YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Oral Tedavi Ürünleri ve İlaçlar

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14.09.18, 23:35   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 416
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Dutasteride Tedavisi Hakkındadutasteride Tedavisi Hakkında

Dutasteride, finasteride gibi bir 5 alfa redüktaz inhibitörüdür. Dutasteride, erkek tipi saç dökülmesinden ziyade finasteride etken maddesine karşı dirençli olan agresif prostat kanseri türlerinde ve mevcut ilaç tedavilerine olumlu yanıt vermeyen Benign Prostat Hipertrofisi vakaları için geliştirilmiştir. Finasteride'e göre daha yeni ve kısa geçmişi olan bir ilaçtır. Dutasteride'in finasteride'den temel farkı yarılanma ömrünün uzun olmasıdır. Öte yandan dutasteride, finasteride gibi sadece tip-2 5 alfa redüktaz enzimini değil aynı zamanda hem tip-1 hem de tip-2 5 alfa redüktaz enzimini bloke etmektedir. Bu potent etki, maksimum dht hormonu supresyonunu mümkün kılmaktadır. Finasteride serum DHT seviyelerini ortalama olarak %70 civarında bloke ederken, dutasteride ise %92 civarında bloke etmektedir. Total testosteron seviyelerini artıran bu ajan, aynı zamanda prostat hacminde %18-25 arasında bir küçülmeye neden olmaktadır. Dutasteride, karaciğerde metabolize edilmektedir.

Yapılan araştırmalarda 14 gün boyunca standart doz olarak kabul edilen 0.5 mg dutasteride verilen vakalarda serum DHT konsantrasyonu %92 oranında azalırken, saçlı deride bulunan DHT konsantrasyonu ise ortalama olarak %54 oranında azalmıştır. 5 mg finasteride verilen deneklerde saçlı derideki DHT konsantrasyonları %38 oranında azalmıştı. Dutasteride, finasteride'den 10 kat daha düşük dozajda uygulandığında bile saçlı derideki DHT hormon konsantrasyonlarını %45 oranında daha fazla oranda bloke etmiştir. Bu ilacın moleküler yapısından, vücut geneline dağılma kabiliyetinden, metabolizmasından kaynaklanan farmakolojik bir üstünlüktür. Üstelik finasteride tedavisi sonlandırıldıktan sonra 1 hafta içinde DHT hormonu tekrar yükselmeye ve başlangıç seviyesine gelmeye başlarken, dutasteride tedavisinde DHT hormonunun başlangıç seviyelerine geri dönmesi için aylar geçmelidir. Dutasteride tedavisi kesildikten sonra 4 hafta içinde DHT hormonu seviyeleri yükselmeye başlar ve tam olarak eski seviyelere geri dönüş için ise 1 yıla yakın bir zaman dilimi dahi gerekebilmektedir.

Dutasteride, karaciğerde sitokrom P450 enzimi tarafından metabolize edilmektedir. Dutasterid geniş bir dağılım hacmine sahip olan bir ilaçtır. Genel olarak plazma proteinlerine %99 oranında bağlanmaktadır. Günlük doz uygulamasının akabinde dutasteride serum konsantrasyonları 1 ay sonra kararlı durum konsantrasyonunun %65'ine, 3 ay sonra ise yaklaşık %90'ına ise ulaşmaktadır. Dutasteride, genelde birçok ilaç ile birlikte ters bir etkileşime dahi girmeden güvenle kullanılabilen bir ilaçtır. Düzenli olarak önerilen sürelerde standart dozajda dutasteride kullanan bir vakada ortalama olarak serum testosteron artışı %19 olarak tespit edilmiştir. Bu artış beklenmedik bir etkiye neden olmamış ve fizyolojik açıdan güvenli olarak görülen bir seviyede kalmıştır. Dutasteride vücuttan büyük oranda feçes yolu ile atılan bir maddedir. Birçok ilaç için karaciğer metabolizması ile farklı metabolitlere çevrildikten sonra benzer bir akibet söz konusu olmaktadır.

