YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Kadınlarda Saç Dökülmesi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24.03.20, 23:15   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Kadınların Saç Temizliğine Daha Çok Önem Vermesi Gerekir

Kadınların Saç Temizliğine Daha Çok Önem Vermesi Gerekir

Tüm dünyanın covid-19 pandemisi ile çalkalandığı 2020 yılında herkes bilinen sağlık önerilerini tekrarlayıp duruyor. Bunlar el ve yüz temizliği, kıyafet temizliği, kalabalıklardan kaçınma, mümkün olduğunca dışarı çıkmayıp evde vakit geçirme gibi önerilerdir. Ancak bir diğer mühim konu ise hiç şüphesiz saç temizliğidir. Özellikle kadınlarda saç temizliği meselesi daha fazla önem taşımaktadır çünkü kadınlar genellikle uzun saç modellerini tercih etmektedir. Ayrıca kadınlar, erkeklere göre saçları için sık sık kuaförlük hizmeti almaktadır. Tüm bu durum Kadınların çoğunda saçların temizliğine daha fazla önem verilmesinin şart olduğu gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Çünkü uzun saçların, kısa saçlara göre doğru şekilde ve detaylı biçimde temizlenmesi daha zordur. Uzun saçlar daha kolay toz, kir tutarlar. Statik etkiden dolayı da daha fazla miktarda partikül çekerler. Bütün bunlar saçları mikroorganizmalar açısından iyi bir barınak haline getirebilir.

Öncelikle şunu belirtelim. Virüsler, canlı organizma dışında çok kısa sürede kalabilirler. Var olabilmeleri için mutlaka konak bir organizmaya ihtiyaç duyarlar. Girdikleri hücrenin yapısını bozarak kendileri için çalışmasını sağlarlar. Bu sayede virüslerin girdikleri hücreler bir süre sonra kendileri için değil virüsler için faaliyet göstermeye ve virüslerin ihtiyaç duydukları maddeleri üretmeye başlarlar. Bu yüzden virüsler hücre içinde çok aktif olurlar. Hücre dışında özellikle yüzeylerde faaliyetleri çok zor, kısıtlı ve kısa sürelidir. Genellikle canlı organizma dışına çıktıkları zaman kısa sürede ölürler. Ancak buna rağmen belli bir süre daha dış ortamda varlıklarını sürdürmeleri ve buradan yeni canlıları enfekte etmeleri olasılık dahilindedir. O yüzden son derece dikkatli olmak ve virüslere karşı hijyen ilkelerine harfiyen uymak muazzam derecede önem taşımaktadır. Bu sadece covid-19 virüsü için değil birçok virüs, bakteri ve mantar için de geçerli bir kuraldır.

Erkeklerde saç açısından hijyen riski kadınlara göre biraz daha düşüktür. Çünkü çoğu erkekte saç dökülmesi ve kellik yaygın olarak görülür. Ayrıca erkekler, kısa saç modellerini daha çok tercih ettiklerinden ve kadınlara göre daha az oranda kuaförlük hizmeti aldıklarından ötürü patojenik virüsler ve bakteriler açısından biraz daha az risk taşırlar kadınlara göre. Tabii bu risk azlığı sadece saç ve saçlı deri hijyeni için geçerli bir husustur. Yoksa genel olarak bakıldığında viral açıdan kadınlar ile erkekler arasında fark yok denecek kadar azdır. Saçlar uzadıkça temizlenmesi de zorlaşmaktadır. Kabaca su tutmak ve üstünkörü şampuanlanmak saçların kapsamlı temizliği için yeterli değildir. Yapılması gereken minimum 30 saniye ideali 60 saniye boyunca saçların tümünü kapsayacak ve saç derisine masaj yapacak şekilde saçları yıkamak ve akabinde ılık su ile detaylı bir biçimde saçları durulamak ve böylece şampuan kalıntılarını saç ve saçlı deriden olabildiğince uzaklaştırmaktır.

