YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Kadınlarda Saç Dökülmesi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03.05.19, 23:37   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Ludwig Skalası


Kadın Tipi Saç Dökülmesi ve Ludwig Skalası

Ludwig skalası, 1977 yılında geliştirilen ve kadınlardaki saç dökülmesi progresyonunu belirlemek için kullanılan bir alopesi şemasıdır. Bu sakalaya göre ilerleyen saç dökülmesinin ilk etaplarında genellikle alopesiyi teşhis etmek zordur. Çünkü alopesinin başlangıcı Kadınlarda son derece sinsice olmaktadır. Kadınlar genelde uzun saç modellerini tercih ettiklerinden ve daha sık kuaförlük işlemleri uyguladıklarından ötürü genelde saç dökülmesinin teşhisi için ek işlemlere gereksinim olmaktadır. Female Pattern Hair Loss olarak da nitelendirilen kadın tipi saç dökülmesinde, kadın vücudunda bulunan androjen hormonlar primer rol oynamaktadır. Erkeklerdeki kadar çok miktarda olmasa da, kadın vücudunda da değişik görevler üstlenmiş olan ve az miktarda sentezlenen erkeklik hormonları bulunmaktadır. Bu hormonlar arasında serbest testosteron ve DHT hormonu, saç foliküllerini en kötü etkileyen androjen hormonlardır. Yani kadınlarda saç dökülmesine neden olan sebep, erkekler ile aynıdır ancak saç dökülmesi hızı, ortaya çıkış biçimi gibi başka faktörler farklılık göstermektedir.

Ludwig skalasına göre progresyon gösteren kadın tipi saç dökülmelerinde genelde erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androgenetik alopesiden farklı olarak saçların dökülme şematiği değişkenlik göstermektedir. Erkek tipi saç dökülmesinin temel progresyon şeması olan norwood skalasının aksine, Ludwig skalasında saçlar önce üst bögelerin ortasından hafifçe seyrelmeye başlar. Ön saç çizgisi daima normaldir ve alopesinin en çok etkilediği bölge verteks ile frontal bölge arasında kalan saçlı deridir. Saçların ortadan ikiye ayrıldığı çizgi genelde alopesinin başlama noktasıdır. Buradan başlayan alopesi, erkek tipi saç dökülmesine göre daha yavaş bir hız ile ilerlemeye başlar. Öz bakımına önem veren dikkatli bireyler, saçlarındaki değişimi ayrıntılı bir inceleme ile saptayabilirler. Benzer şekilde bu aşamada saçlardaki hafif seyrelme kolayca gizlenebilmektedir.

Ludwig skalasına göre ilerleyen kadın tipi saç dökülmesinde zaman içinde orta saç çizgisinden başlayan seyrelme, gittikçe ilerlemeye ve daha geniş bir sahayı etkilemeye başlamaktadır. İlk başlarda ince bir hat şeklinde görülen ve başka sebeplere yorulan bu alopesi türü, zaman içinde tüm üst orta hattı etkisi altına almakta ve bu bölgede komple saçsızlığa neden olabilmektedir. Hafif saç dökülmesinden, kadın tipi kelliğe doğru ilerleyen bu süreç bazı vakalarda çok hızlı ilerlerken, bazı vakalarda çok daha yavaş şekilde ilerleyip yıllarca sürebilmektedir. Progresyon hızında kişiden kişiye görülen bu büyük farklılığa neyin neden olduğu henüz tam olarak bilinememektedir. Ancak bazı kadınların saç folikülleri, östrojen ve androjen hormonlarının seviyesindeki değişime karşı çok hassas olduğu için bu saç dökülmesi türünün ilerleme hızının kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği tahmin edilmektedir.

