YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Saç Ekimi ve Cerrahi Tedavi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31.07.18, 21:39   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Saç Ekimi Öncesinde Yapılması Gereken Tahliller


Saç Nakli İşlemi Öncesinde Yapılması Gereken Tahlil ve Tetkikler

Halk arasında saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işlemi, erkeklerde en sık yaptırılan estetik operasyondur. Genel olarak FUT ve FUE yöntemi olmak üzere iki temel prosedüre göre yapılan bu estetik cerrahi operasyonda en yaygın olarak tercih edilen FUE yöntemidir. Bunun nedeni dönor bölgede daha az skar bırakması ve oluşan yaraların daha çabuk iyileşmesidir. Öte yandan FUE yönteminde dikiş gereksinimi olmadığı gibi kanama ihtimali de daha düşüktür. Ancak buna rağmen bazı alopesi türlerinde ve bazı vakalarda FUT yöntemi daha ideal bir tercih olabilmektedir. Bu yüzden FUT yöntemi tamamen terk edilmiş bir yöntem değildir ancak eskiye oranla daha az oranda tercih edildiği de tartışmasız bir doğrudur. Eskiye oranla saç nakli işlemlerinde de gelişen teknolojiye paralel olarak süreç hızlanmış ve daha iyi sonuçlar elde edilir hale gelinmiştir. Bu manada saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işlemlerinde ciddi bir gelişme olduğu söylenebilir.

Her ne kadar saç nakli işlemi en çok erkeklerden rağbet gören bir estetik operasyon olsa da günümüzde kadınların da bu operasyonlara giderek artan bir talebi olduğu görülmektedir. Bu durumun nedeni kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopesinin gittikçe daha yüksek bir sıklık ile görülür hale gelmesidir. Öte yandan bazı kadınlarda alın açıklığı veya frontal fibrozis alopesi gibi bazı spesifik alopesi türlerinin yaygın olarak görülmesi de estetik açıdan saç nakli işlemlerine olan talebi artırmaktadır. Nitekim daha geniş bir alın ve geriden başlayan ön saç çizgisi kadınlarda maskülen bir görüntüye ve olduğundan yaşlı göstermeye sebep olabilmektedir. Kadınlarda da saç nakli işlemleri erkeklerdeki gibi dönor bölge olarak da adlandırılan oksipital alandan yapılan otolog saç folikülü transplantasyonu ilkesine dayanmaktadır. Vücut genelinde androjen hormonlara karşı en dirençli saç folikülleri bu sahada yer aldığı için bu bölge saç nakli işlemleri için bir rezerv görevi görmektedir.

Saç nakli işlemlerinin en sık uygulanma nedeni androgenetik alopesidir. Bu alopesi türü çok yaygın olarak görülür ve geç kalındığı zaman medikal tedavilerden ve mezoterapi gibi uygulamalardan fayda görme ihtimali zamanla gittikçe azalır. Öte yandan bu alopesi türünde sadece ön ve tepe bölgeleri yoğun olarak mevcut patolojiden etkilenmektedir. Bu durum da oksipital bölgede bulunan saç foliküllerinin daha az hasar görmesi veya hiç hasar görmemesi ile sonuçlanmaktadır. Üst ve tepe bölgelerde görülen saç dökülmesi, seyrek veya saçsız sahaların oluşmasına neden olur. Ancak dönor bölgede saç folikülleri yoğun bir sıklıkta bulunduğu için bu bölge saç nakli operasyonlarının temel kaynağını oluşturur. Bu bölgeden belli bir miktarda alınan saç folikülü ile saçsız veya seyrek saçlı sahalardaki kozmetik sorun giderilebilmektedir. Ancak bu yapılırken dönor bölgedeki saç rezervleri tamamen tüketilmemelidir. Aksi takdirde o bölgede de seyrelme sorunu ortaya çıkabilmekte ve ileride gerekebilecek başka saç nakli işlemlerinde kullanılacak rezerv kalmayabilmektedir.

