YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Kadınlarda Saç Dökülmesi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13.05.18, 04:10   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Kadınlarda Bilinçsiz Şekilde Spor Yapmak Saç Dökülmesine Neden Olabilir


Kadınlarda Bilinçsiz Şekilde Spor Yapmak Saç Dökülmesine Neden Olabilir

Kadınlarda, saç dökülmesi erkeklere göre daha düşük bir insidans ile görülmektedir. Bu durumun temel nedeni tüm saç dökülmesi türleri arasında erkek tipi saç dökülmesinin en sık görülen saç dökülmesi türü olmasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerde yüksek oranda görülmektedir. Ancak kadınlarda da görülme sıklığı son zamanlarda artmıştır. Erkek tipi saç dökülmesine erkek tipi denilmesinin sebebi erkeklik hormonları olarak da bilinen androjen hormonlar ile yakından alakalı bir saç dökülmesi türü olmasıdır. Erkek tipi saç dökülmesinin diğer adının androgenetik alopesi olmasının da sebebi gene budur. Androjen hormonlar genetik açıdan androjen hormonlara karşı duyarlı olan saç foliküllerini olumsuz etkilemekte ve bu saç folikülleri vücudun kendi hormonlarını toksik bir madde gibi algılayarak zamanla dökülmektedir. Bu dökülmeler bir anda olmamakta ve zaman içinde yavaş yavaş gelişmektedir.

Androgenetik alopesinin fizyopatolojisinde çok sayıda androjen hormonun dolaylı yoldan etkisi bulunmaktadır. Ancak en fazla etkinlik serbest testosteron ve DHT gibi potent androjen hormonlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu androjen hormonların androjen reseptörüne afinitesi hayli yüksektir. Kadınlarda bu hormonlar, erkeklerden daha az oranda salgılanmaktadır. Kadınlarda üreme, gebelik ve kadınlık ile alakalı biyokimyasal mekanizmalardan daha çok kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen ve türevleri sorumludur. Östrojen hormonu, testosteron ve DHT hormonlarının aksine saç foliküllerini koruyucu ve güçlendirici bir etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalarda östrojen hormonu ve metabolitlerinin saç foliküllerinin anajen fazda kalma süresini uzattığı gösterilmiştir. Androjen hormonlar ise telojen fazda geçen süreyi uzatmakta ve anajen faz süresini kısaltıcı bir etkiye sahiplerdir. Benzer şekilde androjen hormonlar kafa derisinde bunu yaparken, vücudun diğer bölgelerinde ise kıllanmayı uyarıcı bir etki gösterirler. Erkek vücudunun daha kıllı olma sebebi de budur.

Kadınlarda, erkeklere göre çok az düzeyde androjen hormon salgılanmaktadır. Bir miktar salgı böbreküstü bezlerinden gerçekleşmektedir. Bu salgının olmasının belirli faydaları vardır. Bu faydalar özellikle erkek çocuğa gebe kalan kadınlarda belirgin şekilde ortaya çıkmatadır. Erkek fetusun cinsel organlarının ve maskülen farklılaşmasının sağlanması bu androjen hormonlar sayesinde olmaktadır. Öte yandan normal değerlerde androjen salgısı kadın vücudunda bağışıklık sistemini, kas metabolizmasını ve libidoyu olumlu etkilemektedir. Östrojen hormonu ve metabolitleri, saç foliküllerindeki reseptörlere bağlandıkları için androjen hormonlar reseptöre bağlanarak saç folikülüne yönelik dejeneretif etkiyi gerçekleştiremezler. Sağlıklı bir kadında hormonlar ile saç folikülleri arasındaki ilişki olması gerektiği gibidir. Bu yüzden kadınlarda normal şartlar altında saç dökülmesi pek görülmez. Bilhassa erkek tipi saç dökülmesi için bu durum geçerlidir.

