YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Genel Sağlık > Dahiliye-Genel İç Hastalıkları

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14.08.21, 23:29   #1
Süper Moderatör

 
Uzman Doktor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.07.10
Mesajlar: 27
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : Uzman Doktor is on a distinguished road
Uzman Doktor is on a distinguished road
Post Türkiye'de En Sık Görülen Ölüm Nedeni


Türkiye'de En Sık Görülen Ölüm Nedeni

Dünya genelinde insan nüfusu giderek artmakta ve bu artış hızına paralel olarak da yaşlanmaktadır. Yaşlanmaya bağlı olarak insanlarda, tıpkı diğer primat türleri gibi çeşitli hastalıklar görülmektedir. Bu hastalıklar ilerleyen yaşla birlikte hem insidans olarak artmakta ve hem de seyir şekli olarak daha ciddi bir hal almaktadır. Dünya genelinde modern yaşama geçilmesi ile beraber insanlarda görülen hastalıkların tür ve prognozlarında da değişim yaşanmıştır. En başından sanayi devrimi öncesinde insanların major ölüm Nedeni genel olarak bulaşıcı hastalıklar, kıtlık, kazalar, savaşlar ve doğal afetlerken, sanayi devriminden sonra insan yaşamında giderek artan uzama neticesinde başka hastalıklar türemiş ve yaygın hale gelmiştir. Bilim adamları bu durumun nedeni olarak sedanter yaşamın daha yaygın hale gelmesini ve insanların eskisinden çok daha az oranda kas gücü kullanıp, fiziksel efor sarfederek yaşamaya başlamalarıdır.

Sanayi Devrimi öncesi fazla olan bulaşıcı hastalıklar, 19.yüzyılın sonlarından başlamak üzere ilaç ve aşı sanayisinin gelişimine paralel olarak yerlerini başka hastalıklara bırakmıştır. Bugün dünya genelinde insanların ezici çoğunluğu iç hastalıkları sebebiyle ölmektedir. Bu ölmlerin en mühim sebebi sadece sedanter yaşam değil aynı zamanda yoğun kalorili beslenme düzenine geçmektedir. Liften fakir, yüksek karbonhidrat ve doymuş yağ içeren beslenme düzeni hem obezite, hem diyabet, hem de kalp ve damar hastalıkları riskinde artış ile sonuçlanmıştır. Tüm bu metabolik bozulmaya paralel olarak kanser riskinde artış da kaçınılmaz olarak vuku bulmuştur. Çünkü bu hastalıkların hepsi aynı bataklıktan köken alan sorunlardır ve kesin olarak tedavileri çok zor olduğundan, insanların kitleler halinde bilinçlendirilmesi ve sağlıklı yaşama teşvik edilmesi daha pratik bir toplum sağlığı stratejisidir. Öte yandan sağlıklı yaşamın en temel iki unsuru sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizdir. Bunun bilinmesinde fayda var.

Yapılan araştırmalar Türkiye'de kalp ve damar hastalıklarından ölümlerin bir numaralı majör ölüm sebebi olduğunu göstermektedir. Kalp ve damar hastalıkları arasında kalp krizi, felç, beyin kanaması gibi çok çeşitli hastalık vardır. Bunların bir kısmı ani ölüme neden olurken, diğer kısmı ise sakatlığa ve ömürboyu tıbbi yardım almak zorunda kalmaya neden olmaktadır. Bu sorun işgücü kaybına ve kişinin yaşam kalitesinde düşüşe sebebiyet vermektedir. Kalp ve damar hastalıkları, Türkiye'de açık ara en mühim ölüm sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarının sebepleri doymuş yağ tüketimi, hayvansal gıda tüketimindeki fazlalık, diyabet, metabolik sendrom, obezite ve glisemik indeksi yüksek karbonhidrat kaynaklarını sıkça tüketmektedir. Öte yandan sigara ve alkol tüketimi de, kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkma ihtimalini dramatik bir biçimde arttırmaktadır. Ayrıca hareketsizlik yani sedanter yaşam da, zamanla kalp sağlığını ve damar endotel tabakasını bozmaktadır.

sigara ve alkol konusunda tüm uyarılara ve kamuyu bilgilendirme kampanyalarına rağmen ne yazık ki, hala istenen hedeflere ulaşılabilmiş değildir. Sigara ve tütün mamüllerinde bulunan 4 bini aşkın kimyasal madde, damar endotel tabakasında serbest oksijen radikallerinin üretimini arttırarak kalp ve damar sağlığını bozmaktadır. Sigara dumanında buluna 4 bini aşkın kimyasal maddelerin önemli bir bölümü kanserojendir. Alkolde ise içilen alkol miktarı ve tüketim sıklığı, kalp ve damar hastalığının oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Günde 1 kadeh kırmızı şarap kadar makul dozajlarda tüketilen içkinin, kalp ve damar hastalığına karşı olumlu tesirleri olsa da, daha fazla miktarlarda tüketilen alkolün hem kilo artışına, hem diyabet riskinde artışa, siroza, hipertansiyona ve felç riskinde artışa neden olabildiği bilinmektedir. Ayrıca alkol tüketimi ile sindirim sistemi kanserleri arasında yakın bir ilişki olduğu da bilinmektedir. Çünkü alkolün hem kendisi, hem de metaboliti asetaldehit oldukça güçlü bir irritanttır.

