YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Saç Ekimi ve Cerrahi Tedavi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23.04.17, 20:05   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Saç Nakli İşleminden Sonra Minoxidil ve Finasteride Kullanımı
SAÇ NAKLİ İŞLEMİNDEN SONRA MİNOXİDİL VE FİNASTERİDE KULLANIMI

saç ekimi olarak da tabir edilen saç nakli operasyonları genel olarak alopesi sorunundan müzdarip olan bireylerde cerrahi bir tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkan bir çeşit tedavi biçimidir. Genel olarak medikal tedavilerden istediği yanıtı alamayan veya erken teşhis konusunda geç kalmış vakalar bu yönteme başvurmaktadır. Saç nakli işlemlerinin FUT ve FUE olmak iki ana prosedür üzerine şekillendiği bilinmektedir. Geçmişte FUT yöntemi daha sık uygulanmaktaydı. Ancak dönor bölgede bilhassa kısa saç modellerinde daha çok fark edilecek şekilde yara izinin kalması ve biraz ağrılı, dikiş gerektiren bir yöntem olması sebebi ile günümüzde eski sıklık ile uygulanmamaktadır. Onun yerine FUE yöntemi daha sık tercih edilmektedir. FUE'nin avantajı ağrısı az, dikiş gerektirmeyen, dönor bölgenin ve hastanın koşullarının el verdiği ölçüde tekrarı mümkün olan ve çabuk iyileşme ile karakterize bir cerrahi tedavi yöntemi olmasıdır. Bu sebeple günümüzde FUT yönteminden daha sık tercih edilmektedir.

İşleminden Minoxidil Finasteride Kullanımı

Başka alopesi türlerinde de saç nakli operasyonu uygulanabilmektedir. Ancak en sık olarak uygulandığı patoloji androgenetik alopesidir. Bunun sebebi erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopeside otolog saç folikülü transplantasyonuna olanak verecek şekilde dönor bölgenin bulunmasıdır. Genel olarak oksipital bölgenin olduğu alanda lokalize olan dönor bölge, androjen sensitivesi düşük seviyede olan saç foliküllerinden oluşmaktadır. Bu sayede cerrahi metotlar vasıtası ile dönor bölgeden çıkarılan saç folikülleri kısa süre içerisinde saçsız veya seyrek saçlı bölgelere nakledilebilmektedir. Bu sayede kozmetik açıdan daha saçlı bir görünüm elde edilirken, dönor bölgede çıplak göz ile bakıldığında belirgin bir skar veya saçsızlık durumu oluşmamaktadır. Tabii uygulanacak operasyonun başarısı vakanın yaşına, cinsiyetine, kafatası ebatlarına, dönor bölgenin durumuna, saçsız bölgenin genişliğine, saçın yapısına ve operasyonu uygulayacak ekibin maharetine göre değişmektedir.

Saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işleminin sonuçlarının görülmesi için 12 ay beklenmesi gerekmektedir. Saç nakli işleminden önce psikiyatrik konsültasyon önemlidir. Operasyonun uygulanacağı vakanın gerçek dışı beklentilere girmesi doğru değildir. Bu konuda hasta doğru ve gerçekçi bir biçimde bilgilendirilmelidir. Tıbbi etiğe aykırı bir biçimde ticari kaygılar gözetilerek yapılan uygulamalar gerek hastanın psikolojisi gerekse hukuksal açıdan oldukça ciddi sorunlara sebebiyet verebilmektedir.

Bazı merkezler, saç ekimi olarak da bilinen saç nakli operasyonundan sonra çeşitli medikal tedavileri tavsiye etmektedir. Bu durumun sebebi mevcut durumun stabilizasyonunu sağlamak ve androgenetik alopesinin ilerleyici progresyonunu önlemektedir. Her ne kadar ekilen saç dökülmez inancı hakimse de, bu inanış her vakada geçerli olmayan ve alopesinin türüne göre değişkenlik gösteren yanlış bir inanıştır. Çoğunluk için doğru olan bir husus, herkese genellenmemelidir.

İşleminden Minoxidil Finasteride Kullanımı

Bu sebeple gerek nakledilen saç foliküllerinin korunması, gerekse arada kalan saçların dökülmemesi amacı ile minoxidil ve finasteride Kullanımı tavsiye edilebilmektedir. Finasteride antiandrojen etkili bir etken madde olduğu için çoğu vakada seksüel yanetkilerden ötürü uzun süre tolere edilememektedir. Ancak minoxidil topikal bir vazodilatördür ve sistemik yanetkileri doğru dozaj ve sıklık ile kullanılması dahilinde yok denecek kadar azdır. Minoxidilin bir diğer özelliği hem mevcut saç foliküllerini güçlendirmesi hem de ekilen yahut diğer bir tabir ile nakledilen saçların, daha hızlı çıkmasını sağlamasıdır. Bu manada minoxidil, saç naklinden elde edilen sonucun daha hızlı bir biçimde görünür hale gelmesinde önemli bir silah olarak karşımıza çıkmaktadır. Öte yandan androgenetik alopesi üzerinde de tedavi edici etkisi olduğu bilinen minoxidilin, saçlı deride fibrozis oluşumuna mani olarak henüz canlılığını yitirmemiş saç foliküllerinin tekrar terminal saç üretmesini teşvik ettiği de bilinmektedir.

Bu manada uygun vakalarda, saç naklinden sonra medikal tedavilerin reçete edilmesi gerek saç naklinden elde edilen sonuçların maksimize edilmesi ve gerekse mevcut progresyonun ilerlemesini önlemesi açısından altın değerinde bir tedbirdir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.

Konu SEBASTİAN tarafından (18.12.17 Saat 20:08 ) değiştirilmiştir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
finasterid, finasteride, fue, fut, medikal tedavi, minoxidil, saç dökülmesi tedavisi, saç ekimi, saç nakliWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:44.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.