YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Saç Ekimi ve Cerrahi Tedavi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02.11.16, 03:13   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Bölgesel Saç Nakli Operasyonu


BÖLGESEL SAÇ NAKLİ OPERASYONU

Saç dökülmesi yahut tıbbi adı ile alopesi genel olarak patolojik bir biçimde seyir gösteren ve kalıcı bir biçimde saçlı derideki saçların kaybedilmesini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Genel olarak saç dökülmesi tıbbi lugatta alopesi olarak adlandırılır. Geçmişte düşük insidans ile görülen bu dermatolojik patoloji günümüzde nüfusa oranlama yapıldığı zaman hayli yüksek insidans ile hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmektedir. Alopesinin sıklığının artmasında kötü beslenme, sedanter yaşam, obezite gibi eşlik eden sayısız risk faktörü olsa da en belirgin risk faktörü hala genetiktir. Çünkü mevcut alopesilerin ezici bir çoğunluğu androgenetik zeminde meydana gelmektedir. Androgenetik alopesi, sistemde var olan primer androjenlere karşı saç foliküllerinin genetik olarak taşıdığı sensitive neticesinde anormal bir biçimde reaksiyon göstermeleri neticesinde ortaya çıkan ptolojik bir tabloyu ifade etmektedir. Genel tanım bu yöndedir androgenetik alopeside.

Bölgesel Operasyonu

Normalde androgenetik alopeside ilk prosedür olarak medikal tedavi uygulanır. Bu tedavide oral tabletler ve topikal losyonlar tedavinin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Oral yoldan antiandrojen tabletler reçete edilirken topikal olarak da saçlı deriyi etkileyen ve saçlı deride kan dolaşımını hızlandıran ürünler tavsiye edilmektedir. Androgenetik alopesi tedavisi için FDA onayı alan ürünler olduğu gibi FDA onayı almayan ancak tavsiye üzerine kullanılan ürünler de bulunmaktadır. Herkesin hikayesi, yaşı, genetik yapısı farklı olduğundan herkes için uygun olan tedavi biçimi de farklıdır. Bir bireye uygun olan tedavi biçimi başka bir birey için anlamsız olabilir. Bazı bireylerde saç nakli ideal tedavi yöntemi iken bazı vakalar saç nakline uygun olmayabilir. Benzeri şekilde kadınlarda uygulanması gereken tedavi ile erkeklerde uygulanması gereken tedavi protokolü tamamen değişkenlik gösterebilir. Bu açıdan bakıldığı zaman şartlara ve özelliklere göre değişen çok sayıda tedavi kombinasyonunun varlığından bahsedilebilir.

Medikal tedaviden yanıt alamayan bireylerde genelde çeşitli incelemeler yapılır. Saçsız veya seyrelmiş bölgenin durumu ve saçlı deri analizi yapılır. Benzeri şekilde dönor bölge de incelenir. Bu bölgede de saçlı deri analizi ve saç sayımı yapılır. Bu şekilde bölgenin rezervleri araştırılır. Benzeri şekilde aile hikayesi de dinlenerek, söz konusu patolojinin gidişatı konusunda tahminde bulunulur. Saç nakli yapılacakken olağanüstü durumlar hariç daima ileride ikinci bir operasyona gerek duyulabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak hareket edilir. Bu açıdan bakıldığı zaman doğru merkezlerde saç nakli yaptırmak çok önemli bir konudur. Her zaman hastane şartlarına sahip olan kliniklerde veya hastanelerde, gerekli yasal onaylara sahip hekimler tarafından operasyonun yapılması çok mühim bir konudur. Bu tür önemsiz görülen operasyonlar sırasında bulaşabilen hastane enfeksiyonlarının son derece ciddi başka sorunlara yol açabileceği asla unutulmamalıdır.

Bölgesel Operasyonu

Genelde saç nakli operasyonunun en büyük handikaplarından biri dönor bölge rezervinin hastanın beklentilerini karşılamayacak durumda olmasıdır. Bu durumdaki vakalara durum açıkça izah edilmelidir. Çünkü dönor bölgede bir saç folikülü fabrikası bulunmamaktadır. Bölgenin rezervi son derece sınırlı olup bu rezerv çok dikkatli bir biçimde kullanılmalıdır. Benzeri şekilde hastanın beklentileri de realize edilmelidir. Bu bağlamda bazı vakalar frontal bölgelerin gür görünmesini bazı vakalar ise verteks bölgesinin saçlı ve gür görünmesini arzu edebilirler. Bazen de belli bölgeler androgenetik alopesiden etkilenirken belli bölgeler etkilenmeyebilmektedir. Şekilli bir saç dökülmesi oluşabilmektedir. Bu durumda bölgedel saç nakli Operasyonu gündeme gelmektedir. Sadece belli bölgeler çalışılmakta veya o bölgelere ağırlık verilmektedir. Bu sayede kişinin beklentilerine uygun davranılmaktadır. Frontal bölgeleri önemseyen kişilerde frontal bölgelere yoğunlaşılmakta veya sadece belli bölgelerinde saçsızlık yahut seyrek saçlılık sorunu olanlarda ise o bölgelere ağırlık verilmektedir.

Bu sayede saç nakli konusunda da arzulanan hedefler realize edilebilmekte ve dönor bölge aşırı zorlanmadan operasyon başarı ile gerçekleştirilebilmektedir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.

Konu SEBASTİAN tarafından (18.12.17 Saat 20:03 ) değiştirilmiştir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
bölgesel saç ekimi, fue, fut, saç ekimi, saç nakliWEZ Format +3. Şuan Saat: 17:43.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.