YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Saç Ekimi ve Cerrahi Tedavi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19.11.17, 23:58   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Fut Yöntemi Nedir ?


FUT Yöntemi Nedir ?

İngilizce açılımı follicular unit transplantion olan fut yöntemi bir saç nakli işlemi prosedürüdür. Bu yöntemde oksipital bölgede bulunan saç foliküllerini içeren deri tabakası cerrahi olarak bir şerit halinde çıkarılmaktadır. Daha sonradan oluşan yara bölgesi ise estetik dikiş yöntemleri ile kapatılmaktadır. Çıkarılan şeritte çok sayıda saç folikülü bulunmaktadır. Bu saç folikülleri daha sonradan tek tek çıkarılan şeritten ayrıştırılmakta ve ardından kafa derisinin seyrek veya saçsız sahalarına nakledilmektedir. Operasyon genelde lokal anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon sırasında kanama olabilmektedir. Duruma göre operasyon sonrası ağrı, sızı ve kaşıntı hissi de oluşabilmektedir. Diğer yöntemlerden biraz daha ciddiyet gerektiren bir operasyon olan FUT yönteminde, gerek oksipital bölgede oluşan yaranın iyileşmesi gerekse de saç foliküllerinin nakledildiği bölgede sağlıklı şekilde faaliyetlerine devam edebilmesi için çok dikkatli olmak gerekmektedir.

Yöntemi

Günümüzde eskiye göre daha az tercih edilen bu yöntemi hala uygulayan klinikler ve hastaneler vardır. Bu saç nakli yöntemi bazı vakalar için özel koşullar söz konusu olduğunda son derece başarılı olabilmektedir. Bu yöntemde operasyondan sonra çok kısa saç modelleri uygulanması pek tavsiye edilmemektedir. Bunun nedeni oksipital bölgedeki yara izinin çok kısa saç modelleri uygulandığı zaman kendisini kolayca belli edebilmesidir. Oksipital bölgeye estetik dikiş yöntemi uygulanarak, cilt germesi yahut deri pigmentasyonu uygulanarak skar izi tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak her klinikte bu tarz gelişmiş uygulamalar yapılamamaktadır. Bu tarz estetik işlemler, sadece estetik cerrahi konusunda deneyimi fazla olan ve teknolojik açıdan yeterli düzeyde olan hastane ve kliniklerde uygulanabilmektedir. Operasyonu gerçekleştiren ekibin maharet ve deneyim düzeyi de büyük önem taşımaktadır. Bazen operasyondan sonra yara bakımının düzgün şekilde yapılmaması da bölge dokusunda hatalı iyileşme durumuna neden olabilmektedir. Bu durum da operasyondan çok sonraları yara izinin bölgede olması gerekenden çok daha fazla oranda belirginleşmesine neden olmaktadır.

Bu yöntemin en önemli avantajlarından biri operasyonun hızlı şekilde uygulanabilmesi ve daha fazla saç folikülünün nakil işlemine kadar deri şeridi içerisinde canlılığını koruyabilmesidir. Folicular Unit Transplantation yöntemi olarak da bilinen FUT yönteminde operasyonu yapan ekibin ve cerrahın da işi kolaylaşmaktadır. Tek seferde 3000-4000 arası saç folikülünün saçsız veya seyrek saçlı sahalara nakledilmesi FUT yöntemi ile mümkün olmaktadır. Öte yandan bu yöntemde operasyon sonrası oksipital bölgede oluşan yaraya karşı bandaj kullanımı gerekmektedir. Ayrıca yaranın pansumanı ve sterilizasyonu da profosyonel kişilerce yapılmalıdır. Aksi takdirde iyileşme zayıf olabilmekte ve bölgede enfeksiyon gelişebilmektedir. Bazı klinikler saçları çok kısa kestirmeden de operasyonu gerçekleştirebilmektedir. Ancak genel olarak tavsiye edilen saçların oldukça kısa kestirilerek operasyonun gerçekleştirilmesidir. Saçları kazıtmadan ideal kısalıkta kestirmek operasyonun daha hızlı ve sorunsuz geçmesini sağlamaktadır.

Operasyondan sonra şişlik, lokal ateş, şiddetli ağrı, akıntı, anormal kaşıntı gibi bulgular olduğu zaman derhal tıbbi yardım alınmalıdır. Bunlar bölgede oluşabilecek bir enfeksiyonun veya alerjik reaksiyonun öncü bulguları olabilmektedir. Bazı vakalar uygun koşullara sahiplerse tek bir FUT seansı ile istedikleri görünüme kavuşabilmektedirler. Bazı bireylerde oksipital bölgede fazla sayıda saç folikülü bulunmaktadır. Buradan yapılan nakil işlemleride açık alan veya seyrelmiş bölge hızlıca kapatılabilmektedir. Kısa sürede istenen görüntüyü elde etmek FUT yöntemi ile uygun vakalarda imkan dahilinde olan bir durumdur. Bazı özel durumlarda oksipital bölgeden çıkarılan deri şeridinde bulunan saç foliküllerinin ayıklanması ve tek tek nakile hazır hale getirilmesi gerekebilmektedir. Ancak bu tarz vakaların oranı sanılandan daha azdır. Bu yüzden FUT yöntemi emsallerine göre daha az zaman alan, daha pratik ve daha kolay hedefe ulaşılabilen bir yöntemdir.

follicular unit extraction olarak da bilinen FUE yöntemine göre FUT yöntemi daha eski bir yöntemdir. Avantajları kadar dezavantajları da vardır. Operasyon sırasında oluşan yara ve kanama hadisesinden ötürü çoğu vaka eskisi kadar FUT yöntemine rağbet göstermemektedir.

Yöntemi

FUT yönteminde operasyondan önce ve tam iyileşme durumu söz konusu oluncaya kadar bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bunlar :

- Alkol kullanımından kaçınmak,

- Sigara dumanının olduğu yerlerden uzak durmak ve eğer mümkünse sigarayı bırakmak,

- Aspirin ve buna benzer non steroidal anti enflamatuvar ilaçlardan kaçınmak,

- Yara hijyenine ve sterilizasyonuna önem göstermek,

- Diyabet gibi özel bir hastalık durumu varsa hastalığı mutlak suret ile kontrol altında tutmak,

- Pansumanları muntazam bir biçimde ve profosyonel kişilere yaptırmak,

- Saçlı deriyi temiz tutmak,

- Efor gerektiren sporlardan kaçınmak,

- Saç nakli işlemini yapan cerrah ve ekibinin talimatlarına harfiyen uymaktır.

Dikkat edildiği takdirde FUT yöntemi de sorunsuz şekilde son derece başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Yara izi ve skar sorunu da ehil ellerde sorun olmaktan çıkmaktadır.

Ancak hangi yöntem ve metot uygulanırsa uygulansın başarıya giden yolda saç nakli yaptıracak olan kişinin sahip olduğu şartlar altın değerine öneme sahiptir. Dönor bölgesinde saç sıklığı yüksek oranda olan, saçsız bölgesi geniş olmayan, alopesi progresyonu agresif değil stabil olan ve diffuz tipte alopesi sorunu olmayan bireylerde sonuçlar çok daha yüz güldürücü ve kalıcı olmaktadır.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.

Konu SEBASTİAN tarafından (18.12.17 Saat 20:09 ) değiştirilmiştir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
follicular unit extraction, follicular unit transplantation, fue, fue yöntemi, fut, fut yöntemi, saç nakli, saç nakli operasyonuWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:19.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.