YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Genel Sağlık > Diyabet-Şeker Hastalığı

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04.03.21, 00:27   #1
Süper Moderatör

 
Uzman Doktor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.07.10
Mesajlar: 38
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : Uzman Doktor is on a distinguished road
Uzman Doktor is on a distinguished road
Post Glukometre Kullanmak Çok Önemlidir


glukometre Kullanmak Çok Önemlidir

Bilindiği gibi diyabet çağımızın hastalığıdır. Dünya genelinde en sık görülen kronik ve metabolik bir hastalık olan diyabetin sıklığı nüfus artış hızına paralel olarak gittikçe artmaktadır. Sağlıksız beslenme alışkanlığı, sedanter yaşam ve alkol kullanımı gibi kötü alışkanlıklara bağlı olarak diyabet sıklığı dramatik bir biçimde her geçen gün artmaktadır. Durum öyle vahim bir hale gelmiştir ki, 16 yaşındaki çocuklara bile erişkin tipi diyabet teşhisi konulmaktadır. Diyabet artık yaştan bağımsız olarak ortaya çıkmakta ve ne kadar erken ortaya çıkarsa, yaşamboyu komplikasyona neden olma ihtimali o kadar artmaktadır. Yapılan araştırmalar diyabetik vakaların yaşamlarının bir dönemine hastalığın komplikasyonları sebebi ile tıbbi yardım almak zorunda kaldıklarını göstermektedir. Çünkü diyabet çok yönlü bir hastalıktır ve birden fazla patoloji hastalığın oluşmasında ciddi rol oynamaktadır. Bu açıdan bakıldığında diyabet uzmanlık gerektiren bir bilimdir.

Glukometre halk arasındaki tabirle şeker ölçüm cihazıdır. Ya da daha başka bir tabirle kan şekeri ölçüm cihazıdır. Genellikle kapiller kan numunesinin hazneye yüklenmesi ile içinde bulunan işlemci yardımı ile kandaki yoğunluk üzerinden kan şekeri ölçümü yapılır ve ışıklı ekranda hasta bilgilendirilir. Bu sayede bireyin o andaki kan şekeri hakkında bilgi sahibi olması mümkün hale gelir. Genelde ucunda iğne bulunan ve can yakmayacak şekilde tasarlanan özel bir kalem sayesinde parmak ucu hafifçe kanatılır ve buradan sızan kan damlası, cihazın haznesine konularak kan şekeri ölçümü yapılır. Hastalığın gidişatına göre kan şekeri ölçümü günde iki-üç kere ölçülebileceği gibi iki-üç günde bir yahut haftada bir olarak da ölçülebilmektedir. Burada hastayı kontrol altında tutan hekimin öneri ve tavsiyeleri büyük önem taşımaktadır. Diyabetin her türü farklı olduğundan, hastalığın progresyonuna göre hastanın edinmesi gereken alışkanlıklar da değişkenlik gösterebilmektedir. Her diyabetik birey aynı değildir.

Sık yapılan bir hata sadece açlık kan şekerini ölçmektir. Çoğu diyabetik birey ve hasta bu hataya düşmekte ve sabah erken kalktığında aç karnına kan şekerini ölçüp ona göre güne devam etmektedir. Oysa yapılan araştırmalara göre tokluk kan şekeri de, en az açlık kan şekeri kadar önemlidir. Mutlak suretle kontrol edilmeli ve normal referans aralıklarda olmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde açlık kan şekerinin hatta hemoglobin A1C düzeyinin normal seviyelerde olması bile komplikasyon riskini bertaraf etmeyecektir. Çünkü açlık kan şekeri kaç olursa olsun, sık sık renal eşik düzeyini aşan tokluk kan şekeri damarlarda ve iç organlarda hasarlanmaya neden olmaktadır. Açlık kan şekeri normal olmasına rağmen postprandial hiperglisemi denilen tokluk kan şekeri yüksekliğinden müzdarip olan vakalarda kalp krizi, felç, hipertansiyon gibi makrovasküler hastalıkların görülme ihtimali sağlıklı bireylere göre çok daha fazladır. Bu yüzden tokluk kan şekeri mutlak suretle normal seviyede olmalıdır.

