YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Saç Ekimi ve Cerrahi Tedavi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10.04.20, 22:44   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Saç Ekimi Planlarını Ertelemek Gerekirsaç ekimi Planlarını Ertelemek Gerekir

Halk arasında saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işlemi tüm dünyada erkekler arasında en çok rağbet gören estetik operasyondur. Özellikle uygun vakalarda çok yüz güldürücü sonuçlar alındığı bilinmektedir. Uygun vakalardan kastedilen şey genel olarak saç dökülmesi süreci yavaş ilerleyen, ılımlı bir seyir izleyen, açık alan az, dönor bölgedeki saçları sık olan vakalardır. Örnek vermek gerekirse sadece önlerden saçları gerilemiş ancak kalan saçlarında dökülme emaresi olmayan bireylerde saç ekimi olarak da bilinen saç naklinden çok iyi sonuçlar almak mümkündür. Ancak saç dökülmesi süreci hızlı olan, agresif bir seyir izleyen, diffüz tipte saç kaybeden vakalarda ise saç ekimi sadece bir zaman ve para kaybı olabilmektedir. Burada kişinin kendi risk analizini birinci dereceden akrabalarına ve saçlarının durumuna bakarak objektif biçimde kendisinin yapması gerekmektedir. İşi sadece başkalarına bırakmamak bu manada büyük önem taşımaktadır.

Tüm dünyada Türkiye, saç ekimi turizmi açısından yükselen bir ülkedir. Sağlık turizminin önemli bir ayağını ise estetik cerrahi operasyonları çekmektedir. Döviz kurlarının yüksekliğinden de faydalanan çok sayıda yabancı hasta soluğu ülkemizde almakta ve kendi ülkelerinle mukayese edildiğinde sudan ucuz denilebilecek meblağlar karşılığında bu operasyonu yaptırmaktadır. Günümüzde saç ekimi turizmi milyarlarca dolarlık bir büyüklüğe ulaşmış durumdadır. Ortadoğu ve Avrupa'dan çok sayıda hasta ülkemize gelmekte, konaklamakta ve ülkemizi gezmektedir. Burada sadece saç ekimi yapan klinikler ve hastaneler değil aynı zamanda turizm işinde bulunan oteller, işletmeler, kafeler, restoranlar da çok kazançlı çıkmaktadır. Neticede gelen turist sadece saç ekimi operasyonu geçirip ülkesine gitmemekte, aynı zamanda kısa bir süre de olsa ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini görüp, ülkemizde bir süre geçirerek ülkesine o şekilde dönmektedir. Bu da tuzim açısından ciddi bir katma değer demektir.

Tabii bütün bu olumlu unsurlar covid-19 pandemisi ortaya çıkmadan önceydi. Bilindiği gibi 2020 yılına damga vuran covid-19 pandemisi son sürat tüm dünyaya yayılan viral kökenli bir salgın hastalıktır. İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde bulunan vahşi hayvan pazarlarından köken alan salgın hastalık, tüm dünyada kitlesel ölümlere yol açarak kötü bir şöhrete kavuşmuş durumdadır. hastalık özellikle yaşlıları, erkekleri, kronik hastalığı olanları ciddi şekilde etkilemektedir. Gençlerde, kadınlarda ve kronik hastalığı olmayanlarda ise prognoz daha ılımlı seyretmekte ve genellikle yoğun bakım, solunum desteği ihtiyacı ortaya çıkmamaktadır. Sürecin belirleyici faktörlerinden biri de sigara ve alkol kullanımıdır. Hastalığın erkeklerde daha ciddi seyretmesinin sebebi ise sigara ve alkol kullanım oranının erkekler arasında daha yüksek oranlarda olmasıdır. Bu açıdan bakıldığında virüsün kimde nasıl bir seyir izleyeceği, bireyin genel özellikleri ve yaşam şekli ile yakından alakalı gibi gözükmektedir.

