YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Saç Ekimi ve Cerrahi Tedavi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05.09.18, 23:38   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Yara İzi Üzerine Saç Nakli İşlemi Uygulamak


Yara İzi Üzerine Saç Nakli İşlemi Uygulamak

Saçlı deri kolaylıkla hasarlanabilen bir dokudur. Üzerinde binlerce saç folikülü bulunan saçlı derinin kendine has doğal bir florası bulunmaktadır. Fiziksel travmalar, ısı hatta bazen yoğun güneş ışını maruziyeti dahi saçlı deride hasarlanmaya neden olabilmektedir. Ancak özellikle iş kazaları, trafik kazaları veya kafaya alınan darbelerin akabinde saçlı deride hasarlanma oluşabilmektedir. Bu hasarlanmanın olduğu bölgede saç folikülleri zarar gördüyse yeni saç üretimi durmaktadır. Bu durum sonucunda saçlı derinin belli bir bölümünde değişik şekillerde saçsız alanlar oluşmaktadır. Bu durum estetik açıdan hoş olmayan görüntülere neden olabilmektedir. Çoğu kişi bu durumun yarattığı nahoş görüntünün giderilmesi için tıbbi yardım almak yerine başka çareler aramaktadır. Oysa saçlı deride oluşan yara izi gibi sorunların tek tedavisi cerrahidir. Cerrahi tedavi ile saçlı derinin bu saçsız bölgelerine saç folikülü nakledilmekte ve sorun kolayca giderilebilmektedir.

Halk arasında saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işleminde geçerli olan temel prosedür, oksipital bölgede bulunan androjen hormonlara karşı dirençli saç foliküllerinin o bölgeden çıkarılarak, saçsız veya seyrek saçlı sahalara nakledilmesidir. Ancak saçlı deride yara izi gibi durumlara yönelik gerçekleştirilen saç nakli işlemlerinde durum biraz farklı olabilmektedir. Söz konusu yara izinin ebatlarına göre ihtiyaç duyulan folikül sayısı değişkenlik göstermektedir. Öte yandan bireyde erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopesi sorunu yoksa, ihtiyaç duyulan saç folikülü rezervinin oksipital bölgeden sağlanması gibi bir zorunluluk da bulunmaktadır. Kadın vakalarda ve genetik olarak erkek tipi saç dökülmesi sorunu olmayan bireylerde, saçlı derinin değişik bölgeleri de saç folikülü nakli için uygun bir kaynak durumunda olabilmektedir. Netice itibarı ile androgenetik alopesi, herkeste ve her yaşta görülen bir sorun değildir. Çok sık görülmesine rağmen bazı bireylerde yaşamboyu görülmeyebilmektedir.

Saçlı deride bulunan saç folikülleri, bölgedeki kılcal damarlar sayesinde varlığını sürdürebilmektedir. Bazı travma tiplerinde veya yoğun ısı yahut kimyasal maddeler aracılığı ile gerçekleşip derinin derin katmanlarına işleyen skarlarda, saç nakli işlemi başarılı sonuçlar vermeyebilmekte ve nakledilen foliküller ölebilmektedir. Bu durumun yaşanmaması için yara izinin bulunduğu bölgenin tıbbi olarak incelenmesi gerekmektedir. Bölgenin iyileşme durumu, eğer yanık sonucunda oluşmuş bir yara söz konusu ise yanık tablosunun evrelendirmesi önemlidir. Aksi takdirde tamamen boş yere saç nakli işlemi yapılmış ve hem zaman hem de maddi kayıp yaşanmış olur. Neticede saç folikülü mini bir organdır ve bu mini organın varlığını sürdürebilmesi için kan damarları ile beslenmesi şarttır. Bu olmadan saç folikülü faaliyetlerini sürdürememekte ve fibrotik dokuya nakledildiğinde kolayca canlılığını kaybederek yok olmaktadır. Bu yüzden bazı ayrıntılarak dikkat etmekte fayda vardır.

Genelde yara izi üzerine yapılan saç nakli işlemlerinde, bölgede bulunan saçların çıkış yönü ve de açısı önceden tespit edilerek bu şekilde nakil işlemi gerçekleştirilmektedir. Ehil olmayan kişiler tarafından yapılan bölgesel saç nakli operasyonlarında genel saç çıkış yönününe uymayan yönde ve açıda nakil işlemi yapıldığında son derece uygunsuz bir görüntü ve rahatsız edici tablolalar oluşabilmektedir. Bazen de bu durum saçların devamlı yanlış yöne taranmasına ve kırıklara, folikül iltihaplarına ve kıl dönmelerine de sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden yara izi üzerine saç nakli işlemi uygulanırken, mutlak suretle bölgedeki diğer saçların çıkış yönü ve açısı dikkate alınarak işlem yapılmalıdır. Bu tür estetik amaçlı bölgesel saç nakli işlemlerinde sonuçların tam olarak belirgin hal alması için gerekli olan zaman kişiden kişiye ve durumdan duruma farklılık gösterebilmektedir. Bu durum biraz da travmanın derecesine göre değişkenlik göstermektedir.

Eğer yara izine yapılan saç nakli işlemi saçlı derinin frontal ve verteks bölgelerinde bulunuyorsa, ilerleyen dönemlerde gelişmesi muhtemel bir androgenetik alopesi durumunda, diğer saçların kaybedilmesi estetik olmayan sonuçlara neden olabilecektir. Erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopesi, nüfusun önemli bir çoğunluğunda görülmekte ve yaşamın her döneminde ortaya çıkabilmektedir. Androjen reseptör genindeki mutasyonlara bağlı olarak CAG ve CGG tekrar sayıları saç folikülünün testosteron ve DHT hormonun vereceği cevabı belirlemektedir. Aynı zamanda CAG ve CGG tekrar sayısı, androgenetik alopesinin ortaya çıkış zamanını tayin etmektedir. Kişiye özel genetik varyasyonlar sebebi ile bazı vakalarda 18 yaşında ortaya çıkan sorun, bazı vakalarda 50 yaşından sonra görülebilmektedir. Bu yüzden androgenetik alopesi gibi sık görülen saç dökülmesi türlerinde yaşamboyu garanti diye bir şey yoktur ve bazen kadınlarda da dahi bu tablo meydana çıkabilmektedir.

Tüm bu şartlar göz önüne alındığında yara izine yapılacak olan saç nakli işleminden önce yaraya neden olan etken, yaranın evrelendirilmesi, vakanın yaşı, cinsiyeti ve ailede androgenetik alopesinin olup olmadığı dikkatlice etüt edilmeli ve tüm risk faktörleri hesaplandıktan sonra operasyona karar verilmeli veya vazgeçilmelidir. Netice itibarı ile saç folikülü vücut tarafından bir kere üretilen ve bir daha üretilemeyen değerli biyolojik yapılardır ve bu yüzden dikkatli şekilde hareket edilmelidir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
CevaplaWEZ Format +3. Şuan Saat: 16:08.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.