YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Saç Ekimi ve Cerrahi Tedavi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13.06.19, 22:46   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Saç Ekiminden Sonra Saçları UzatmakSaç Ekiminden Sonra Saçları Uzatmak

Halk arasında saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işlemi, erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopesi başta olmak üzere çok sayıda saç dökülmesi türünün cerrahi bir tedavi biçimidir. Bu tedavi biçimi medikal tedavilerden beklenen faydalı göremeyen vakalar için ender birkaç radikal çözüm yönteminden biridir. Sadece erkek tipi saç dökülmesi için değil aynı zamanda diğer alopesi türlerinin tedavisinde de saç nakli olarak bilinen saç ekiminin yaygın bir tedavi potansiyeli bulunmaktadır. Saçsız alan sayısının genişliği ile tedavinin başarısı arasında negatif bir korelasyon bulunmaktadır. Genelde saçsız yahut seyrek saçlı alanı dar olup, dönor bölgesi çok gür olan kişilerde saç ekiminden alınan randıman son derece iyi olmakta ve yüz güldüren neticeler alınmaktadır. Tabii burada genetik predispozisyonun son derece kritik bir rolü vardır. Yani alopesinin türü, sebebi ve prognozu çok mühimdir.

Genelde halk arasında saç uzatma ile saç dökülmesi arasında bir ilişki olduğuna dair görüş hakimdir. Oysa bu görüşün temel nedeni algısal bir yanılmaya dayanmaktadır. uzun saç döküldüğü zaman göze daha çok çarptığı için genelde saçları uzatmanın saç dökülmesi riskini arttırdığı öne sürülür. Oysa saç dökülmesi çoğunlukla saç uzatmaktan veya saça tatbik edilen kozmetik ürünlerden ziyade içeriden kaynaklanan bir patolojinin akabinde ortaya çıkmaktadır. Bugün en yaygın ve en geri dönüşsüz alopesi türü olan erkek tipi saç dökülmesi, saçların uzunluğu yahut kısalığı ile alakalı değil doğrudan saç folikülleri ve genetik predispozisyon ile alakalıdır. Saç dökülmesi konusunda aileden geçen kalıtsal yatkınlığı olan bireylerde, ergenlik döneminden sonra androjen hormonların vücuttaki sentezinin yükselmesine paralel olarak saç dökülmesi başlar ve genetik materyalin el verdiği seviyeye kadar ilerler. Bu yüzden saç dökülmesi, bu tip saç dökülmelerinde saçın uzunluğu yahut kısalığı ile değil doğrudan saç foliküllerinin androjen duyarlılığı ile alakalıdr.

Saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işleminde genelde oksipital bölge olarak da nitelenen dönor bölgeden alınan saç foliküllerinin, saçsız veya seyrek saçlı sahalara nakledilmesi prosesi uygulanır. Bu işlemde dönor bölgeden özel uçlu medikal aletler vasıtası ile çıkarılan saç folikülleri, özel bir solüsyon içerisinde canlılıklarını kaybetmeyecek şekilde bekletilip ardından öcenden hazırlanan sahaya nakledilirler. Tabii bu saç foliküllerinin yeni bölgelerinde tekrar faaliyete geçmesi ve sağlıklı şekilde saç üretmeye başlamaları hemen olmamakta ve 1 seneye yakın bir zaman sürmektedir. Eğer dönor bölgede androjen duyarılığı bulunmuyorsa o bölgeden alınıp yeni yerine nakledilen saçların dökülme ihtimali yok denecek kadar azdır. Lakin alopesi türü diffüz tarzda cereyan eden bir tür ise eğer saç dökülmesi tüm saçlı deriyi tesir altına alacağı için dönor bölgeden alınan saç folikülleri bu alopesi sürecinden etkilenecek ve bir müddet sonra döküleceklerdir.

