YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Diğer Saç Sorunları

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30.03.20, 23:51   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Berberlerin ve Kuaförlerin Kapanması Sorun OlabilirBerberlerin ve Kuaförlerin Kapanması Sorun Olabilir

covid-19 pandemisi ile nedeni ile tüm dünya viral kökenli salgın hastalık ile boğuşuyor. Her geçen gün hastalığa yakalanan vaka sayısı ile doğru orantılı olarak ölüm olayı da artıyor. Değişik ırklara, yaş gruplarına ve eşlik eden kronik hastalıkların varlığına göre değişmekle birlikte covid-19 pandemisi kaynaklı ölüm olaylarının %1-5 arasında değiştiği belirtiliyor. İlk olarak Çin'in Wuhan bölgesinden köken alan salgın hastalık zamanla turizm ve iş seyahatleri vahıstas ile önce Avrupa'ya oradan da tüm dünyaya yayılmış durumda. Henüz söz konusu hastalığın bir aşısı veya kesin tedavi sağlayan etkin bir ilacı geliştirilemedi. Birçok ilaç ve aşı henüz sadece deneme aşamasında ve en iyimser tahmin ile piyasaya sürülmeleri için 1 sene gibi bir zamanın gerekli olduğu belirtiliyor. Bu yüzden hastalıktan korunmak hayati önem taşıyor. Önce hastalanmamak, eğer bir şekilde hastalık ile enfekte olunduysa bu sefer hastalığı bulaştırmamak gerekiyor.

Bunun için sosyal izolasyon hayati önem taşıyor. Bunu bir çeşit yumuşatılmış ev hapsi olarak da düşünmek mümkün. Neticede taşınan virüslerin, diğer sağlıklı kişilere bulaştırılmaması ve böylece virüsün logaritmik hızla milyonlarca insana yayılarak kitlesel ölüm olaylarına yol açmaması hedefleniyor. Bu amaçla berber ve kuaförler de kapatıldı. Tabii bu karar tamamen zaruri olarak sağlık gerekçesi ile alındı. Neticede berberler ve kuaförler, kendilerine gelen müşteriler ile mecburi olarak 1 metreden yakın olarak işlerini yapabiliyorlar. Bu yüzden kendileri eğer taşıyıcı ise hastalığı bulaştırmaları yüksek olasılık. Öte yandan kendilerine gelen müşteri eğer taşıyıcı ise bu sefer berberler ve kuaförler risk altına giriyor. Neticede bu iş tamamen el becerisi ile yakından makas, tarak, fön makinesi, fırça gibi alet ve ekipmanlar kullanılarak gerçekleşiyor. Sadece aletlerin ve ekipmanların dezenfekte edilmesi bu yüzden çözüm olmuyor. Çünkü virüs solunan nefesin verilmesi ile bulaşabiliyor. Hapşırık ve öksürük de bir diğer risk faktörü.

Berberlerin ve kuaförlerin maske takması ise tam bir koruma sağlamıyor. Çünkü sanılanın aksine piyasada satılan çoğu maskenin virüsleri engelleme özelliği yok. Virüsler, bakterilerden bile çok daha küçük biyolojik yapılar. Ağza takılan maskelerin çoğu virüslere bariyer oluşturmaktan uzaklar. Bu virüsler çok küçük deliklerden, gözeneklerden ve boşluklardan geçerek kişiyi gene enfekte edebilir veya kişide bulunan virüsün dış ortama verilmesini sağlayabilirler. Virüsleri büyük oranda geçirmeyen özel tıbbi maskeler de var. Ancak bu maskeler hem oldukça pahalı hem de dünyanın salgın hastalık ile boğuştuğu şu günlerde stoklarda bulunmuyor. Öte yandan virüsten koruyacağı iddia edilen ve merdiven altında üretilen çok sayıda sahte maske de bulunuyor. Bu yüzden bu tür ürünleri gelişi güzel yerlerden ve internet ortamından satın almak kimi zaman çok sakıncalı sonuçlar doğurabiliyor. Bu yüzden maskeye güvenmek büyük ölçüde tehlikeli bir durumdur.

