YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Diğer Saç Sorunları

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06.10.16, 07:40   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Genel Saç Cansızlığı


GENEL SAÇ CANSIZLIĞI

Dünya genelinde insan nüfusu arttıkça, kozmetik ve estetik gibi konulara olan talep ve alaka da benzer oranda artmaktadır. Teknoloji ve bilimin gelişmesi, toplumların refahının artması gibi durumlardan ötürü insanlar artık dış görünüşleri ile alakalı sorunlu buldukları bir konuyu çözüme kavuşturmak için kolayca yardım almak için konunun uzmanlarına başvurabiliyorlar.

Saçlar ile alakalı en sık gözlemlenen sorun saç dökülmesi olarak da bilinen alopesiler olsa da, saçlar ile alakalı sayısız saç sorunun rapor edildiği bilinmektedir. Günümüzde bu sorunlar içinde saç beyazlamasından, saçlardaki hacim sorunlarına kadar sayısız problem bildirilmektedir.

Bu sorunlardan biri de daha çok kadınlar tarafından şikayet edilen saç Cansızlığı sorunudur. saç cansızlığı genel olarak saçların; solgun, zor şekil alabilen ve yeterince canlı görünmedikleri durumları ifade eden genel bir tabirdir. Saçlar genelde matlaşmış, saç telleri incelmiş, saçların şekil alması iyice zorlaşmış gibidir. Saçların canlılığı ve parlaklığı büyük oranda sekteye uğramıştır görsel açıdan. Bu durum sayısız insanda görülebilmekte ve çareyi kuaför salonlarında aramalarına sebep olabilmektedir.

Cansızlığı

Oysa saç cansızlığı özellikle kronik bir hal almışsa ve abartılı kuaförlük işlemleri yapılmadan saçlar estetik açıdan canlı ve güzel görünemez hale gelmişse, burada başka bir sorunun varlığı söz konusu olabilmektedir.

Saç cansızlığına genel olarak sayısız organik patoloji ve hastalık sebep olabilmektedir. Bunlardan en sık rastlanılanları :

** Alopesiler : Özellikle uzun saç modellerini tercih eden kişilerde bilhassa kadınlarda, alopesilerin erken dönemde fark edilmesi oldukça zordur. Normalde sağlıklı bir folikülden 2'li 3'lü saç telleri uzayabilmekte ve birbirine bitişik şekilde uzayan bu saç telleri, tek bir saç teline göre normalden daha kalın ve daha hacimli bir saç görüntüsünü oluştururlar. Çeşitli nedenlerden ötürü saç foliküllerinde minyatürleşme ve seyrelme söz konusu olduğunda, bazı saç folikülleri uyku moduna geçebilmekte ve bu durum saç seyrelmesine sebep olmaktadır. Erken evrelerde saç seyrelmeleri, saçlarda cansızlık şeklinde tezahür edebilmektedir. Özellikle androjenlerin rol oynadığı alopesi türlerinde bu durum çok daha belirgin şekilde gözlenmektedir.

** Bazı Kronik Hastalıkları : Tiroid bezinin fonksiyon bozuklukları, diabetes mellitus, sistemik lupus hastalığı gibi vücuttaki hormonları ve damarsal yapıları da etkileyebilen hastalıklar, saçlarda cansızlığa ve ciddi hacim azalmalarına sebep olabilirler. Saçlar, saçlı deri vasıtası ile her doku gibi kan ile beslenen yapılar oldukları için genel sağlığı ilgilendiren her türlü patolojide ilk işaret fişeği çoğu kez saçlar olabilmektedir tıpkı cilt gibi.

** Dehidratasyon : Vücutta bulunan suyun, beklenenden daha fazla miktarda azalması sonucu vücudun uzun süre kronik şekilde susuz kalması neticesinde ortaya çıkan bir sorundur. Sebepleri arasında diabetes mellitus gibi endokrinolojik hastalıklardan, aşırı kafein ve alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıklara kadar birçok faktör rol oynamaktadır.

