YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Saç Ekimi ve Cerrahi Tedavi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08.01.17, 23:59   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Saç Nakli Operasyonlarında Sıvı Kaybına Dikkat Edilmelidir


SAÇ NAKLİ OPERASYONLARINDA SIVI KAYBINA DİKKAT EDİLMELİDİR

Saç ve saçlı deri sorunları günümüzde neredeyse epidemik boyutlarda görülen dermatolojik sorunlardan biri olma durumundadır. Çok sayıda saç ve saçlı deri sorununun var olduğu bilinmektedir. Her sorunun patolojisi değişmekte ve prognozu değişkenlik göstermektedir. Her ne kadar çok sayıda saç ve saçlı deri sorunu var olduğu bilinse de bu sorunlar içinde en fazla rastlanılan saç ve saçlı deri sorunu hiç şüphesiz alopesidir. Alopesi genel olarak çeşitli patolojik etkenlerin, genetik veya hormonal unsurların karşılılklı etkileşimi akabinde saç folikülünün saç üretimini durdurması durumunun genel adıdır. Geçici türde ve kalıcı türde olan alopesiler bulunmaktadır. Kimi alopesiler akut olarak gelişirken kimi alopesiler ise kronik zeminde gerçekleşmektedir. Örnek vermek gerekirse bir ağır metal olan talyum maddesinin neden olduğu toksikasyon tablosunda akut alopesi görülürken, erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopeside kronik alopesi biçimi ön plandadır.

Operasyonlarında Kaybına Dikkat Edilmelidir

Genelde kronik zeminde meydana gelen alopesiler, akut zeminde meydana gelen alopesilere göre daha yüksek oranda kalıcı olma eğilimi taşımaktadırlar. Çünkü kronik türde görülen alopesilerde saçı üreten saç folikülünün kronik bir biçimde hasarlanması sorunu ön planda olmaktadır. Akut türde görülen alopesilerde ise saç folikülünün o anda var olan bir patolojiden ötürü saç keratini üretimini durdurması sorunu ön plandadır. Bu sebeple kronik türde alopesiler daha büyük oranda sorun teşkil etmektedirler. Kronik türden alopesiler içinde en belirgin olanı ise hiç şüphesiz androgenetik alopesidir. Saç foliküllerinin androjen sensitivetisindeki patolojik sapma, androgenetik alopesinin ana nedenini oluşturmaktadır. Genelde doğuştan gelen genetik faktörlerin mevcut hormonlar ile etkileşimi sonucu gerçekleşen bir tablodur. Frontal ve verteks bölgeler duruma göre patolojiden en yüksek oranda etkilenen saç foliküllerini bulundurmaktadırlar.

Operasyonlarında Kaybına Dikkat Edilmelidir

Androgenetik aloopeside sayısız tedavi opsiyonu bulunmaktadır. Erken teşhis edilen ve aile öyküsü uygun durumda olup prognozu ılımlı seyreden bireylerde medikal tedaviler çok iyi sonuç vermektedir. Ancak teşhis konusunda geç kalan ve prognozu agresif bir gidişat izleyen bireylerde ise medikal tedaviden iyi yanıt alma ihtimali duruma göre azalmaktadır. Medikal tedavi konusunda geç kalmış yahut medikal tedaviden uygun yanıt alamaycak durumda olan vakalarda ise cerrahi tedavi ön plana çıkmaktadır. Cerrahi tedavide genel olarak oksipital bölgede bulunan ve daha düşük oranda androjen sensitivesine sahip olan saç folikülleri FUE yöntemi ile tek veya FUT yöntemi ile şerit halinde çıkarılmakta, ayıklanmakta ve saçsız ya da seyrek saçlı bölgelere nakledilmektedir. İşlem saatlerce sürmekte ve işlemden önce lokal anestezi uygulanmaktadır. İşlemden sonra ise yaranın pansumanı yapılmakta ve bir süre yaraların iyileşmesi beklenmektedir. Sonuçların ortaya çıkması için de minimum 6 ay ideal olarak ise 1 sene beklenmesi gerektiği belirtilmektedir.

Operasyonlarında Kaybına Dikkat Edilmelidir

saç nakli işleminde nakledilen foliküllerin canlılığını kaybetmemesi ve olabilecek en kısa zamanda saç keratini üretimlerini gerçekleştirmeleri için mineral, vitamin ve en önemlisi sıvı takviyesinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde bölgedeki kılcal damar ağlarındaki kan sirkülasyonu sayesinde canlılığını koruyan ve oksijene, besine ulaşan saç folikülleri, bu imkandan belli oranda mahrum kalarak canlılığını yitirme durumu ile karşılaşabilmektedir. Bu sebeple özellikle diyabet gibi dehidratasyona neden olan kronik sağlık sorunu bulunan vakalarda saç nakli işleminden sonra dehidratasyona Dikkat etmek ve susama hissi beklenmeden sıvı ve mineralli su alımına dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Öte yandan kahve, çay gibi kafeinli içecekler ve alkollü içeceklerin dehidrtasyona neden olacağı bilinmeli ve bu gibi durumlarda su ve mineralli su replasmanı daha çok arttırılmalıdır.

Saç naklinden elde edilecek başarıyı maksimize etmek için yapılması gereken nakilden sonra sağlık durumundaki iyilik halini muhafaza etmek ve bu yüzden günde minimum 2 maksimum ise 3 litre ve üzerinde su ve mineralli su içmektir. Bu faaliyet 24 saate yayılarak gerçekleştirilmelidir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.

Konu SEBASTİAN tarafından (18.12.17 Saat 20:06 ) değiştirilmiştir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
dehidratasyon, fue, fut, saç dökülmesi tedavisi, saç ekimi, saç nakli, sıvı kaybıWEZ Format +3. Şuan Saat: 19:05.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.