Yemeğin hangi saatinde bakılırsa bakılsın tokluk kan şekeri renal eşik düzeyi olan 180 mg/dl seviyesini aşmamalıdır. En ideali 140 mg/dl düzeyinin altında tutmaktır ancak çoğu diyabetik bireyde bu hedefi gerçeleştirmek mümkün olmamaktadır. Bu hedefin gerçekleşmesi için tıbbi perhiz ve bilinçli egzersiz şarttır. Perhiz ve egzersiz olmadan hiçbir ilaç hatta insülin bile diyabetik hastalarda mutlak kan şekeri kontrolü sağlayamazlar. Bu açıdan diyabetin tedavisinde diyet ve egzersizin de muazzam önemi vardır. Hastalığın gidişatını belirleyen unsurlar bunlardır. Bu yüzden kimi hastada erken dönem vasküler komplikasyonlar ortaya çıkarken kimi hastalarda ise uzun yıllar hastalık komplikasyon yaratmamakta ve bu insanlar normal sağlıklı insanlar gibi uzun süre komplikasyonsuz bir hayat sürmektedirler. Tabii bunun sağlanmasında hastanın bilinci ve hastalık hakkındaki bilgi düzeyi büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden tedaviden önce hastanın eğitilmesi de gerekmektedir.

Bir diğer mühim husus ise glukometre adlı kan şekeri ölçüm cihazının doğru şekilde kullanılması meselesidir. Bu cihaz diyabet hemşiresi ve cihazın kullanma kılavuzunda belirtilen esaslara göre kullanılmalıdır. Cihaz temiz tutulmalı ve kutusunda muhafaza edilmelidir. Bunun dışında kan şekeri ölçüm çubukları yahut stripleri bittikçe yenisi satın alınmalıdır. Cihazın pili de tavsiye edilen periyodik aralıklar ile değiştirilmelidir. Ayrıca gerekli güvenlik sertifikaları olan ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan kaliteli markalara ait glukometre cihazlarının kullanılmasında büyük fayda vardır. Sadece fiyatına bakarak glukometre satın almak sağlık ile kumar oynamaktan farksızdır. Çünkü yanlış kan şekeri sonuçları hem hastayı yanlış bilgilendirir, hem de yanlış tedavi düzeni izlemesine neden olur. Normalden az veya fazla insülin kullanmasına, gereksiz ilaç kullanımına veya ölçüsüz gıda tüketimine neden olabilir. Bu yüzden glukometrenin kaliteli olması büyük önem taşımaktadır.

Sağlıktan tasarruf olmayacağı için bilinen ve güvenilir markaların ürünleri tercih edilmeli ve gerekli sertifikaların var olmasına özen gösterilmelidir. Kan şekeri ölçülürken kolay kan alabilecek durumda olan parmaklar tercih edilmelidir. Ölçüm yapılmadan önce eller yıkanmalı ve kuru bir bez ile kurulanmalıdır. Ardından yüzük parmağı veya orta parmak hazırlanmalı ve narince delinerek gelen kan numunesi silinmeli ve ikinci kan numunesi hazneye akıtılmalıdır. Ayrıca kolonya gibi alkol bazlı el dezenfektanları işlem sırasında kullanılmamalıdır. Hem işlemden önce, hem işlemden sonra eller iyice sabunlanarak yıkanmalıdır. Sadece açlık kan şekeri değil tokluk kan şekeri de sık aralıklar ile kontrol edilmelidir. Hastanın ve hastalığın durumuna göre işlem sıklığı tayin edilmelidir. Ne sıklıkla kan şekeri ölçümü yapmanız gerektiğine doktorunuz ve diyabet hemşireniz karar verecektir. Elde ettiğiniz sonuçları bir deftere not etmeyi ihmal etmeyin. Bu şekilde hangi yemeklerin kan şekerini fazla yükselttiğini, hangi yemeklerin az yükselttiğini tespit etmiş olursunuz. Öte yandan ideal ilaç veya insülin dozlarını tayin etmekte de bu yöntem çok işe yaramaktadır.


Kaynak: Yorum Forum


Uzman Doktor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
açlık kan şekeri, alkol, cihaz, diyabet, diyet, egzersiz, glukometre, kan şekeri, kolonya, patoloji, perhiz, renal eşik, tokluk kan şekeri, şeker ölçüm cihazıWEZ Format +3. Şuan Saat: 16:17.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.