YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Kozmetik Yöntemler

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02.04.20, 00:00   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Şapka Tapmak Virüslerden ve Bakterilerden Korur Mu ?


Şapka Tapmak Virüslerden ve Bakterilerden Korur Mu ?

Dünya genelinde 100 milyona yakın insanı öldüren İspanyol gribi pandemisinden buyana en fazla ölümün gerçekleştiği covid-19 pandemisi sebebi ile dünya genelinde insanların çoğunda paronaya gelişmiş durumda. Halk arasında Covid-19 virüsüne Corona veya Korona virüs de denilmektedir. Bu tabirin nedeni virüsün mikroskobik görüntüsünde bulunan taçsız uzantılardır. Bir kere medyaya yansıyan bu benzetme genel bir deyiş halini aldı ve bu şekilde telafuz edilir hale geldi. Dünyada çok sayıda insanı etkisine alan ve İtalya, İspanya gibi ülkelerde kitlesel ölümlere neden bu virüse karşı verilen mücadelenin en önemli etabını korunmak oluşturuyor. Çünkü korunmak her zaman için en iyi tedavi yönteminden bile daha etkili bir fayda sağlıyor.Virüsten korunmanın başında da hijyen temeli teşkil ediyor. Hijyen olmadan virüsten kaçınmak ve korunmak kolay değil. Bu yüzden çoğu ülkede su, sabun, etil alkol ve benzeri antiseptik ürünlere olan talep artmış durumda.

Genel korunma ilkeleri arasında sık aralıklarla ve doğru şekilde elleri yıkamak var. Elleri yıkamanın faydalı ve etkili olması için kaliteli bir sabun ile minimum 20 saniye boyunca ellerin her tarafını kapsayacak şekilde, ılık su ile elleri ovuşturarak yıkamak ve sonra iyice durulamak gerekiyor. Riskli durumlarda yüzlerin ve kolların da yıkanması tavsiye ediliyor. Kesin olarak emin olunamıyorsa en doğru ve etkili yöntem olarak banyo yapılması tavsiye ediliyor. Çünkü virüs sadece ellere ve yüze bulaşmıyor. Aynı zamanda saçlara, kıyafetlere falan da bulaşabiliyor. Tabii bu daha düşük bir ihtimal olarak görülüyor. Çünkü organik olmayan yüzeylerde virüsün tutunabilmesi ve canlılığını sürdürebilmesi çok zor. Ancak gene de ihtimal dahilinde bir durum olarak görüldüğü için organik olmayan yüzeylerin de temiz tutulması ve virüsten arındırılması tavsiye ediliyor. Kıyafetlerin bu yüzden daha sık aralıklar ile yıkanması ve sterilize edilmesi tavsiye ediliyor. Dışarıdan içeri aynı kıyafet ve ayakkabılar ile girilmemesi öneriliyor.

Kıyafetlerde durum basit. Çıkartıp yıkamak yeterli geliyor. Ancak saçlarda durum daha komplike. Bilhassa uzun saçlı bireylerde sosyal mesafeyi korumak normalden çok daha önem taşıyor. Dışarı çıkıp içeri girildikten sonra saçların yıkanması tavsiye ediliyor. Bilhassa kalabalık bir ortama girildi ise bu öneriliyor. Bunun nedeni öksürük, hapşırık ve konuşma sırasında ağızdan çıkan ve havaya saçılan partiküllerin içinde bulunan virüslerin saça yapışması ve buradan da saçın el ile teması sonrası ele bulaşan virüsün, el ağza veya yüze götürüldüğü zaman da buradan vücuda giriş yapması ihtimalidir. Elbette bu normal bulaşma yollarına göre daha düşük bir olasılıktır ancak gene de ihtimal dahilinde oluşması muhtemel olan bir durumdur. Bu konuda genelde uzun saç modellerini tercih eden ve sık kuaförlük işlemleri uygulayan kadınların saçlarını toplamaları ne kadar etkili bir yöntemdir, bilinmiyor. Ancak bunu tavsiye eden kişiler de var.

