YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Erkeklerde Saç Dökülmesi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14.04.20, 03:01   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Erkeklerde İki Farklı Alopesi Türü Görülebilmektedir


Erkeklerde İki Farklı alopesi Türü Görülebilmektedir

Alopesi genel olarak patolojik bir progresyon izleyen saç dökülmesi türlerine verilen genel addır. Patolojik saç dökülmesi, olağan saç dökülmesi türlerinden tamamen farklı olan ve olağan biyolojik süreçler ile izah edilemeyen saç dökülmesi biçimidir. Normalde sağlıklı bir insan günde 0-100 tel arasında saç kaybedebilmektedir. Saç folikülünün telojen, anajen ve katajen faz evreleri arasında dönüşüm geçirdiği süreçlerde saç kaybı olabilmekte ve bu olağan kabul edilmektedir. Zira saç foliküllerinin aktif dönemleri kadar inaktif dönemleri de vardır. Aktif dönemler Erkeklerde daha kısa, kadınlarda daha uzun bir süreç izlerken; inaktif dönemler ise erkeklerde daha uzun, kadınlarda ise daha kısa olmaktadır. Bu durumun nedeni olarak erkeklik hormonları olarak bilinen androjen hormonların saç folikülü üzerindeki baskılayıcı etkisidir. Kadınlarda ise kadınlık hormonları olarak bilinen östrojen ve türevlerinin saç foliküllerini baskılayıcı değil sitümüle edici etkisi vardır.

Saç dökülmesinin birçok çeşidi vardır. Bazı saç dökülmesi türleri tamamen bağışıklık sisteminin olağandışı yanıtlarından kaynaklanırken, bazı saç dökülmesi türleri ise kemoterapi gibi ilaç tedavilerinin yanetkileri sebebi ile geçici olarak ortaya çıkabilmektedir. Strese bağlı alopesi türleri de bulunmaktadır. Yoğun bir üzüntü, kronik depresyon, beklenmedik vefat veya travma sonrası stres bozukluğu gibi çok sayıda psikojenik faktörün vücuttaki dengeleri negatif etkileyerek alopesi olarak da bilinen saç dökülmesine neden olduğu bugün için bilinen bir hakikattir. Benzer şekilde bazı vitamin eksikliklerine bağlı olarak da görülen alopesi türleri bulunmaktadır. Genelde beslenme eksikliğine bağlı olarak diyet ile yerine konulmayan protein, esansiyel yağ, aminoasit ve bazı vitaminlerin noksanlığı durumunda total veya partiyal saç kaybı görülebilmektedir. Tüm bunların ayrıntılı şekilde analiz edilmesi ve ondan sonra net bir sonuca varılması o yüzden mühimdir.

Her ne kadar çok sayıda saç dökülmesi türü olsa da, erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi türü hiç şüphesiz erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopesidir. Bu alopesi türü tamamen kalıtsal geçişlidir. Moleküler düzeyde oluşan ve vücutun doğal olarak ürettiği erkeklik hormonlarına karşı normalden yüksek duyarlılığa sahip olan saç foliküllerinin sebep olduğu dejeneretif ve geri dönüşümsüz bir alopesi türüdür. Genelde medikal açıdan süreci yavaşlatan tedaviler ile progresyon belli oranda kontrol altına alınsa da, kalıcı sonuçlar elde etmek zordur. Bazı vakalarda ise erkek tipi saç dökülmesi nedeniyle oluşan saçsızlık veya kellik durumlarını saç nakli olarak da bilinen saç ekimi gibi estetik operasyonlar ile telafi etmektedirler. Ancak saç nakli olarak da bilinen saç ekimi işlemleri her erkekte ideal bir tedavi yöntemi değildir. Gerçekte bilinenden çok az sayıda vakada saç ekimi başarılı sonuçlar vermektir. Başarıdan kastedilen kalıcı ve estetik açıdan çok iyi görünen ve minimum komplikasyona neden olan sonuçlardır.