** Kötü Beslenme : Özellikle katı vegan diyetler ve çok düşük kalori ihtiva eden şok diyetler ile uzun süre beslenme neticesinde, saçlar bu durumdan çok kötü bir biçimde etkilenebilmekte ve sağlıklı saçların folikül tarafından üretilmesi için gerekli olan protein ve aminoasitler sağlanayabilmektedir. Benzeri şekilde bilhassa k vitamini ve klorofil ihtiva eden yeşil sebzelerden fakir beslenme de, saçlar için olumsuz bir durum yaratabilmektedir.

** Sedanter Yaşam : Hareketsiz yaşam da, vücuttaki tüm dokularda kanlanmayı bozduğu için saçlı deride kanlanmanın zayıflamasına yol açabilmektedir. Saçlı deride kanlanmanın azalması kan ile beslenen saç foliküllerinin daha az oksijen ve besin ile buluşmasını ve bu durum da son derece sönük ve cansız saç görüntülerinin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

** Bazı ilaç ve kimyasal maddelere maruz kalma: Özellikle çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ve immun sistemi baskılayan ilaçları, kemoterapi ilaçları, ağır metaller, bazı uyuşturucu maddeler, sigara dumanı, alkolizm ve bazı toksik maddelere belirli bir süre maruz kalma, saç foliküllerinde harabiyete ve saçlarda kötü görüntüye sebep olabilmektedir.

Cansızlığı

NE YAPILMALI ?

Eğer sorun kronik bir biçimde devam ediyorsa ve abartılı kuaförlük işlemleri yapılmadan saçlar cansız ve sönük gözüküyorsa, genel sağlık durumu ve yaşam biçimini belirleyen faktörler özenle masaya yatırılmalıdır. Tıbbi açıdan bir sorun olup olmadığını belirlemek için tıbbi yardım alınmalıdır.

** Konuya vakıf olan bir dermatoloji uzmanına muayene olmak,

** Hormonları da kapsayan genel bir check up yaptırmak,

** Bilhassa ailedeki birinci derece akraba olan erkeklerde saç dökülmesi varsa çok dikkatli olmak,

** Tam donanımlı bir saç ve estetik cerrahi merkezinde saç sayımı yaptırmak ve saçlı derinin özel aletler veya cihazlar ile muayene edilmesini sağlamak,

** Düzenli egzersiz yapmak,

** Esansiyel yağ asitlerinden zengin beslenmek,

** Günde en az 2 litre kaliteli su içmek,

** Alkol, sigara veya uyuşturucu kullanımı gibi alışkanlıklar varsa terk etmek,

** Saçlara uygulanan kozmetik kimyasalları fazla kullanmamak,

gibi tedbirler de göz önünde bulundurulmalı veya uygulanmalıdır.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.

Konu SEBASTİAN tarafından (24.12.17 Saat 00:07 ) değiştirilmiştir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02.02.22, 22:13   #2
Junior Member

 
Üyelik tarihi: 02.02.22
Mesajlar: 4
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : dvrzener is on a distinguished road
dvrzener is on a distinguished road
Standart

Cinsiyet farketmeksizin herkesin hassasiyet göstermesi gereken bir noktadır saçlar. Çünkü bir kere döküldükten sonra tekrar saç ekimi dışında bir yöntemle geri gelemezler. Bu nedenledir ki herkesin saçlarına iyi bakması gerekiyor. Hanımlar özellikle saçlarını boyattıklarında kaliteli boyalardan tercih edip kimyasallardan olabildiğince uzak durmaları gerekiyor. Misal bal köpüğü saç rengini mi tercih ediyorsunuz , boyanızı dışarıdan güvendiğiniz ve kaliteli bir markadan seçerek kendinizle kuaföre götürün eğer o marka kuaförde bulunmuyorsa.

dvrzener isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
saç cansızlığı, saç dökülmesi, saç sağlığıWEZ Format +3. Şuan Saat: 23:44.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.