YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Diğer Saç Sorunları

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07.05.19, 23:59   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Travma, Saç ve Saçlı Deri Sorunlarına Neden OlabilirTravma, Saç ve saçlı deri Sorunlarına Neden Olabilir

travma genel olarak 1-45 yaş grubuna mensup insanlar arasında kanser ve kardiyovasküler hastalıklardan sonra yer alan üçüncü büyük ölüm nedenidir. Travma sözcüğü köken olarak Yunanca diline dayanmaktadır ve yara manasına gelmektedir. Eski Mısır'da yaşayan dönemin hekimlerin çeşitli metotlar ile yaralanma, cisim batması, uzuv kesme gibi işlemleri yaptıkları bilinmektedir. Bu yüzden Mısırlı cerrahlar, tarihin ilk travma cerrahları olarak bilinmektedir.Travma, yapısal ve fizyolojik değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan mekanik, termal, kimyasal ve elektriksel etkenlerin neden olduğu ve hedef dokuda doku bütünlüğüne, kan dolaşımına ve oksijen sirkülasyonuna zarar veren yaralanmaların genel adıdır. Bu karmaşık yaralanmaların anlaşılması ve doğru şekilde tedavi edilebilmesi için travmaya neden olan dış etken, travmaya maruziyet süresi ve travmadan etkilenen doku veya organın durumu gibi çok sayıda faktör ele alınmalıdır. Doğru tedavinin ilk etabı doğru teşhistir.

İnsanda saçlı deride binlerce saç folikülü bulunmaktadır. Bu saç folikülleri, saçlı deride yer alan kılcal damarlarda gerçekleşen mikrovasküler kan dolaşımı sayesinde beslenmektedir. Kanda bulunan besin ve oksijen ile saç folikülleri canlılığını devam ettirebilme şansı bulmaktadır. Saçlı derinin kan damarlarından zengin yapısı bölgenin hassas bir hal almasına sebep olur. Genel olarak saçlı deriye alınan darbeler bölgede bulunan kan damarlarının da zedelenmesine ve darbenin türüne göre şiddetli kanamalara neden olmaktadır. Tabii travmanın bütün türleri bir değildir ve ortaya çıkan travmanın türü ve travmaya maruziyet sürüsü oluşan hasarlanmanın derecesini belirleyici temel faktörlerdir. Kesici bir alet ile oluşan travma ile darbe sonucu oluşan travma aynı neticelere neden olmamaktadır. Kesici aletlerin neden olduğu travmalarda yara hattı boyunca skar izinin kalması kaçınılmazdır. Darbe sonucu oluşan travmalarda ise beyin gibi hayati organlar zarar görmediyse genelde pek bir skar izi geride kalmadan iyileşme söz konusu olmaktadır.

Künt travmalarda genel olarak doku bütünlüğü bozulmadan alttaki dokuda çeşitli yaralanmalar meydana gelmektedir. Nedenleri çok çeşitlidir. Bilinen ve sık karşılaşılan nedenler yüksek bir yerden düşme, trafik kazaları, iş güvenlik ilkelerinin ihmali sonucu gerçekleşen iş kazaları ve darp gibi sebeplerdir. Tanıda gecikildiği her saniye, mortalite oranı zamanla doğru orantılı bir biçimde artmaktadır. penetran yaralanmalar ise daha komplike yaralanmalardır. Genelde delici ve kesici aletlerin neden olduğu yaralanma biçimleri bu türe girmektedir. Penetran yaralanmalarda deride, deri üzerinde bulunan foliküllerde ve daha aşağıda bulunan yağ katmaları ve damarlarda yaralanma oluşmaktadır. Daha ciddi penetran yaralanmalarda ise altta bulunan organ veya kemik de zarar görebilmekte ve duruma göre yaşamı tehdit eden sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Penetran yaralanmalarının seviyesine göre mortalite oranı söz konusu olmakta ve kan kaybı ciddiyet göstergesi olarak ele alınmaktadır.

blast yaralanmalar ise genellikle savaş, çatışma ve terör saldırıları sonucu oluşan patlayıcı maddelerin direkt veya dolaylı etkisi ile meydana gelen çok ciddi ve kompleks yaralanma biçimleridir. Patlamanın etkisi ile ortaya çıkan ısı ve basınç artışı doku ve organlara direkt hasar verir. Öte yandan patlama etkisi ile uçuşan ve savrulan nesnelerin etkisi ile doku ve oganlarda hasarlanma oluşabilir. Bazı küçük cisimlerin oluşan patlama etkisi ile mermi gibi dokulara saplandığı bilinmektedir. Öte yandan patlama hadisesi ile birlikte yaralı kişi bir yerlerden düşebilir, savrulabilir veya sert cisimlere çarpabilir. Multipl travmalarda ise birden çok faktör devreye girmektedir. Bu tür travmalar en çok trafik kazaları ve uçak kazaları gibi olaylarda görülmektedir. Yaralanmalar genelde kavite oluşumu, yüksek basınç, yanma, sıkışma gibi çok yönlü faktörlerin etkisi sonucunda meydana gelmektedir. Yüksek mortalite oranları söz konusudur.

Travmaların çok farklı çeşitleri vardır. Saçlı deriyi etkileyen şekilde meydana gelen travmalarda en yıkıcı etki ısı faktörünün ön planda olduğu travma türleridir. Çünkü ısı artışı ile ortaya çıkan yanıklara karşı insan derisi son derece hassastır. Özellikle saç derisinde meydana gelen yanıklarda saç folikülleri kalıcı olarak tahrip olup ölmektedir. Kökten uca meydana gelen yanıklarda saç folikülleri ile beraber damarsal yapılar da tahrip olmakta ve duruma göre bazen saç nakli bile imkansız hale gelebilmektedir. Bazı durumlarda kemiğe kadar inen yanıklar söz konusu olmaktadır. Bazı vakalarda ise partiyal hasarlanma oluşmaktadır. Genelde saçlı derinin dönor bölgelerindeki saç folikülleri hasarlanmamışsa, saç naklinden faydalanmak mümkün olabilmektedir. Ateşli silah yaralanmalarında ise hasarlı dokunun büyüklüğü ve lokasyonu uygulanacak estetik cerrahinin niteliğini belirlemektedir. Estetik cerrahi işlemlerinin akabinde saç nakli işlemine uygun vakalarda bu işlem ile oluşan olumsuz görüntü kompanse edilebilmektedir.

kesici ve delici aletler sonucu oluşan yaralanmalarda ise yara izi şerit şeklinde ise FUT yönteminde yapıldığı gibi yara boyunca estetik dikiş işlemi ile skar izi kapatılabilmektedir. Ancak gene de çok kısa saç modellerinde kendini belli eden bir yara izi riski her zaman söz konusudur. Sonuç olarak en etkili tedavi yöntemi korunmadır. Mümkün olduğunda iş ve trafik güvenliği ilkelerine dikkat edilmeli, doğal afetlerden kaynaklanan riskleri minimuma indirmeli, ateşli silahlardan ve ısı kaynaklarından uzak durmalı ve koruyucu önlemleri almalıyız. Oluşabilecek en ufak bir olumsuz durumda ise profosyonel tıbbi yardım tek seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
blast yaralanma, blast yaralanmalar, estetik, kesici ve delici aletler, kısa saç, penetran yaralanma, penetran yaralanmalar, saç dökülmesi, saç ekimi, saç folikülü, saç nakli, saçlı deri, saçlı deride, skar, travma, yara iziWEZ Format +3. Şuan Saat: 19:23.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.