Dutasteride genel olarak iyi tolere edilir. Yaşlanan erkeklerin bir bölümünde yaygın olarak görülen BPH ve prostat kanseri hastalarında dutasteride ile yapılan deneylerde, dutasteride çok ciddi yanetkilere yol açmamıştır. Söz konusu yanetkiler finasteride ile benzer düzeydedir. Bu yanetkiler erektil disfonksiyon, libido azalması, ejakülasyon bozuklukları, semen hacminde azalma, sperm sayısında azalma ve jinekomasti gibi yanetkilerdir. Yanetkiler plasebo grubundan anlamlı şekilde yüksek seviyede rapor edilmiştir. Birbirinden farklı zamanlarda, farklı platformlarda yapılan çalışmalarda dutasteride'e bağlı yanetkiler %10'un altında görülmüştür. Yanetkiler en fazla ilk 6 ayda gözlemlenmiştir. İlaca devam edildikte yanetki insidanslarında düşüş eğilimi saptanmıştır. Tedavi tamamen sona erdirildikten sonra yanetkilerin şiddeti ve çeşitliliği azalmış ve ortalama olarak 6 ay ila 12 ay gibi bir süreden sonra yanetkilerin tamamen ortadan kalktığı bildirilmiştir.

Dutasteride, erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopesinin tedavisi için FDA onayı olmayan bir ilaçtır. Sadece BPH ve prostat kanseri gibi yaşlanan erkeklerde sıkça görülen hastalıkların tedavisi için FDA onayı bulunmaktadır. Dutasteride etken maddesini geliştiren GlaxoSmithKline firması erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopesinin tedavisi için FDA başvurusu yapmış ve belli oranda ilerleme kaydetmiştir. Ancak kesin nedeni tam olarak bilinmeyen bir biçimde FDA onayı için yapılan çalışmalar yarıda kesilmiş ve söz konusu ilaç erkek tipi saç dökülmesi için onay almamıştır. Bu durumun nedenleri konusunda çeşitli çevrelerde çok sayıda spekülasyon yapılsa da, firma tarafından net bir basın açıklaması yapılmamıştır. FDA onayı için yapılan çalışmalara firmanın devam edip etmeyeceği de henüz belirsiz olan bir durumdur. Ancak Asya ülkelerinde yürütülen çalışmalarda, ilacın erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde etkili olduğu ve yanetkilerinin ise finasteride'den yüksek seviyede olmasına rağmen tolere edilebilir düzeyde olduğu tespit edilmiştir.

Finasteride, dutasteride ve plasebo gruplarının karşılaştırıldığı dermatolojik bir çalışmada 6 ay ve 12 aylık tedavilerin sonunda dutasteride, finasteride göre standart dozajlı tedavilerin sonucuna ortalama %25-30 daha fazla saç kazanımı sağlamıştır. Öte yandan dutasteride, finasteride'e göre daha fazla oranda saç folikülünün minyatürleşme sürecine girmesini engellemiştir. Ancak benzer şekilde dutasteride, finasteride'e göre erektil disfonksiyon, libido azalması, ejakülasyon bozuklukları gibi seksüel yanetkilere daha fazla oranda yol açmıştır. Netice itibarı ile dutasteride, finasteride'e göre %25 oranında daha fazla DHT hormonunu bloke etmektedir. dihidrotestosteron olarak da bilinen DHT hormonu ne kadar yüksek oranda bloke edilirse, seksüel yanetkilerin görülme şiddeti ve süresi de o oranda artmaktadır. Dutasteride sunduğu avantajlar kadar dezavantajlara da sahip olan bir mokeküldür.

Netice olarak erkek tipi saç dökülmesinin tedavisinde hiçbir şey siyah veya beyaz değildir tam olarak. Genelde grinin tonları her alana hakimdir. Dutasteride'in seksüel yanetkilerinden ötürü ilacı kullanmak istemeyen vakalar için çeşitli kozmetik firmaları topikal ürünler üretmeye başlamışlardır. Netice olarak dutasteride hem oral hem de topikal kullanım için ciddi potansiyel vaat eden bir ilaçtır.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
androgenetik alopesi, dht hormonu, dihidrotestosteron, dutasteride, erkek tipi saç dökülmesi, finasteride, metabolizma, plasebo, prostat kanseri, saç dökülmesi, saç folikülü, testosteronWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:41.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.