Bazı kişiler ise saçlarını topladıktan veya kısa kestirdikten sonra şapka veya bere takmayı deneyebiliyor. Şapka ve bere eğer bu iş için özel üretilmemişse muhtemelen çok sayıda mikroskobik boyutta deliğe ve yamaya sahiptir. Buralardan virüs çok kolay geçer. Zira virüslerin boyutları bakterilerden bile çok daha küçüktür. Birçok yerden rahatlıkla sığabilirler. Ancak gene de kaliteli bir şapka,bandana ve bere doğru malzemelerden üretilmişse eğer belli oranda koruma sağlar. Ameliyatlarda cerrahların ve asistanlarının bere takmasının bir nedeni de budur. Bu tür kozmetik gereçlerin yüzde 100 olmasa bile belli oranda koruma sağladığı aşikardır. Doğru şekilde kullanılırlarsa tabii. Doğru şekilde kullanılmaları için ya tek kullanımlık olmaları, ya da her dışarıdan içeri girişte yıkanmaları gerekmektedir. Öte yandan sık sık el ile temas etmemeleri de şarttır. Yani şapka, bere ve bandana gibi kozmetik gereçler saçı ve saçlı deriyi havadaki partiküllerden, virüs ve bakterilerden belli oranda korurlar. Ancak sık sık el ile temas etmemeleri ve düzenli temizlenmeleri şartı ile.

Şapka, bandana ve bere gibi kozmetik gereçleri kullanmayı bazı insanlar sevmeyebilir. Zira toplum genelinde bu tür gereçlerin saç dökülmesini artırdığı ve saçları yağlandırdığı yönünde inançlar vardır. Şapka, bere ve bandana gibi kozmetik gereçlerin saçları yağlandırdığı doğrudur. Özellikle yağlı cilt tipi olanlarda ve saçlı deride sebum üretimi fazla olan bireylerde bu durum geçerlidir. Ancak şapka, bandana ve bere gibi kozmetik gereçlerin saç dökülmesine neden olduğu iddiası büyük bir safsatadır. saç dökülmesi dışarıdan değil içeriden kaynaklanan bir durumdur. En sık rastlanan saç dökülmesi türü olan ve erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgeneti alopesi sorununda patolojinin kökeninde saç foliküllerinin serbest testosteron ve DHT gibi potent androjen hormonlara karşı normalden çok daha duyarlı olması sorunu yatmaktadır. Saç foliküllerinin androjen duyarlılığı tamamen genetik geçişli bir durumdur.

Öte yandan saç foliküllerinin, şapka falan takıldığı zaman nefes alamayacağı ve oksijensiz kalarak dökülecekleri iddiası da doğru değildir. Zira saç foliküllerinin oksijen ihtiyacı, kılcal damarlar vasıtası ile gerçekleşen mikrovasküler kan dolaşımı sayesinde kandan temin edilmektedir. Yani saçlar, dış ortamdaki havadan nefes almazlar. O yüzden şapka, bere veya bandana kullanımı ile saç dökülmesi arasında bir korelasyon yoktur. Zira saç dökülmesi büyük oranda genetik ve hormonal sebeplerden yani vücudun iç mekanizmalarından kaynaklanan bir durumdur. Öte yandan bu tür kozmetik gereçler ile saçları korumanın, hiç değilse salgın hastalık tehlikesi bertaraf edilene kadar koruyucu bir etkisi olduğu da ortadadır. Üstelik pratik bir kullanım ve kolay temizlenme imkanı olan bu kozmetik gereçler ile riskli durumlarda havada bulunması muhtemel partiküllerin, tozların, bakteri ve virüslerin saçlara ve saçlı deriye yapışması engellenmiş olmaktadır. En azından tamamen koruma olmasa bile kısmi koruma mümkündür.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
bandana, bere, corona virüsü, covid-19, covid-19 pandemisi, korona virüsü, pandemi, saç dökülmesi, saç folikülü, salgın hastalık, testosteron, şapka, şapka bere ve bandanaWEZ Format +3. Şuan Saat: 10:29.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.