Bu sebeple dünya genelinde tam veya kısmı karantina uygulanmakta ve sokağa çıkma yasakları ilan edilmektedir. Bazı ülkelerde bu kararlar çok daha radikal biçimde uygulanıp yürürlüğe sokulurken, bazı ülkelerde daha gevşek mücadele yöntemleri tercih edilmektedir. Bazı insanlar ise karantina olayını tatil gibi algılamakta ve fırsattan istifade iş ve eğitime ara verilmişken estetik operasyonları da aradan çıkarmak için bir fırsat olarak görmektedirler. Bu kesinlikle ve tamamen yanlış bir düşüncedir ve çok tehlikeli sonuçları olabilir. Neticede erkeklerin en çok rağbet ettiği estetik operasyon olan saç ekimi işlemlerinde ister istemez yakın temas, seyahat, birçok insan ile aynı ortamda bulunma zorunluluğu vardır. Her ne kadar hijyene ve güvenlik önlemlerine dikkat edilse de virüsün bulaşma yöntemi bu tür operasyonlarda yüksek olmaktadır. Çünkü virüs havadan da bulaşabilmektedir. Son yapılan araştırmalar virüsün konuşma, nefes alma gibi zaruri faaliyet sırasında da kişiden kişiye geçebildiğini göstermiştir.

Üstelik bir diğer sakıncalı durum ise bazı taşıyıcı vakaların hiçbir belirti göstermemesine rağmen virüsü bulaştırabilmeleridir. Örnek vermek gerekirse genç bir taşıyıcıda hiçbir semptoma neden olmayan virüs, yaşlı veya kronik hastalığı olan bir bireyde ölüme sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden paronayakça tutumlar içinde bulunmaktan kaçınmak ancak bunu yaparken de korunma ve sorumluluk konularına maksimum özen göstermek gerekmektedir. Bazı insanlar maalesef meselenin ciddiyetinin hala farkında değildir. Olayı basit bir nezle veya grip gibi gören sorumsuz insanlar hala günlük yaşamlarına devam etme arzusu içindedir. Bu durum da başta Avrupa olmak üzere virüsün Çin'den çıkıp tüm dünyaya yayılarak binlerce insanın ölümüne yol açan bir trajediye dönüşmesine vesile olmuştur. Bir kişinin bile sorumsuzluğu onbinlerce kişinin ölümü veya yoğun bakımlık hale gelmesi manasına gelebilmektedir. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında herkesin kendisini taşıyıcı olarak görmesi ve toplumdan izole etmesi şarttır.

Saç ekimi olarak da bilinen saç nakli operasyonu neticede estetik bir işlemdir ve hayati bir ehemmiyeti yoktur. İnsanların genelde estetik olarak daha iyi ve daha genç görünmek için yaptırdıkları ve toplum tarafından çok normal karşılanan bir estetik müdahaledir. Ancak 2020 itibarı ile risk çok fazladır. Bu hastalığın ne kadar süre devam edeceği ve kaç kişinin daha hayatına mal olacağı belli değildir. Henüz bir aşısı, ilacı veya kesin tedaviyi mümkün kılan bir şifası yoktur. Sadece bazı ilaçlar ve aşılar deneme aşamasındadır ve onay almalarının en erken 1 seneyi bulabileceği rivayet edilmektedir. Saç ekimi işlemi evden çıkmayı, hastane veya kliniğe gitmeyi, insanlarla temas etmeyi zaruri kıldığından her ne kadar sterilizasyona ve biyogüvenlik önlemlerine dikkat edilse de virüsün bulaşma ihtimali gayet yüksektir. Bu yüzden söz konusu hastalığın kesin tedavisi bulunup salgın tamamen durana ve hayat normale dönene kadar saç ekimi planlarını belirsiz bir süreye kadar ertelemek en doğrusudur.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
covid-19, covid-19 pandemisi, hastalık, izolasyon, saç dökülmesi, saç ekimi, saç nakli, salgın hastalık, sosyal izolasyonWEZ Format +3. Şuan Saat: 10:01.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.