YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Genel Sağlık > Sağlıklı Yaşam

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13.01.20, 23:59   #1
Süper Moderatör

 
Uzman Doktor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.07.10
Mesajlar: 36
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : Uzman Doktor is on a distinguished road
Uzman Doktor is on a distinguished road
Standart Check Up Nedir ?Check Up Nedir ?

Check up, genel olarak vücudun genel sağlığı ile beraber ağız ve diş sağlığını da kontrol eden ve bir aksaklık varsa bunu tespit eden tahlil, tetkik ve incelemelerin bütününe verilen addır. İngilizce bir terim olmakla beraber dilimize hiçbir değişim göstereden olduğu gibi giren bu tabir, günlük konuşma dilinde de bu şekilde kullanılmaktadır. Sanılanın aksine check up işlemi hasta kişiler sadece hasta bireyler tarafından değil sağlıklı bireyler tarafından da düzenli aralıklar ile yapılmalıdır. Doğru zamanda ve doğru şekilde yapılan check up işlemi ile birçok hastalığın erken teşhis ve tedavisi mümkün olabilmektedir. Ancak benzer şekilde yanlış biçimde yapılan check up uygulamaları da hiçbir işe yaramayabilmekte ve zamanla para tuzağına dönüşebilmektedir. Bu yüzden check up tarzı tıbbi kontrol ve muayene işlemlerinde dünya genelinde otoriteler tarafından belirlenen kriterlere uymak gerekli ve faydalıdır. Aksi takdirde yanlış teşhis riski dahi söz konusudur.

Doğru bir check up işlemi kişiye yönelik özelleştirilmiş bir risk analizi ışığında yapılan check up işlemidir. Bunun için bireyin cinsiyeti, yaşı, kilosu, aile öyküsü, alkol ve tütün kullanımı gibi kötü alışkanlıklarının var olup olmadığı gibi birçok paramatre dikkate alınmalı ve genel bir risk haritası çıkarılmalıdır. Bu risk haritasına göre bir strateji belirlenmeli ve kişiye özel adımlar atılmalıdır. Aksi takdirde yapılan işlem havanda su dövmeye benzeyebilmektedir. Herkese yönelik paket check up programları bu manada çok anlamlı değildir. Toplumda sık görülen hastalıkları da kapsayan bir tarama programının var olması normal olsa da, herkesin aynı riskleri taşımadığı ve aynı özelliklere sahip olmadığı asla unutulmamalıdır. Bu yüzden mesela bir diyabet hastası ile bir kanser hastasını aynı kategoride değerlendirmek ve aynı şekilde ele almak isabetli olmayacaktır. Bu mesele bu sebeple siyah ve beyaz gibi net ayrımlardan oluşmamaktadır. Arada gri tonlar da bulunmaktadır.

İdeal bir check up işleminde sadece açlık metabolizması değil tokluk metabolizması da incelenmelidir. Çünkü yapılan araştırmalar açlık kan şekeri ve açlık kolesterol düzeyi kadar tokluk kan şekeri ve tokluk kolesterol düzeyinin de büyük önem taşıdığını göstermektedir. En basitinden diyabet hastası insanların önemli bir bölümünde tanı anında açlık kan şekeri normal düzeyde olmasına rağmen tokluk kan şekeri yüksekliğine göre tanı konmaktadır. Aynı durum daha önce kalp ve damar hastalığı geçirmiş olan bireylerde de gözlenmiştir. Bu kişilerde de serum kolesterol ve trigliserid düzeyleri açlık periyodunda normal iken ortalama bir öğünden sonra aşırı yükselmeler tespit edilebilmektedir. Bu yüzden doğru bir tanı için güncel bilimsel gelişmeler ışığında doğrulanmış metotlar ile hareket etmek ve buna göre doğru ve hızlı teşhiste bulunabilmek, hastalıkların tedavisinde çok ciddi önem taşımaktadır. Birçok ayrıntının neticeye olan tesirinden ötürü bir check up işlemi asla rutin bir tahliller yığını değildir.