Bir diğer koruma sağlayacağı düşünülen aksesuar da eldivendir. Berberlere ve kuaförlere yasak gelmeden önce eldiven ve maske ile işlerini yapmaya çalışan çok sayıda kişi vardı. Şu anda mevcut bir yasak olmasa bu kişiler gene aynı vaziyette işlerinin başlarına dönmek isteyeceklerdir. Çünkü çoğu kişiyi salgın hastalık korkusundan çok geçim sıkıntısı telaşı sarmış durumda. Bu insanları anlamak da mümkün ancak kişisel sağlığın ve toplum sağlığının paradan veya geçim derdinden çok daha önce geldiğini de unutmamak gerekir. Bu yüzden eldivenlerin de maskeler gibi kişiyi ve müşteriyi korumayacağını bilmek gerekir. Eldivenlerin çoğu lateks malzemeden imal edilmiştir ve lateks malzemenin virüslere karşı koruyucu özelliği yok denecek kadar azdır. Bu tür mazlemeden imal edilmiş olan eldivenlerde mikroskobik düzeyde delikler ve boşluklar bulunmaktadır ve buradan virüs de bakteri de rahatlıkla geçebilir. Üstelik bu tür eldivenler terleme olayından sonra vücut ısısı ve nemin de etkisi ile çıplak elden bile daha tehlikeli bir virüs taşıyıcı hale gelebiliyorlar. Ayrıca eldiven takılı elleri yüze, ağza, burna dokundurmamak ve sık aralıklarla eldiveni değiştirmek gerekiyor.

Tüm bu risk faktörleri hesaba katıldığı zaman kuaförlerin ve berberlerin neden kapatıldığı daha iyi anlaşılmaktadır. Saç traşı, sakal traşı, fön, manikür, pedikür, röfle gibi envai çeşit kişisel bakım ve saç traşı hizmeti veren bu gibi salonların kapatılması ile virüsün daha fazla insana bulaşmış olması engellenmiş oldu. Bu manada bu karar doğru bir karardır. Ancak bu sefer de kendi başına saç bakımı ve saç kesimi yapamayan insanlar zorluk yaşamaya başladılar. Çünkü herkes eline makine, makas, tarak alarak kendi saç traşı işlemini halledemiyor. Kadınların durumu ise daha kompleks. Çünkü kadınlar mizaç olarak estetik ve kozmetik hizmetlerine daha meraklıdır. Kişisel bakımlarına ve güzelliklerine düşkündürler. Salgın hastalık tehlikesi tamamen bertaraf edilene kadar kadınlar da bazı şeylerden feragat etmek zorundalar.

Öte yandan saçları dökülmüş olan erkeklerde işlemi saç traşı yapan makineler ile halletmek mümkün. Sakalları zaten çoğu erkek kendisi de kesebiliyor. Dünyada saç kaybı yaşamış olan ve bu yüzden saçları sadece arkada ve yanlarda kalmış olan erkekler saç traşlarını kendileri yapmaktalar. Bu konuda çok gelişmiş ve fonksiyonel makineler mevcut. Ancak bilhassa saçlarına model vermek isteyen ve saç dökülmesi sorunu olmayan erkeklerde durum daha karmaşık ve bu erkeklerin de ideal saç kesimi işlemlerini yapabilmesi için berberlerin açılmasını beklemekten başka çareleri yok. Bu süre boyunca daha uzun saç modelleri ile süreci geçiştirecekler. Daha önceden hiç saç kesmemiş kişinin kendi saçlarını kesmeye kalkması da bu manada doğru değildir. Ortaya istenmeyen tablolar çıkabilir. Bu yüzden en iyisi berberlerin ve kuaförlerin açılmasını beklemek ve bu süre zarfında sağlıktan daha önemli bir şey olmadığını unutmamaktır.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.

Konu SEBASTİAN tarafından (30.03.20 Saat 23:54 ) değiştirilmiştir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
berber, berberler ve kuaförler, covid-19, kuaför, kuaförlük, saç, saç dökülmesi, saç kesimi, saç traşı, salgın hastalık, virüsWEZ Format +3. Şuan Saat: 15:35.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.