Tüm bu faktörler göz önüne alındığında erkeklerin bir bölümünde aynı anda iki saç dökülmesi türü görülebilmektedir. Nadir olarak da olsa karşılaşılan bu durumun sebebi genelde androgenetik alopesi ile aynı anda görülen ancak farklı bir seyir izleyen alopesi türlerinin varlığıdır. Erkeklerin %96'sını değişik şiddette ve progresyonlarda etkileyen androgenetik alopesi, kimi erkeklerde başka sebeplerden görülen bir alopesi türü ile çakışmaktadır. Mesela aynı anda erkek tipi saç dökülmesi sorunundan müzdarip olan bir erkek, bir ilaç tedavisinin yanetkisi olarak bambaşka bir alopesi sorunundan da müzdario olabilmektedir. Normalde androgenetik alopesi, potent androjenler olan serbest testosteron ve DHT hormonlarına karşı saç foliküllerinin normalden fazla sensetive göstermesi ile karakterize bir süreçken, diğer alopesi türleri androjenlerin varlığından ve etkisinden bağımsız olarak ilerleyen ve bambaşka şekillerde görülen saç dökülmesi türleridir.

Erkek tipi saç dökülmesi genelde son derece karakterize bir progresyon izler. Önlerden gerileme veya tepeden yani verteks bölgesinden seyrelme ilk rastlanılan bulgulardır. Bu bulguların bazen biri olabileceği gibi ikisi de aynı anda görülebilmektedir. Ancak klasik olarak görülen erkek tipi saç dökülmesinde süreç Norwood ve Hamilton skalalarına göre ilerlemekte ve en sonunda klasik at nalı benzeri bir görüntü ile neticelenmektedir. İstisna vakalar hariç tam dazlaklık görülmez. Benzer şekilde yanlar ve oksipital bölgeki saç folikülleri söz konusu patolojiden etkilenmez. Bu yüzden saç nakli olarak da bilinen saç ekimi gibi operasyonlarda androjenlerden etkilenmeyen ve oksipital bölgede bulunan saç folikülleri dönor olarak kullanılmaktadır. Bunlar çoğu vakada uzun yıllar varlığını südüren ve androjen hormonlara karşı aşırı duyarlılık göstermeyen foliküllerdir. Bu yüzden çoğu vakada bu bölgedeki saçlar sıkken, üstlerde bulunan saçlar genelde seyrektir veya hiç yoktur.

Başka sebeplerden ötürü olan saç kayıplarında ise genelde şekilli ve ilerleyici kellik görülmez. Süreç spontan olarak başlayıp spontan olarak durma eğilimi gösterebildiği gibi bazen tıbbi müdahale şart olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse tiroid bezi hastalıklarında görülen saç kaybında, altta yatan tiroid bezi hastalığı tedavi edildiğinde saç dökülmesi durmakta ve yeni saç üretimi tekrar başlamaktadır. Benzer şekilde otoimmun sebeplerden kaynaklanan alopesilerde de altta yatan neden tedavi edildiğinde süreç durmaktadır. Kemoterapi gibi tedaviler sonlandığında da saç kaybı durmakta ve kaybedilen saçlar geri kazanılmaktadır. Bu tür alopesi türlerinde genelde tüm saçlı deri etkilenmekte ve total bir seyrelme görülmektedir. Öte yandan tamamen kellik sık görülen bir durum değildir. Genelde saçlı deri durmakta ve saç folikülü bulunmasına rağmen yeni saç keratini üretmemektedir. Altta yatan patoloji tedavi edildiğinde ise süreç gerilemekte ve durmaktadır.

Bu yüzden erkek tipi saç dökülmesi sorununa karşı güçlü genetik eğilimleri olan ve bu sürecin etkisine giren erkeklerin, androgenetik alopesi ile uyuşmayan belirtilere karşı teyakkuz halinde olması ve bilinen şablonun dışındaki saç kayıplarında mutlaka tıbbi yardım alması gerekmektedir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
alopesi, androgenetik alopesi, androjen, erkek tipi saç dökülmesi, erkeklik hormonları, kadınlık hormonları, otoimmun, patoloji, saç, saç dökülmesi, saç ekimi, saç folikülü, saç kaybı, saç nakli, testosteron, tiroid bezi, östrojenWEZ Format +3. Şuan Saat: 09:44.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.