YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Kozmetik Yöntemler

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04.02.18, 22:09   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 416
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Yapışkansız ve Bantsız Protez Saç Çeşitleri Hakkında


Yapışkansız ve Bantsız Protez Saç Çeşitleri Hakkında

Protez saç, genel olarak saç dökülmesi sorunundan müzdarip olan ve uygulanan medikal tedavilerden istediği sonucu alamayıp, saç ekimi olarak da bilinen saç nakli gibi cerrahi tedavi yöntemleri için ideal aday olmayan bireylerde son çare olarak uygulanan kozmetik bir yöntemdir. protez saç yöntemi doğru uygulandığı zaman kellik veya seyrek saçlılık gibi sorunları çok hızlı bir biçimde kompanse edebilen tek yöntemdir. Bireyin kafa yapısına, cinsiyetine, yaşına, kendi ana saçına uygun bir protez saç yöntemi, saçsızlığın neden olduğu estetik ve fonksiyonel kaybı çok kısa sürede ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede medikal tedavi için geç kalmış, saç nakli gibi cerrahi tedavi yöntemlerinden de istediği sonucu alamayacak durumda olan bireyler protez saç uygulaması ile eski saçlarına kavuşabilmektedir. Tabii burada protez saç yöntemini çok vakit kaybetmeden en doğru zamanda uygulamak da ciddi şekilde önem taşımaktadır. Geç kalındıkça başka sorunlar yaşanabilmektedir.

Yapışkansız Bantsız Protez Çeşitleri Hakkında


Protez saç genel olarak hava ve su geçirgenliğine sahip bir altyapı üzerine büyük bir özenle örülen gerçek veya sentetik insan saçlarından imal edilmektedir. Protez saç, kafa derisine tıbbi açıdan insan kullanımına uygun olan, alerji testlerinden geçmiş ve FDA onayına sahip olan özel bantlar ile sabitlenmektedir. Bu bantlar çift taraflıdır ve ciltte sorunlara neden olmazlar. Bu bantların bazı gelişmiş türlerinde hava ve su geçirgenliği vardır. Bu sayede protez saç ünitesinin kapladığı tüm alanın hava ve su ile teması mümkün olmaktadır. Kafa derisinde hava almayan tek bir nokta bile kalmamakta ve ciltte komplikasyon oluşmamaktadır. Eski tür protez saç ünitelerinde ise hem ünitenin altyapısı hem de yapışkan bantların uzun süreli sorunsuz kullanımı mümkün değildi. Bu yüzden protez saç ile alakalı kötü deneyimler genelde eski dönemde protez saç kullanıcılarının yaşadığı sorunlardan kaynaklanmaktadır. Günümüzde ise gelişen teknoloji ile birlikte protez saç kullanımında yaşanan çoğu sorun aşılmış durumdadır.

protez saç kullanımı genelde yoğun alkol tüketen kişilerde, kontrolsüz diyabeti olan bireylerde, cilt kanseri vakalarında, ağır psikiyatrik hastalığı bulunanlarda, uyuşturucu bağımlılarında ve hastanede tedavi gerektiren bazı hastalıkları olan kişilere önerilmemektedir. Çünkü rutin bakım gerektiren bu uygulamada periyodik bakımların ve kişisel hijyenin ihmal edilmesi önemli sorunlara neden olabilmektedir. Bunun dışındaki her yaştan ve her cinsiyetten insan protez saç yöntemini sorunsuzca kullanabilmektedir. Bu üniteleri kullanan 7 yaşında birey olduğu gibi 77 yaşında birey de vardır. Normalde seyrelmiş veya saçsız bölgelerin kalıbı alınmakta ve kafa ebatlarının ölçüsü, bireyin ana saçının rengi ve yapısı gibi özellikler de not alınarak bu bilgiler protez saç imalatının yapıldığı fabrikaya gönderilmektedir. Bu tarz fabrikalar sadece ABD'de değil birçok ülkede vardır. Verilen sipariş bilgilerine göre kişiye özel üretim yapılmaktadır.