Kalp ve damar hastalıklarının ülkemizde yaygın olarak görülmesinin bir diğer sebebi ise hiç şüphesiz doymuş yağdan zengin beslenme biçimimizdir. Döner, kebap, dürüm, kokoreç, pide, pizza, hamburger, lahmacun gibi doymuş yağdan ve rafine karbonhidrattan zengin besinler hem posa içermediklerinden, hem de çok fazla miktarda şeker ve yağ içerdiklerinden dolayı kalp ve damar sağlığını çok olumsuz etkilemektedirler. Yapılan araştırmalar bu tür fastfood ürünlerinin bağımlılık yaptığını ve geleneksel sebze yemeklerine olan ilgiyi azaltarak, damak tadını olumsuz yönde değiştirdiğini göstermektedir. Oysa geleneksel sebze yemeklerinde hem yoğun miktarda posa vardır, hem de son derece dengeli oranda vitamin, mineral ve antioksidanlar bulunmaktadır. Üstelik hem doyurucu hem de sindirimi kolaydır. Ayrıca glisemik indeksi ve kalorisi düşük bu besinlerin kilo aldırıcı ve kan şekerini yükseltici etkileri de son derece sınırlı ve güvenlidir. Kronik hastalığı olan kişiler de bu tür lifli sebze yemeklerini gönül rahatlığı ile tüketebilmektedir.

Kalp ve damar hastalıkları açık ara en çok görülen ölüm sebebidir. Bunu kronik akciğer hastalıkları takip etmektedir. Bilhassa KOAH ve astım, giderek artan hava kirliliği ve sigara dumanı maruziyeti sayesinde geçmişe oranla çok artmıştır. Bu tür kronik akciğer hastalıklarının, sistemik alerji ile alakası olduğu ve ormanların azalması ile de bağlantısı olduğu tahmin edilmektedir. Öte yandan bazı viral ve bakteriyel enfeksiyonlarda da akciğerlerde kronik tahribata neden olabilmekte ve bu kronik tahribatın sonuçları yıllar sonra ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca yaşamın ilk evrelerinden akciğer ve göğüs kafesi gelişimindeki bazı yapısal kusurlar da, gelecekte akciğerlerde ortaya çıkması muhtemel sorunları artırmaktadır. Nüfus artışı ve nüfusun süratle yaşlanması, akciğer hastalıklarında artışın diğer nedenidir. Devamlı kapalı ortamlarda yaşama, güneş ışığından mahrum bir hayat sürme, sedanter yaşam, tütün kullanımı, alkolizm ve çevresel alerjenlere sık maruziyet akciğer hastalıklarının mühim nedenleri arasındadır.

Kanser ise en sık görülen ölüm nedenlerinden biridir. Kalp ve damar hastalıklarına göre çok daha az görülmesine rağmen şöhreti kötüdür. Erkeklerde en sık görülen kanser türleri akciğer ve prostat kanserleriyken, kadınlarda en sık görülen kanser türleri meme ve akciğer kanserleridir. Bu kanser türlerini gastrointestinal sistem kanserleri takip etmektedir. mesane kanseri de yoğun tütün kullanımı ve çevresel toksinler ile ilişkili olup son yıllarda sıklığı iyice artan bir kanser türüdür. Kanser sıklığında görülen artışın nedenleri yaşlanma, alkolizm, sigara kullanımı, obezite, diyabet, sedanter yaşam ve benzen, asbest gibi çevresel kanserojenlere maruz kalmaktadır. Kanser riskini tayin eden diğer unsurlar cinsiyet ve organik yaştır. Erkek cinsiyete mensup olmak başlı başına kanser riskinde artışa neden olan bir faktördür. Bunun nedeni bazı genetik ve hormonal faktörlerin yanında aynı zamanda erkeklerin genel olarak daha iştahlı olmaları, daha çok kalori tüketmeleri, antioksidan sistemlerinin daha zayıf işlemesi, alkol ve sigara bağımlılığına daha eğilimli olmaları ve ağır işlerde daha çok çalışma eğilimleridir.

Ölüm, yaşamın bir parçasıdır. Her canlının kaçınılmaz bir şekilde yaşayacağı biyolojik bir sondur. Önemli olan sağlıklı şekilde yaşlanmak ve doğal yollardan, sorunsuz şekilde ve vaktinde ölmektir. Bunun da yolu sağlıklı yaşamak, doğal ve bitkisel ağırlıklı gıdalarla beslenmek ve alkol, sigara, uyuşturucu gibi kötü maddelerden uzak durmaktan geçmektedir.


Kaynak: Yorum Forum


Uzman Doktor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
akciğer, akciğer hastalıkları, akciğer kanseri, alkol, diyabet, doymuş yağ, erkek, erkek cinsiyet, felç, glisemik indeks, kadın, kalori, kalp krizi, kalp ve damar hastalıkları, kanser, karbonhidrat, kronik akciğer hastalıkları, mesane kanseri, prostat kanseri, sedanter yaşam, sigara, sigara ve alkol, tütün, yaşlanma, ölümWEZ Format +3. Şuan Saat: 02:34.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.