YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Erkeklerde Saç Dökülmesi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01.10.18, 23:56   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 416
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post İntrafoliküler Androjen Hormon Düzeyleri Erkekte Çok Önemlidirİntrafoliküler androjen Hormon Düzeyleri Erkekte Çok Önemlidir

androjen hormonlar erkek vücudunda çok ciddi vazifeleri olan hormonlardır. Gerek üreme sağlığı açısından gerekse de kas metabolizması ve beyin açısından androjen hormonların yadsınamaz önemi bulunmaktadır. Kadınlarda da bu hormonlar önem taşımaktadır ancak erkekler kadar yüksek seviyeli sentez söz konusu değildir. Erkeklerde bu hormonların hem sentez miktarı fazladır hem de üstlenilen görevler çok çeşitli ve fazladır. Androjen hormonlar genel olarak ergenlik çağı olarak da bilinen puberte döneminden sonra düşük seviyede salgılanmaktadır. Bu hormonların salgısı puberte döneminden sonra hipofiz bezinin testisleri ve böbreküstü bezlerini uyarması ile artmaktadır. Bu artışa paralel olarak vücut genelinde sperm üretimi başlamakta, prostat büyümekte, ereksiyon yetisi gelişmekte ve deride de androjen hormonlarına yanıt olarak bir takım değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler bazı kişilerde patolojik düzeylere kadar ilerlemektedir.

erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopesi, intrafoliküler androjen hormonların potent rol oynadığı bir virilizasyon patolojisidir. Çok sayıda androjen hormon bulunmaktadır. Ancak virilizasyon üzerinde etkisi en yüksek seviyede olan hormon testosteron ve onun aktif metaboliti olan dihidrotestosteron hormonu olarak da bilinen DHT hormonudur. Testosterone hormonunun total düzeyinden ziyade serbest hali önemlidir. Çünkü biyolojik açıdan reseptörlere bağlanarak androjenik aktiviteyi mümkün kılan esas olarak serbest Testosteron hormonudur. Bu hormon ise prostat hücreleri ve saç folikülleri gibi hedef doku ve organlarda 5 alfa redüktaz enzimi ile kendisinden çok daha potent bir etkiye sahip olan DHT hormonuna dönüşmektedir. Testosteron daha çok anabolik etkileri ile ön plana çıkarken, DHT hormonu ise androjenik etkileri ile ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden DHT hormonu, seksüel fonksiyonlar üzerinde de Testosteron'un kendisine göre daha potent bir etkiye sahiptir.

İntrafoliküler androjen düzeyleri sakal ve bıyıkların çıkması, göğüslerde ve vücudun diğer bölgelerinde kılların uzaması ile yakından alakalı bir parametredir. Bu hormonların temel görevlerini yapmaları için hücre içine girmeleri gerekmektedir. Hücre içine androjen reseptörlerine bağlanarak giren bu hormonlar, androjen hormonlara bağlı olarak gelişen istenmedik durumlara da aynı mekanizma ile sebep olmaktadırlar. En basitinden erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopeside anahtar rol oynayan serbest testosteron ve DHT hormonu, saç foliküllerinde bulunan androjen reseptörlerine bağlanarak folikül içine girerek protetin ve keratin sentezini bloke etmektedirler. Bu dejeneretif etkinin oluşmasında DHT hormonu, serbest testosteron hormonundan 3-4 kat daha etkildir. Erkek tipi saç dökülmesi yaşamayan bireylerde ise saç foliküllerinde intrafoliküler androjen düzeyleri düşük seviyede bulunmaktadır. Bu durum genetik açıdan geçen bir özelliktir ve bu özelliği taşıyan bireyler androgenetik alopesi sorunu yaşamazlar.

Doğuştan 5 alfa redüktaz enzim eksikliği yaşayan bireylerde ya tamamen köselik durumu oluşmakta ya da seyrek sakallı olma tablosu meydana gelmektedir. Ayrıca bu kişilerde ömürboyu erkek tipi saç dökülmesi görülmemektedir. Dünyada sayıca çok az insan bu patolojik durumdan müzdariptir ve bu insanların bir kısmı ergenlik çağı olarak da bilinen puberte dönemine kadar kız çocuğu sanılarak yetiştirilmekte ancak puberte döneminden sonra artan androjen salgısı sonucu maskülen bir görünüm kazanarak kısıtlı virilizasyona maruz kalmaktadırlar. Bu durum meydana geldikten sonra ilave cerrahi tedaviler ve hormonal replasman ile destekleyici terapiler uygulanmaktadır. Bu vakaların durumu gerek saç sağlığı ve gerekse sakal ve diğer vücut kıllarının oluşumu açısından androjen hormonların önemini ortaya çıkaran mühim bir bulgudur. Bu insanlar sayesinde ayrıca 5 alfa redüktaz enzim inhibitörleri keşfedilebilmiş ve akabinde bugünlere gelinmiştir.

Androstenedione da bir androjen hormondur ve saç foliküllerine androjen reseptörleri üzerinden bağlanır. Ancak bu hormonun androjenik etkileri zayıf olduğu için saç folikülleri üzerindeki negatif etkisi de azdır. Kadınlarda ise kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonu ve türevlerinin varlığı kadınları androjen hormonların saç foliküllerine verdiği bu hasardan korumaktadır. Androjen hormonların aksine, östrojen hormonu ve türevleri saç foliküllerini uyarıcı ve destekleyici bir etkiye sahiptir. Ancak yaşla birlikte östrojen sentezi azalmakta ve bu durumun akabinde menapoz tablosu meydana gelmektedir. Bu yüzden menapoz döneminden sonra genetik predispozisyonu olan kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi görülebilmektedir. Bir diğer riskli dönem ise gebelik periyodudur. Yaşamın bu evrelerinde değişen hormonal balansın sonucunda kadınlar da erkek tipi saç dökülmesine açık hale gelmekte ve ciddi sorunlar yaşayabilmektedir. Ancak kadınlarda androjen hormon salgısı erkeklerdeki kadar yüksek düzeyde olmadığından, erkeklerdeki gibi progresif ve şekilli saç dökülmesi kadınlarda kolay kolay görülmemektedir.

Androjen hormonlar, faydaları kadar zararları da olabilen ancak faydaları, zararlarından çok daha fazla olan önemli hormonlardır. İnsanlarda gerek seksüel fonksiyonlardan, gerek üreme sağlığından ve gerekse de mental sağlıktan sorumlu olan bu hormonların beklenen etkileri ve yanetkileri gösterebilmesi için reseptöre bağlanmaları şarttır. Bu yüzden androjen reseptörleri ile sayesinde oluşan intrafoliküler testosteron ve intrafoliküler dihidrotestosteron yani DHT hormonu seviyeleri erkeklerde saç foliküllerinin geleceği için belirleyici role sahiptir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
androgenetik alopesi, androjen, androjen hormonlar, dihidrotestosteron, erkek tipi saç dökülmesi, intrafoliküler, serbest testosterone, testosteron, östrojen hormonuWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:23.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.