YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Oral Tedavi Ürünleri ve İlaçlar

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06.04.20, 23:02   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Dutasteride Tedavisi FDA Onayı Aldı Mı ?


dutasteride Tedavisi FDA Onayı Aldı Mı ?

Dutasteride seçici bir 5 alfa redüktaz inhibitörüdür. testosteron hormonunun hücre içinde aktive olması ve androjenik etkilerini gösterebilmesi için 5 Alfa redüktaz adlı katalizör bir enzim vasıtası ile çok daha potent bir androjen hormon olan ve kısaltma adı DHT olan dihidrotestosteron hormonuna dönüşmesi gerekmektedir. Bu dönüşüm olmadan testosteron birçok fonksiyonunu yerine getiremez. Adından da anlaşılacağı üzere Dihidrotestosteron, testosteron hormonunun gelişmiş bir versiyonudur. Testosteron hormonunun çift hidrojen bağı alan ve androjen reseptörlerine yüksek afinite gösteren versiyonu Dihidrotestosteron'dur. Normalde testosteron hormonu testislerden ve böbreküstü bezlerden salgılanır. Ancak dolaşımdaki konsantrasyonun çok yüksek bir kısmı testislerden temin edilir. Daha düşük bir oranda ise böbreküstü bezlerinden salgılanan diğer androjenlerin dönüşümü ile dolaşıma testosteron girer. Bu yüzden kadınlarda da düşük miktarda da olsa testosteron salgısı vardır ve bu hormonun kadınlardaki vazifesi tamamen farklıdır.

Normalde finasteride, bu hormonun dolaşımdaki miktarını hem serumda hem de periferik dokularda ciddi oranda azaltan bir etken maddedir. 5 mg dozu ile bazı prostat hastalıklarında ve 1 mg dozu ile erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopesi için FDA tarafından onay almıştır. İlaç genel olarak güvenli kabul edilmektedir. Bazı vakalarda erektil disfonksiyon, libido azalması, ejakülasyon bozuklukları gibi yanetkiler rapor edilse de, genelde bu yanetkiler ilacın bırakılması ile belli bir sürede tamamen ortadan kalkmaktadır. Ancak gene de sayıları az olsa da, bu yanetkilerin kronik bir hal aldığını iddia eden vakalar da bulunmaktadır. O yüzden burada FDA gibi bilimsel kurumların öngörülerine bağlı kalmak gerekmektedir. Bu tür olumsuz geri bildirimleri ise ciddi bir bilimsel araştırma sonucuna dayanmadıkları sürece dikkate almamakta fayda vardır. Nitekim yanetkilere odaklanılsaydı ilaç diye bir şey olmazdı herhalde. Çünkü her ilacın az ya da çok yanetkileri bulunmaktadır.

Dutasteride, GlaxoSmithKline firması tarafından uzun bir çalışmanın sonucunda geliştirilen ve finasteride etken maddesine göre çok daha potent olan gelişmiş ve selektif bir 5 alfa redüktaz inhibitörüdür. Finasteride, DHT oranını %65-70 arasında azaltırken dutasteride DHT hormonunu %90 oranında bloke eder. Saçlı deride ise 5 mg finasteride DHT konsantrasyonunu %38 oranında bloke ederken, 0.5 mg dutasteride her gün kullanıldığında %52 oranında bloke eder. Yani görüldüğü gibi dutasteride, finasteride etken maddesine göre hem serumda hem de saçlı deride DHT hormonu düzeylerini belirgin olarak fazla oranda bloke etmektedir. Ayrıca dutasteride'in yarılanma ömrü, finasteride molekülüne göre daha uzundur. Finasteride molekülünde saatlerle ölçülen yarılanma ömrü, dutasteride molekülünde 4 haftaya yakın sürmektedir. Tabii bu veriler iki ilaç da kullanılması gereken sürede ve şekilde kullanıldıkları zaman ortaya çıkan tablolardır.