Ludwig skalası, kadın tipi saç dökülmesinin temel göstergesidir. Erkeklerde pek görülmeyen bu alopesi türü, genelde diffüz türdeki başka alopesi türleri ile karıştırılsa da, farklı bir alopesi türüdür. Kadın tipi saç dökülmesi, erkeklerde görülen alopesi türleri kadar agresif bir progresyon göstermemekte. Genelde yavaş hızda ilerlemekte ve sınırlı bir sahayı etkilemektedir. Kadınların çoğunda ön saç çizgisinde gerileme olmamaktadır. Bu durum da, kadın tipi saç dökülmesini, erkek tipi saç dökülmesinden ayıran bir diğer belirleyici faktördür. Kadın tipi saç dökülmesinin temel handikaplarından biri de erken teşhiste geç kalınmasıdır. Genelde başlangıç aşaması çok silik olduğundan, yaşanan saç seyrelmesi fark edilse bile vitamin eksikliği ve stres gibi başka sebeplere yorulabilmekte ve tedavi zamanlamasında gecikilmektedir. Bu durum da, saç dökülmesi tedavisinde medikal tedavinin etkinlik ve başarı şansını, geçen zaman ile doğru orantılı olacak bir biçimde düşürmektedir. Bu yüzden tıpkı diş muayenesi gibi saçlar da, kişinin kendisi tarafından arada bir gözden geçirilmeli ve gerekirse bu konuda teknolojik cihazlardan da faydalanılmalıdır.

Kadın tipi saç dökülmesi, kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinden farklıdır. İki alopesi türü birbirine karıştırılmamalıdır. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi genellikle oldukça nadir olarak görülmektedir. Bu saç dökülmesi türü genelde PKOS olarak da bilinen Polikistik Over, hirsutizm, akne ve metabolik sendrom gibi metabolik ve hormonal patolojilerden biri veya birkaçı ile birlikte görülmektedir. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinde, tıpkı erkeklerde görülen erkek tipi saç dökülmesinde olduğu için Norwood veya hamilton skalasına göre bir progresyon görülmektedir. Tıpkı erkeklerde olduğu gibi en çok etkilenen bölge frontal ve verteks bölgeleri olmaktadır. Bunun yanısıra saçlı deride sebum artışı, genel cilt yapısında değişim, akne eğilimi ve tüylenme de görülebilmektedir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinde primer sebep, androgenetik alopesi ile aynıdır ve artmış düzeyde olan intrafoliküler androjen düzeyleri temel sebeptir.

Kadın tipi saç dökülmesinde ise gene androjen hormonlar temel rol oynasa da, östrojen hormonundaki değişimler de saç foliküllerini etkilemekte ve alopesiyi başlatabilmektedir. Kadın tipi saç dökülmesinde antiandrojenler, sentetik ve topikal östrojenler, bazı hormonal ilaçlar tedavide primer rol oynamaktadır. Kadın tipi saç dökülmesinde, duruma göre uygun vakalarda saç nakli de uygulanabilmektedir ama sık başvurulan bir tedavi metodu değildir. Ludwig skalasına göre ilerleyen kadın tipi saç dökülmesinde, genetik eğilim hastalığın ortaya çıkışında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bazen genetik eğilimin dışındaki psikojenik ve hormonal değişimler de genetik eğilimi olmayan kişilerde hastalığı başlatabilmektedir. Menapoz, laktasyon ve gebelik dönemlerinde, kadın tipi saç dökülmesinin görülme ihtimali bir miktar artış gösterebilmektedir.

kadın tipi saç dökülmesi açısından genetik risk taşıyan veya bu yönde şüphesi olan kadınların, saç ve saç hastalıkları konusunda uzman hekimlere muayene olmaları hastalığın erken teşhisi için altın standarttır. Öte yandan 3 ayda bir saçların ıslak ve kuru olarak değişik açılardan fotoğrafının çekilmesi de, böyle bir sorunun olup olmadığına dair önemli bir ipucu verecektir. Her konuda olduğu gibi saç dökülmesi sorununda da erken teşhis ve korunmanın tedaviden çok daha etkili bir silah olduğu unutulmamalıdır.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
alopesi, androgenetik alopesi, androjen hormonlar, antiandrojen, erkek tipi saç dökülmesi, hamilton, kadın tipi saç dökülmesi, ludwig skalası, metabolik sendrom, norwood, norwood skalası, polikistik over, saç dökülmesi, saç ekimi, saç nakli, saç ve saç hastalıklarıWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:27.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.