Tabii tek saç dökülmesi türü androgenetik alopesi değildir. Genel olarak travmaya bağlı olarak ortaya çıkan alopesi, alopesi areata tarzında immün sistemi etkileyen patolojilerin neden olduğu alopesiler, beslenme bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkan alopesiler, kemoterapi tarzında ilaç tedavilerine bağlı gelişen yanetkilere bağlı olarak ortaya çıkan alopesiler gibi çok farklı şekilde cereyan eden muhtelif alopesi türleri bulunmaktadır. Ancak bu alopesi türlerinin çoğunun saç modeli yahut saçın uzunluk düzeyi ile bir alakası bulunmamaktadır. Çünkü bu alopesi türleri de saçın gövdesini değil folikülü yani saçın deri altındaki kökünü etkileyen patolojilerden kaynaklanmaktadır. Androgenetik alopesi için de önceden belirtildiği üzere aynı hakikat geçerlidir. Saç sağlığını etkileyen birincil faktör genler ve hormonlar ile bunların etkileşimidir. Daha sonra vücut bağışıklık sistemi olarak da bilinen immün sistem gelmektedir. Beslenme ve stres faktörü de bu sıralamayı takip etmektedir.

Uzun saç modellerindeki tek handikap koparak dökülme olarak tabir edilen ve kökten değil gövdeden cereyan eden dökülme biçimleridir. Genelde çok fazla kuaförlük işlemine, föne, güneşe ve havuz yahut deniz suyuna maruz kalan saç telleri yıpranmaktadır. Bu yıpranmanın akabinde saçlarda meydana gelen tahribat koparak dökülme şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bir diğer sebep ise beslenme bozukluklarının neden olduğu tahribattır. Esansiyel aminoasitlerden, bitkisel proteinlerden ve faydalı yağ asitlerden fakir beslenmeye, dehidratasyon ve mineral kaybı da eklendiği zaman saç tellerinde koparak dökülme, solgunluk, yolunmuş saç görüntüsü kaçınılmaz olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden saç uzatma işlemi sırasında saçları içeriden ve dışarıdan besleyip, korumak elzem öneme sahiptir. Aksi takdirde bir hevesle başlanan saç uzatma işlemi hiç arzu edilmeyen görsel neticelere sebebiyet verebilmektedir. Kadınlarda hormonal ve genetik faktörlerden ötürü erkeklerden biraz daha hızlı şekilde saç uzaması olduğu da aşikardır.

Hülasa, saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işleminden sonra saç uzatmakta bir sakınca yoktur. Saç uzatıldığı için saçlar dökülmez. Dejeneretif şekilde meydana gelen saç dökülmeleri dışarıdan değil içeriden oluşur. Dolayısı ile saç nakli yaptıran bir kişi de pekala saç uzatabilir. Tabii bunu yaparken güneş, deniz ve havuz suyu maruziyeti, beslenme, su ve mineral takviyesi gibi hususlara dikkat etmek icab eder. Öte yandan saç dökülmesine neden olup kişiyi saç ekimi yaptıracak hale getiren asıl patoloji neyse onun kalan saçların da dökülmesine sebep olmaması için önleyici bir medikal tedavi muhakkak uygulanmalıdır. Aksi takdirde saçın uzunluğundan, kısalığından yahut saç modelinden bağımsız olarak saç folikülünü etkileyip kişiyi saç ekimine kadar götüren süreç tekrar faal olur ve bireyin kalan saçlarının da kaybedilmesi riskini doğurur. Bu yüzden saç ekimi işleminden de önce en başta yapılması gereken sorunun doğru teşhisi ve tedavinin doğru şekilde düzenlenmesidir. Diğer hususlar çok sonradan gelmektedir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
androgenetik alopesi, androjen, androjen hormonlar, beslenme, dönor bölge, erkek tipi saç dökülmesi, kısa saç, saç, saç dökülmeleri, saç dökülmesi, saç ekimi, saç folikülü, saç nakli, saçları uzatmak, sağlık, travma, uzun saçWEZ Format +3. Şuan Saat: 17:20.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.