Dutasteride'in saç dökülmesini önleme ve yeni saç kazanımı sağlama konusunda da finasteride'e göre belirgin bir biçimde etkili olduğu söylenebilir. Tabii saçlarını tamamen kaybetmiş ve tamamen kel kalmış kişilerde bu etkinin görülmesi beklenmez. Bu etki daha çok saçlı derisi duran ancak saç folikülleri yeni saç üretimini durdurdurmuş bireylerde geçerli bir etkidir. Bilhassa saç dökülmesi sürecinin başında olan vakalarda kullanıldığında dutasteride molekülünün oldukça faydalı etkiler gösterdiği bilinmektedir. Bu konuda ABD'den, Hindistan'a kadar çok değişik ülkelerde yapılmış bağımsız çalışmalar vardır. Bu çalışmaların herbirinde dutasteride'in oldukça etkili bir ilaç olduğunu görülmektedir. Tabii dutasteride'in bu etkisi her tür saç dökülmesinde değil sadece erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androgenetik alopeside görüldüğü bilinmelidir. Zira saç dökülmesinin çok farklı türleri ve sebepleri vardır. Hepsinin sebebi ayrı ayrı olduğu için tek bir ilacın bütün saç dökülmesi türlerinde işe yaraması beklenemez.

Dutasteride, genelde avodart veya avolve ticari isimleri satılmaktadır. Bu ilacın genelde yaşlanan erkeklerde görülen benign prostat hipertrofisi, prostat kanseri gibi çeşitli ürolojik hastalıkların tedavisi için reçete edildiği bilinmektedir. Saç dökülmesi yaşayan ve genelde üreme çağında olan erkekler için bu ilaç pek reçete edilmez. Reçete edilmemesinin temel sebebi ise ilacın seksüel fonksiyonlar üzerindeki olası yanetkileridir. Tıpkı finasteride'e benzer şekilde dutasteride molekülü de erektil disfonksiyon, libido azalması, ejakülasyon bozuklukları ve sperm sayısında azalma gibi yanetkilere neden olmaktadır. Aradaki fark dutasteride'de bu yanetkiler finasteride'e göre daha yüksek oranda ve daha uzun süre boyunca görülebilmesidir. Tabii herkeste bu yanetkilerin görülmesi beklenmez. Ancak tedavi altına alınmış vakaların %5-38 kadarında bu yanetkilerin değişen oranlarda ve sıklıklarda görüldüğü rapor edilmektedir.

The food and drug administration olarak da bilinen FDA, dutasteride molekülüne erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopesi sorununun tedavisi için onay vermemiştir. Yani bu ilaç saç dökülmesi için Avrupa ve ABD'de reçete edilemez. Finasteride'den farkı budur. Çünkü erkek tipi saç dökülmesi için onay almak için gerekli olan ve FDA'in öngördüğü kapsamlı test ve çalışmalara girip gerekli bilimsel onayları almamıştır. Öte yandan aynı etken madde Japonya'da erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde ilgili ülkenin sağlık kurumlarınca onaylanmıştır ve Japon erkekleri için reçete edilebilmektedir. Ancak burada unutulmaması gereken Asyalı erkeklerin androjen metabolizmalarının daha farklı olması ve buna bağlı olarak ilacın etkinlik ve yanetki profilinin de değişkenlik göstermesidir. Dikkat edilirse Asyalı erkeklerin çoğunda yani sarı ırkta sakal, bıyık ve vücut kılları da görülmez. Saç dökülmesi de beyaz ırka göre daha az oranda görülür ve daha ılımlı seyreder. Bu açıdan sarı ırk için geçerli olan bir tıbbi onay, beyaz ırk için geçersiz olabilir.

Tüm bu faktörler göz önüne alınarak tüm dünyada otorite kabul edilen FDA kurumunun onayını beklemek gerekmektedir. Tek başına bu ilacın kullanılması pire için yorgan yakmaya benzeyebilir. Saç dökülmesini önlemek veya saç kazanımı elde etmek için seksüel ve ürolojik yanetkilere maruz kalma riskini göze almak doğru değildir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
5 alfa redüktaz, androgenetik alopesi, androjen reseptörü, avodart, avolve, dihidrotestosteron, dutasteride, dutasteride molekülü, erkek tipi saç dökülmesi, fda, finasteride, finasteride molekülü, food and drug administration, saç dökülmesi, testosteronWEZ Format +3. Şuan Saat: 09:45.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.