YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Genel Sağlık > Kalp ve Damar Hastalıkları

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18.04.22, 23:48   #1
Süper Moderatör

 
Uzman Doktor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.07.10
Mesajlar: 36
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : Uzman Doktor is on a distinguished road
Uzman Doktor is on a distinguished road
Post Kılcal Damarlar

Kılcal Damarlar

Kılcal damarlar, genel olarak vücudun daha küçük çaptaki organ ve dokularına gerekli olan kan, oksijen ve besini temin etmek için tüm vücudu örümcek ağı gibi saran küçük ölçekli bir damar ağıdır. Bu damar ağları vücudun en küçük yapısından, en büyük organlarına ve uzuvlarına kadar canlı vücudunun her noktasını sarıp sarmalarlar. Bu sayede tüm doku, uzuv ve organların eşit düzeyde oksijen ve besin kazanmasını sağlarlar. Öte yandan damarların kendisinin beslenmesi için de kana ihtiyaç vardır. Bunun için de gerekli olan yaşamsal maddelerin temini ve atık ürünlerin uzaklaştırılması için damar sistemine büyük ihtiyaç duyulmaktadır.Kılcal damarların diğer adı kapiler kan damarlarıdır. Büyüklükleri son derece küçüktür. Ancak bir o kadar da değişkendir. Çapları, 0,007 mm ile 0,150 mm arasında değişir. Atardamarlar ile toplardamarları birleştiren kılcal damarlar, dokularla etkileşimi en yoğun olan kan damarlarıdır. kılcal damar duvarları tek bir hücre tabakasından oluşur ve bu tabakaya endotel adı verilir. Bu tabaka o kadar incedir ki oksijen, su ve lipitler gibi moleküller difüzyon ile bu tabakadan geçip dokulara girebilirler. Karbondioksit ve üre gibi zararlı ve atık maddeler de difüzyon ile kılcal damar içindeki kana dağılırlar. Belirli bazı sitokinlerin salınımıyla kılcal damarların geçirgenliği daha da arttırılabilir.

Ortalama bir insan vücudundaki kılcal damarların toplam uzunluğu yaklaşık olarak 40.000 km kadardır. Atar damarlarla toplar damarları birbirine bağlayan kılcal damarlar, tek sıralı epitel dokudan oluşmuş ince damarlardır. Kan ile doku hücreleri arasındaki madde alışverişini sağlarlar ve kan akışı yavaştır.

Kılcal damarların içerisinde dolaşım hızı ve basıncı oldukça düşüktür. Doku hücreleri ile temas halinde olması nedeniyle dokular arası beslenmede büyük önem taşımaktadır. Derinin kızarması veya solmasına kılcal damarların genişlemesi veya büzülmesi neden olmaktadır. Geçirgenlikleri bozulduğu zaman, doku aralığındaki kanın sıvı kısmına doluşarak ödem oluştururlar. Dayanıklılık bozukluğu sonrası olan yırtımalarda, deride kanama noktaları oluşmaya başlar. Kılcal Damarlar genişlediği zaman dokular daha fazla kan toplar ve atardamar ile toplardamardaki kan oranı düşer, diğer bir deyişle tansiyon düşümü olayı meydana gelir. kılcal damarlar kasıldığındaysa, dokulardaki kan büyük olan damarlara gönderilir ve atardamar ile toplardamarların basıncı artar.

Daha önce belirttiğimiz gibi kılcal damarlar insan vücudundaki çapı ve boyutları en küçük olan damarlardır. Bu yüzden, aynı zamanda en küçük kan damarları olarak da tanımlanan kılcal damarlar; kan ile diğer dokular arasındaki oksijen ve besin alışverişi sürecinde etkilidir. Kılcal damarlar bazı insanlarda çeşitli nedenler ile tıkanabilmekte ve bu durumun mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kılcal damarları yapı olarak incelediğimiz vakit 3 tür damarın bulunduğunu görmekteyiz. Bu damarları lokasyonlarına, türlerine ve işlevlerine göre kategorize etmek mümkündür. Bu damarlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

1-) Devamlı kılcal damar: Deri ve kas tabakalarında bulunmaktadır.