Burada tercih edilecek olan şampuan da mühimdir. Güvenilir markaların,içeriği etkili ve onaylı olan şampuanları tercih edilmelidir. Her şampuanın temizleme gücü aynı değildir. Bazı şampuanların ambalajları büyük olmasına veya çok görünmelerine rağmen içerikleri ve temizleme güçleri zayıf olabilmektedir. Bazı şampuanlarda ise etkisiz ve faydasız etken madde sayısı çoktur ve tamamen reklam tuzağıdır. Burada doğru tercihte bulunmak çok önemlidir. Şampuan tercihinde en mühim nokta saçların ve saçlı derinin kapsamlı temizliğinin sağlanmasıdır. Yani saçların ve saçlı derinin virüs, bakteri ve mantarlarından arındırılması temel hedef olmalıdır. Ayrıca saçlı derinin ölü hücrelerden temizlenmesi, kırık veya dökülmek üzere olan saçlardan kurtulmak da diğer fonksiyondur. Sıvı sabun şeklinde olan ve türlü vaatler ile aktarlarda satılan şampuanlar kullanılmamalıdır. Güvenilir markalara ait kalitesi tescillenmiş olan şampuanlar doğru dozajda ve doğru biçimde kullanılmalıdır. Ancak bu sayede verim alınabilir.

Bir diğer mesele ise saçların yıkandığı suyun sıcaklığıdır. Kaynar düzeydeki su ile saçları ve saç derisini yıkamak hem saç foliküllerine zarar verir, hem saçlı deriyi tahriş eder hem de virüslerin ve bakterilerin yaşaması için uygun bir ortam oluşmasına neden olur. En iyisi klor açısından dengeli ve PH düzeyi ideal olan oda sıcaklığında su ile saçları ve saçlı deriyi yıkamaktır. Çok sık aralıklar ile saçları yıkamak da doğru değildir. Her dışardan içeri girişte saçların yıkanması yeterlidir. Genelde insanlar günde bir kere dışarı çıkma eğilimde oldukları için günde bir kere banyo yapmak şu pandemi günlerinde etkili ve gerekli bir tedbirdir. Çünkü normal cilde göre saçlı deri ve saçlar temizlenmesi en karmaşık bölgedir. Buraya dikkat edilmelidir. Hem saç sağlığı hem genel sağlık açısından saçların doğru şekilde yıkanmasının ve temizlenmesinin önemi bu açıdan büyüktür. Eskiden saç ve saçlı deri temizliğine bit ve pire açısından dikkat edilirdi. Şimdi ise viral ve bakteriyel hastalıkların bulaşmaması için dikkat edilmektedir.

Öte yandan salgın hastalık günleri geçene ve tehlike bertaraf edilene kadar kuaförlük hizmetlerinden kaçınmak ve saç boyama gibi basit kuaförlük işlerini evde halletmek de kesinlikle uyulması gereken bir kuraldır. Ayrıca hijyen açısından sakıncalı ortamlara girilmemelidir. Uyumadan önce de gerekli tedbirlerin alınması her zaman için faydalı olmaktadır. Virüsün saçlara tutunması zayıf bir ihtimal olsa da her zaman için olasılık dahilindedir. Normal ve kaliteli bir şampuan virüs ve bakterileri ortamdan uzaklaştıracak olan antimikrobiyal maddeleri zaten ihtiva etmektedir. Tek gerekli olan şey bu şampuanları doğru şekilde ve ideal sürede saçlara ve saçlı deriye tatbik etmektir. Ayrıca saçları sık sık ağza götürmemek ve saçları sert şekilde uygun olmayan taraklarda taramamak da mühimdir. Neticede bu önlemler sadece genel sağlık açısından değil aynı zamanda saç sağlığı açısından da faydalı tedbirlerdir. Kadınlar genel olarak uzun saç modellerini tercih ettiği için kadınlarda daha mühim ve efektif tedbirlerdir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
bakteri, covid-19, saç, saç sağlığı, saç temizliği, saçlı deri, salgın hastalık, virüs, şampuanWEZ Format +3. Şuan Saat: 09:46.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.