Saç nakli işlemi çoğu kez sorunsuz şekilde uygulansa da gene de hasta seçiminde son derece dikkatli olunmalıdır. Saç ekimi olarak da bilinen saç nakli operasyonları uygulanmadan önce başvuran kişi dikkatlice etüt edilmelidir. Cinsiyeti, yaşı, genel sağlık durumu, mevcut olan hastalıkları,aile öyküsü, dönor bölgede bulunan saç folikülü sıklığı ve kafa biçimi dikkatlice ele alınmalıdır. Ardından duruma göre hastadan bazı tahlil ve tetkikleri yaptırması istenmelidir. Her şeyden önce saç dökülmesinin sebebi doğru belirlenmelidir. Genel sağlık durumu etüt edilmeli ve bulaşıcı bir hastalık taşıyıp taşımadığı veya diyabet gibi kronik bir metabolik hastalık taşıyıp taşımadığı ortaya çıkarılmalıdır. Bu tarz işlemler hem hastanın genel sağlığı için hem de saç sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Mesela saç dökülmesinin sebebi anemi ise bu tür bir hastaya saç nakli işlemi uygulamak hem vakit hem de para kaybına neden olacaktır.

Bu yüzden saç nakli işlemi için başvuran hastadan aşağıdaki tahlil ve tetkikler istenmelidir :

- Hemogram

- Rutin Biyokimya

- HIV ve Hepatit Virüsleri ile alakalı parametreler,

- Tiroid Fonksiyon testleri,

- Açlık ve tokluk kan şekeri, HbA1C testi

- Genel Hormon Durumu ( Testosteron, Estradiol, DHT hormonu, İnsülin gibi )

- Otoimmun hastalıklara yönelik bazı antijen testleri ( ANA, RF gibi )

Bu sayede başvuran hastanın hem genel sağlık durumundan, hem saç dökülmesine neden olan başka bir sağlık sorunu olup olmadığından emin olmak mümkün olmaktadır. Saç nakli işlemi için başvuran çoğu hastanın muhtemelen tek sorunu saç dökülmesidir ve altta yatan ciddi bir hastalık yoktur. Ancak az sayıdaki hastada, altta yatan başka sağlık sorunları bulunmaktadır. Bu hastaları belirlemek ve saç dökülmesinin devam edip etmeyeceğini öngörmek ve öte yandan saç nakli işlemi sonrasında iyileşme durumunun nasıl gerçekleşeceğini belirlemek için bu durum çok önemlidir.

Bu sebeple saç nakli işlemi yapılan yerin bir hastane ve gelişmiş bir klinik olmasında fayda vardır. Hem operasyonu yapan kişinin estetik cerrah olması hem de bu tahlil ve tetkiklerin yapılabilmesi için bir iç hastalıkları uzmanı ve laboratuvarın varlığı büyük öneme sahiptir. Öte yandan işler ters gider ve komplikasyon oluşursa, enfeksiyon gibi durumlara hızlıca müdahale etmek de çok büyük öneme sahiptir. Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar ve saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işlemlerine uygun aday olan kişiler, bu estetik operasyonu Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan ve bünyesinde Dahiliye, Genel Cerrahi, Dermatoloji ve Estetik Cerrahi gibi branşları barındıran ve gelişmiş bir laboratuvarı, ameliyathanesi olan steril şartlarda hizmet veren eğitimli personel barındıran bir hastanede bu operasyonu yaptırmalarında fayda vardır. Estetik operasyon da olsa, saç nakli işlemi bir ameliyattır ve küçük riskler dahi gözardı edilmemelidir. Bu konuda karar verirken de para ikinci plana alınmalı ve birinci planda sağlık ve operasyonu yapacak ekibin tecrübesi esas alınmalıdır.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
alopesi, androgenetik alopesi, cerrahi, estetik, estetik cerrah, fue, fut, kan şekeri, operasyon, saç dökülmesi, saç ekimi, saç folikülü, saç folikülü transplantasyonu, saç nakliWEZ Format +3. Şuan Saat: 22:34.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.