Ağır şekilde ve bilinçsiz bir biçimde spor veya egzersiz yapan kadınlarda ise durum değişmektedir. Bilinçsiz şekilde yapılan spor ve egzersiz faaliyetleri genel sağlığa faydadan çok zarar getirmektedir. Bu tarz aktiviteler kadınlarda oksidatif stresi artırmakta ve birçok doku ve organda moleküler bazda hasarlanmaya neden olmaktadır. Bilinçli yapılan egzersizin birçok faydası varken, bilinçsiz yapılan egzersiz ve sporun ise aynı oranda zararı olabilmektedir. Bilhassa kas dokusunun tahribatı dokunun onarımı için androjen hormonlara gereksinim doğurduğu için bu hormonların artmasına neden olmaktadır. Bu hormonların artması ise süreğen bir hal aldığı zaman kadın vücudunda bazı maskülen değişimler olabilmektedir. Bu değişim kıllanma, erkek tipi saç dökülmesi ve bazı kemiklerde anabolik etkidir. Tabii bunlar her kadında olmamakta sadece bilinçsiz şekilde egzersiz ve spor yapan kadınlarda sık olarak görülmektedir.

Bütün bunlara ilave olarak bazı kadın sporcular tıpkı erkeklerin yaptığı gibi anabolik steroid ve bazı performans artırıcı ilaçlar kullanabilmektedir. Bu tür sentetik hormon analogları ve performans artırdığına inanılan çeşitli takviyeler vücudun hormonal dengesini bozabilmekte ve östrojen hormonunun sentezini azaltırken, androjen hormonların sentezini artırabilmektedir. Bu durum da kadınlarda, erkek tipi saç dökülmesine neden olabilmektedir. Öte yandan akne, ciltte sebum üretiminde artış, psikojenik değişim de sık görülen diğer değişimler arasındadır. Bu tarz anabolik steroidlerin, sentetik ürünlerin ve performans artırıcı takviyelerin kullanımı karaciğer kanseri, meme kanseri ve rahim ağzı kanserine de neden olabilmektedir. Bir kere hormonal denge bozulduğu zaman eski dengenin sağlanması oldukça zor olmakta ve bozulan sağlığın neden olduğu çoklu dejenerasyonun olumsuz etkilerini gidermek kolay olmamaktadır.

Bir diğer sorun ise bazı kadınların bilinçsiz yapılan spor ve egzersiz süresince yağlanmayı azaltmak için proteinden ve hayvansal yağdan zengin diyetlere yönelmeleridir. Ketojenik diyet olarak da bilinen bu tür diyetler kilo vermeyi kolaylaştırsa da saç sağlığı açısından olumsuz etki yapabilmekte, kanser riskini artırabilmekte ve uzun vadede kardiyovasküler hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Yeteri kadar kaliteli karbonhidrat, sebze, kuruyemiş ve meyve tüketmeyen bireylerde sadece genel sağlık değil saç sağlığı da zamanla bozulmakta ve bitkisel gıdalardan sağlanan antioksidanlardan mahrum kalan saç foliküllerinin yapısı bozulabilmekte ve kalitesiz saç üretimine hatta şok dökülmelere neden olabilmektedir.

Bu yüzden sporun ve egzersizin spor hekimi, spor diyetisyeni ve sertifikalı uzmanlar tarafından organize edilmesi ve önceden belirlenen kriterlere her açıdan uyulması gerekmektedir. Aksi takdirde hem genel sağlık hem de saç sağlığı açısından faydadan çok zarar meydana gelebilmektedir. Her şeyde olduğu için spor ve egzersizin de aşırısı ve yanlışı birçok bireye ağır bedeller ödetebilmektedir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
alopesi, anabolik steroid, androgenetik alopesi, dht hormonu, egzersiz, erkek tipi saç dökülmesi, erkeklik hormonu, genel sağlık, kadınlarda saç dökülmesi, saç dökülmesi, saç sağlığı, spor, testosteron, östrojen, östrojen türevleriWEZ Format +3. Şuan Saat: 03:11.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.