Check up işleminde sadece rutin biyokimya ve hemogram gibi standart tahliller yapılmamalı aynı zamanda kişinin ağız ve diş sağlığı açısından da muayene edilmesi gerekmektedir. Öte yandan kadınlarda meme, erkeklerde ise testis muayenesi şarttır. Ayrıca diyabet veya prediyabet geçmişi olan hastalarda göz dibi muayenesi ve idrar tahlili hayati öneme sahiptir. Benzer şekilde efor sorunları, göğüs sancısı, kol ağrısı gibi semptomlardan yakınan kişilerde belirli aralıklar ile anjiyografi işlemi yapılmalıdır. Benzer şekilde hiçbir şikayeti olmasa da, ailede genç yaşta kalpten ölüm hikayesi bulunan hastalarda da belirli aralıklar ile anjiyografi işlemi uygulanmalıdır. Zira çoğu zaman basit bir kan testinde görülmeyen bir anormallik anjiyografi sırasında görülebilmektedir. Bir damarda tıkanıklık veya plak kalp krizine veya felce yol açmadan önce müdahale edilebilmekte ve damar açılarak kişi çok ciddi komplikasyonlardan kurtarılabilmektedir. Bu açıdan check up işleminin niteliği mühimdir.

İdeal bir check up işleminde ayrıca hemoglobin A1C, insülin, c-peptit, hassas CRP gibi sık görülen metabolik hastalıklar hakkında ipucu veren parametrelere de bakılmalıdır. Çünkü günümüzde diyabet sıklığı çok artmış ve her 4 kişiden 1'ini etkisi altına almış haldedir. Diyabette erken teşhis geciktikçe tedavi de gecikeceği için hastalığın damarlar üzerinde yaptığı komplikasyonlar artmaktadır. Ağız ve diş bakımı iyi olmayan ve unlu, şekerli gıdaları sık tüketen kişilerde de diş çürüğü ve asit erozyonu sık rastlanılan bir sorundur. Bu kişilerde de periyodik aralıklarla yapılan check up işlemlerine ağız ve diş sağlığı muayenesi eklenmelidir. Çünkü bu muayene bireyin ayna karşısında çıplak gözle göremeyeceği yerlerde bulunan diş çürüklerini ve benzer patolojileri saptamada çok faydalıdır. Hiçbir zaman bireyin kendi kendini muayenesi ile bir diş hekiminin kapsamlı muayenesi aynı sonucu vermemektedir. Doğru ve kapsamlı şekilde yapılan bir muayene bireyi diş kayıplarından korumada altın değerindedir.

İdeal check up sıklığı sağlıklı kişilerde 40 yaşından sonra senede bir keredir. Kronik bir hastalığı olanlarda ise bu süre 6 ayda bir kereye inmektedir. Çünkü kronik hastalığı olan kişilerde hastalığın gidişatı ve uygulanan tedavinin, diyetin ve egzersiz programının ne yönde sonuç verdiğini tespit etmek için daha sık aralıklar ile check up yapmak gerekebilmektedir. İdeal bir check up programını doğru ellerde ve aynı hekim gözetiminde sürdürmek her zaman çok faydalıdır. Check up işlemleri kadar sonuçların değerlendirilmesi de önemlidir. Çoğu zaman bu check up sonuçlarını farklı branşlardan hekimler uzmanlık alanlarına göre değerlendirmektedir. Bazı sağlık sigortası poliçelerinde check up da poliçe kapsamında yer almakta ve bireyin rutin aralıklarla yaptırması gereken check up işlemini masrafsız bir biçimde tam teşekküllü ve gelişmiş hastanelerde yaptırmasını olanaklı kılmaktadır. İmkanları el veren hastaların bu tür sağlık sigortalarının imkanlarından faydalanmasında büyük fayda vardır.


Kaynak: Yorum ForumKonu Uzman Doktor tarafından (14.01.20 Saat 00:02 ) değiştirilmiştir.
Uzman Doktor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09.03.22, 02:52   #2
Junior Member

 
Üyelik tarihi: 02.02.22
Mesajlar: 4
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : dvrzener is on a distinguished road
dvrzener is on a distinguished road
Standart

Genel cerrahi mantığı gibi düşünebiliriz check-up dediğimiz olayı. Gidip neremizde bir sorun olup olmadığını çeşitli tahlilleri geçerek anlama işlemi sürecine de denebilir.

dvrzener isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
check up, check up işlemi, check up nedir, diyabet, hastalık, kanser, sağlıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 22:17.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.