve bakterilerin türemesi, patolojik hale gelmesi ve çoğalması için ideal şartları tümü ile sağlamasıdır. Ne yazık ki, birçok uyarıya rağmen bu bölgelerde yer alan ülkeler salgınlar yatışır yatışmaz eski kötü alışkanlıklarına geri dönmekte ve şehir içinde canlı hayvan pazarlarını, vahşi hayvan satış yerlerini ve hijyenik olmayan kesimhaneleri açmaya devam etmektedir. Bu manada hayvanat bahçelerinin de bu tür salgınlar için ciddi birer risk teşkil ettiğini belirtmekte ciddi fayda vardır. Bugün sorun olmaması yarın sorun çıkmayacağı manası gelmez. Nitekim uzun yıllar boyunca Çin'de yarasa ve misk kedisi gibi hayvanların yemeklerinin ve çorbalarının tüketildiği covid-19 salgını çıkana kadar çok az kişi tarafından bilinmekteydi.

Tüm bu sebeplerden ötürü dünya genelinde virüs kuşakları denilen bölgelere seyahat etmekten kaçınmak en koruyucu önlemdir. Bunun dışında bilhassa yurtdışı seyahatlerine çıkmadan önce gidilecek yerin genel sağlık durumu, hijyen düzeyi ve bölgede yahut ülkede hüküm süren salgın hastalıklar konusunda güvenilir kaynaklardan bilgi edinmek büyük önem taşımaktadır. Yurtdışı seyahatlere çıkmadan önce gerekli şekilde aşılanmak ve kronik bir hastalık durumu varsa gidilecek ülkede anlaşılacak lisanda bir hastalık bilgi kartı oluşturmak oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca gidilecek ülkede ne tür gıdaların güvenli ve hijyenik olduğunu öğrenmek de gerekebilir. Zira farklı ülkelerin farklı beslenme kültürleri vardır. Mesele sadece viral enfeksiyon kapmak değildir. Aynı zamanda bazı besinlere karşı alerjik reaskiyonlar ve besin zehirlenmeleri yaşanabilmektedir. Nitekim geçmişte çok sayıda insanın gittiği ülkede deniz mahsüllerinden veya bazı mantarlardan zehirlendiği bilinmektedir. Aynı risk alerjik reaksiyonlar için de geçerlidir.

Tüm bu faktörler göz önüne alındığında gidilecek yer hakkında tam bilgi sahibi olmak, seyahat süresince oluşabilecek riskleri kapsayacak şekilde seyahat sigortası yaptırmak, bitkisel besinlere ağırlık vermek, ambalajlanmış suları tüketmek, hastanelere yakın yerlerde konaklamak, gitmeden önce aşılanmak, diyabet yahut astım gibi kronik hastalık durumu varsa kullanılması gereken ilaçları veya insülini yanında bulundurmak, hasta bilgi kartı taşımak ve gidilecek ülkedeki sağlık durumu hakkında genel bilgi almak her zaman faydalıdır. Gidilecek yer ABD veya Avrupa ülkesi de olsa tedbiri elden bırakmamak çok mühimdir. Yurtdışı seyahatleri sırasında uçak yolculuğu sırasında hastalık kapma riski ise düşüktür. Zira uçaklar düzenli olarak temizlenmekte ve sterilize edilmektedir. Güvenilir havayolları ile seyahat etmek ve seyahat boyunca oturulacak koltuğun ve dokunulacak yüzeylerin temiz olup olmadığı konusunda dikkatli olmak yeterlidir.


Kaynak: Yorum Forum


Uzman Doktor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
aşı, corona, coronavirüs, covid-19, hastalık, hijyen, seyahat, yurtdışı seyahatWEZ Format +3. Şuan Saat: 16:30.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.