2-) Sinüzoidal kılcal damar: Kemik iliği, karaciğer ve lenf dokularında bulunmaktadır.

3-) Fenestre kılcal: Hormon üreten endokrin organlarda ve böbreklerde bulunmaktadır.

Kılcal damarların yapısı, çapı daha geniş olan damarlara oranla çok daha farklı şekilde dolaşım sistemine dahil olmaktadır.

Kılcal Damar Tıkanıklığı

Kılcal damarlar atardamar ve toplardamarların çevre dokular ile iletişim ve besin alışverişlerini sağlamada oldukça fonksiyoneldir. Bu görev, özellikle organların kanla beslenmesinde büyük önem taşımaktadır. Ayrıca besini ve oksijeni kullanılmış olan kanın kalbe geri gönderilmesinde büyük önem taşımaktadır. Karbondioksit ve metabolik atıklardan zengin olan kirli kan bu sayede temizlenmektedir. Ancak bazı insanlarda kılcal damarlar çeşitli nedenler ile tıkanıklık yaşamaktadır. Kılcal damar tıkanıklığı probleminde tanı ve tedavisinin yürütülmemesi sonucunda çok daha ciddi hastalıklar açığa çıkabilmektedir.

Kılcal damarların tıkanması durumunda cilt altında yeşil ve mor renklerde damar görünümleri açığa çıkmaktadır. Kılcal damar tıkanıklığı problemi, halk arasında ince damar hastalığı olarak da tanımlanmaktadır.

Kılcal Damar Hastalığının Belirtileri ve Bulguları

Damar sertliği

Kireçlenme

Yürümede zorlanma

Kaslarda ve eklemlerde zayıflama

Halsizlik ve yorgunluk

Kronik ağrı

Kaşıntı

Gül hastalığı, egzama ve benzeri cilt problemleri

İştah problemleri

Psikolojik problemler

İdrarda iltihaplı akıntılar

Çarpıntı

Ödem

Kılcal Damar Tıkanıklığının Nedenleri

Kılcal damar tıkanıklığı problemi; damarların iltihaplanması sonucunda açığa çıkmaktadır. Toplumda oldukça ender görülen bu probleme neden olan birtakım faktörler bulunmaktadır.

- diabetes mellitus yani şeker hastalığı

- ateroskleroz yani damar sertliği

- Buerger hastalığı

Kılcal Damar Tıkanıklığının Tanısı Nasıl Konur?

Ayak ve bacaklarında yara açılmaları olan tüm hastalarda özellikle kılcal damar tıkanıklığının olup olmadığı araştırılması gerekmektedir. Kılcal damar tıkanıklığı gibi patolojilerin problemlerinin tanısında; fizik muayene, gelişmiş ultrasonografik tetkikler, girişimsel radyoloji, bilgisayarlı tomografik anjiyo, MR anjiyo gibi yöntemler uygulanmaktadır. Böylece tıkanmış olan damarların sayısı ve konumları kesin bir şekilde teşhis edilmekte ve nitelikli bir tedavi yapılmaktadır. Türkiye'de en sık rastlanılan kılcal damar tıkanıkları ve sorunları ilerlemiş diyabete bağlı olarak gelişen göz ve böbrek hasarlanmasıdır. diyabetik retinopati, diyabetik nefropati ve diyabetik ayak yaralarının hem patogenezinde, hem progresyon süreçlerinde diyabete sekonder olarak gelişen kılcal damar hasarlanmalarının büyük rolü vardır.


Kaynak: Yorum ForumKonu Uzman Doktor tarafından (19.04.22 Saat 00:55 ) değiştirilmiştir.
Uzman Doktor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
ateroskleroz, damar, diabetes mellitus, diyabet, diyabetik, diyabetik nefropati, diyabetik retinopati, endotel, kılcal damar, kılcal damar tıkanıkları, kılcal damarlar, nefropati, nöropati, şeker hastalığıWEZ Format +3. Şuan Saat: 22:34.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.