Protez saç ünitesinin kafaya monte edilmesi sırasında saçsız veya seyrek saçlı bölgelerde varsa eğer tüyler veya yapısı bozulmuş saçlar tamamen traşlanmaktadır. Bu bölgeye ünite son derece dikkatli bir biçimde monte edilmektedir. Ünite, bireyin ana saçlarının başladığı hizaya paralel gelecek ve hiç boşluk bırakmayacak şekilde önceden alta yerleştirilmiş çift taraflı FDA onaylı yapışkan bantlar ile olması gereken yere yerleştirilir. Daha sonradan masaj benzeri hareketler uygulanarak ünitenin altında hava ve boşluk kalmamasına ve hedef bölgeye tam olarak monte olmasına dikkat edilir. Daha sonradan ideal bir saç modeline göre saç kesimi yapılır. Ana saçlar da protez saç ünitesinde saçlara uygun düşecek modele getirilir. Böylece dışarıdan bakıldığında son derece uyumlu ve fark edilmesi güç bir sinerji meydana gelmiş olur. Birçok birey protez saç kullandığını söylemeden bu durum, yeni tanışılan kişiler tarafından anlaşılamamaktadır. Sadece bireyi eskiden tanıyan ve saç sorunu yaşadığını bilen kişiler yaşanan değişimi fark edebilmektedir.

Yapışkansız Bantsız Protez Çeşitleri Hakkında


Son dönemlerde protez saçın farklı türleri geliştirilmiştir. Bant kullanmak istemeyen ve yapışkan kullanımı düşüncesinden rahatsız olan bireyler için özel uygulamalar da mevcuttur. Bu uygulamalarda bireyin kendi saçlarına protez saç ünitesindeki saçların kaynak yapılması ile yapışkan kullanımına gerek kalmamaktadır. Ancak bireyin ana saçı uzadıkça, protez saç ünitesinde de gevşemeler ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden bu tür protez saç ünitelerinde bakım süreleri beklenenden farklı olabilmektedir. Bir diğer metot ise protez saç ünitesinin belli bölgelerden, bireyin ana saçlarına özel ipliklerle nakış yapar gibi sabitlenmesidir. Bu yöntemde de bireyin kendi saçları uzadıkça protez saç ünitesinde gevşeme oluşabilmektedir. Bu tür yöntemler genel olarak uzun saç modellerini tercih eden ve yan, arka bölgelerde yoğun saçı olmasına rağmen sadece belirli bölgelerde saçsızlık veya seyrek saçlılık sorunu yaşayan kişilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kadın vakalarda da bu tarz Yapışkansız ve bantsız metotlar başarı ile uygulanmaktadır.

Saç dökülmesi olarak da bilinen alopesi sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde insidansı giderek artan bu sorunun tedavisinde medikal ve cerrahi tedaviler uygulansa da her vakada istenen sonuçlar elde edilmemektedir. Bu tür vakalar için protez saç gibi kozmetik yöntemler, saçsızlığın oluşturduğu estetik kaybı giderebilmektedir. Öte yandan gelişen teknoloji ile protez saç yöntemi de zamanla gelişmekte ve bu sayede yeni yöntemler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple yaşanan gelişmeleri yakından izlemekte büyük fayda vardır.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.

Konu SEBASTİAN tarafından (17.02.18 Saat 04:12 ) değiştirilmiştir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.08.18, 18:33   #2
Junior Member

 
Üyelik tarihi: 11.08.18
Mesajlar: 2
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : burdaali is on a distinguished road
burdaali is on a distinguished road
Standart protez saç

yapışkansız , nakışlı sistemin yapıldığı bir merkez biliyor musunuz?

burdaali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.08.18, 18:34   #3
Junior Member

 
Üyelik tarihi: 11.08.18
Mesajlar: 2
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : burdaali is on a distinguished road
burdaali is on a distinguished road
Standart

bu uygulamanın yapışkansız olan yapılan bir merkez biliyor musnuz? istanbulda

burdaali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
alopesi, cerrahi tedavi, medikal tedaviler, protez saç, protez saç bantları, protez saç kullanımı, saç dökülmesi, saç dökülmesi tedavisi, saç ekimi, saç nakli, yapışkan bant



WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:12.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.