YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Saç Ekimi ve Cerrahi Tedavi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31.10.17, 12:38   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Fue Yöntemi Nedir ?


FUE YÖNTEMİ NEDİR ?

Tam adı follicular unit extraction olan bu yöntem son yıllarda en fazla rağbet gören saç nakli prosedürü olma özelliğini taşımaktadır. Bu prosedürde genel olarak iki kulak arasında yer alan oksipital bölgede yer alan saç foliküllerinin tek tek çıkarılması ve ardından saçsız veya seyrek saçlı sahalara nakledilmesi temel prensibi teşkil etmektedir. Operasyon sırasında dönor bölgede bulunan saçların kısa kestirilmesi operasyonu yapan ekibin da rahat çalışmasını sağlamaktadır. Buradan alınan saç folikülleri birkaç saat boyunca canlılıklarını yitirmeyecek şekilde uygun solüsyon ile hazırlanmış ortamda bekletilmekte ve ardından tek tek nakledilecekleri yeni bölgeye transfer edilmektedir. İşlem ciddi şekilde kesi yapmayı ve dikiş atmayı gerektirmediğinden günübirlik olarak yapılmakta ve ağrı ve sızı olmadan sonlandırılmaktadır. Öte yandan operasyon sırasında kanama da az miktarda olmaktadır. Diğer yöntemlere göre FUE Yöntemi daha az skar bıraktığı ve daha kolay bir biçimde gerçekleştiği için sık olarak tercih edilmektedir.

Yöntemi

Saç nakli genel olarak saç dökülmesi olarak da bilinen alopesi sorununda en son uygulanması gereken tedavi seçeneklerinden biridir. Alopesiye neden olan hastalığa veya patolojik duruma karşı önce medikal tedaviler denenmelidir. Alınan sonuca ve gidişata göre saç nakli işlemi konusunda uzman bir hekim gözetiminde karar verilmelidir. Saç nakli işleminin her alopesi türünde uygulanamayacağı bilinmelidir. Özellikle erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androgenetik alopesi, saç nakli işleminin en sık uygulandığı alopesi türüdür. Diğer alopesi türlerinin önemli bir bölümü geçicidir. Altta yatan sebep ortadan kaldırıldığında saç folikülleri tekrar terminal saç üretmeye başlamaktadır. Bu sebeple diğer alopesi türlerinde saç nakli gibi radikal cerrahi tedaviler kolay kolay önerilmemektedir. Bu tür alopesi türlerinin bir bölümü immun sistemdeki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bazı alopesi türlerinde ise kemoterapi gibi ilaç tedavilerinin yanetkileri sonucunda saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabilmekte ve tedavi sona erince saçlar tekrar çıkabilmektedir.

FUE gibi saç nakli prosedürleri androgenetik alopesi sorununun ise en önemli tedavi basamaklarından birini teşkil etmektedir. Çünkü androgenetik alopeside sorun geçici değil kalıcıdır. Saç folikülleri dolaşımda bulunan androjen hormonlara karşı normalden yüksek düzeyde sensitive göstermekte ve zaman içinde önce minyatürleşmektedir. Minyatürleşme sürecinden sonra da bazı moleküler mekanizmaların akabinde saç folikülleri atrofiye uğrayarak bir daha asla terminal saç üretemeyecek hale gelmektedir. Bu durum da saç foliküllerinin atrofiye uğradığı sahalarda seyrek saçlılık veya saçsızlık şeklinde kendisini belli etmektedir. Genelde androgenetik alopesi, progresyon açısından belli bir şablonda ilerlemektedir. Norwood/Hamilton skalasına göre ilerleyen bu şablonda, saçlı derideki tüm saçlar kaybedilmemektedir. Oksipital bölgede kalan saçlar söz konusu patolojiden etkilenmemekte veya diğer bölgelere göre daha az oranda etkilenmektedirler. Bu bölgelerden alınan saç foliküllerinin androjen direnci daha yüksek düzeyde olduğu için buralardan alınan saç folikülleri kolaylıkla saçsız alanlara nakledilebilmektedir.

fue yöntemi bu konuda bireye oldukça fazla oranda kolaylık sağlamaktadır. Birden çok kez uygulanabilmesi ve kısa sürede operasyonun bitmesi gibi artı özellikleri bu işlemi en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biri haline getirmiştir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus bu operasyonun herkeste aynı başarı oranını yakalayamayacağı gerçeğidir. Bireyin FUE benzeri saç nakli operasyonlarından fayda görmesi için dönor bölgesinde yeterli düzeyde saç folikülü bulunması gerekmektedir. Saçsız alanın durumu,saçın yapısı ve saç dökülmesinin progresyonu da oldukça önemlidir. En basitinden Diffuse Unpattnerned Alopecia(DUPA) ve Diffuse Patterned Alopecia(DPA) gibi androgenetik alopesi türlerinde saç nakli işlemi uygulanmadan önce hasta mutlak suretle bilgilendirilmeli ve bu tür alopesi sorunu olan vakalarda son derece seçici davranılmalıdır. Çünkü bilhassa DUPA sorunu olan bireylerde dönor bölge de mevcut patolojiden etkilenmekte ve bu alanda da saç kaybı gerçekleşmektedir. Bu yüzden bu tür vakalar için otolog saç folikülü transplantasyonu için net olarak güvenilir bir bölge bulunmamaktadır.

Yöntemi


FUE yöntemi ilk olarak 1990'lı yıllarn başlarında Dr.William Rassman tarafından uygulanmıştır. O dönemlerde prosedür çok yeni olduğundan, vaka sayısı az olduğundan ve sonuçlar öngörülemediğinden elde edilen başarı son derece kısıtlı olmaktaydı. Tek oturumda ancak 20-50 arasında saç folikülü dönor bölgeden alınabilmekteydi. Bunların da bir kısmı canlılığını yitirmekteydi. Bu sebeple FUE yöntemini uygulamak yıllarca imkanlar dahilinde olduğu halde alınan sonuçların kısıtlı olmasından ve teknik imkansızlıklar yüzünden uzunca bir süre FUT yöntemi uygulanmıştır. Teknik imkanların gelişmesi ve çok sayıda vakanın katıldığı seri çalışmalar ile birlikte her şey değişmiştir. Bugün saatte 1000 adet saç folikülünü tek seferde dönor bölgeden çıkarabilecek düzeyde makineler bulunmaktadır. Öte yandan saç foliküllerinin nakledikleri yerde terminal saç üretmelerini sağlamak için ek tedaviler de geliştirilmiştir.

Ancak her şeyin başında unutulmaması gereken uygulanan yöntemin ve kullanılacak teknolojinin alınacak sonuçtaki öneminin abartılmaması gerektiği gerçeğidir. Önemli olan saç nakli yaptıracak olan kişinin dönor bölgesinin durumu, alopesinin progresyonu, saçsız alanın genişliği, saçın cinsi, vakanın yaşı ve cinsiyeti gibi unsurlardır. Uygun vakalara uygulandığında ise FUE yöntemi son derece yüz güldürücü sonuçlara neden olmaktadır.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.

Konu SEBASTİAN tarafından (18.12.17 Saat 20:09 ) değiştirilmiştir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
androgenetik alopesi, dönor bölge, follicular unit extraction, fue, fue yöntemi, saç dökülmesi, saç nakliWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:56.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.