YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Genel Sağlık > Dahiliye-Genel İç Hastalıkları

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03.02.22, 22:42   #1
Süper Moderatör

 
Uzman Doktor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.07.10
Mesajlar: 36
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : Uzman Doktor is on a distinguished road
Uzman Doktor is on a distinguished road
Post Sepsis ve Çoklu Organ YetmezliğiSepsis ve Çoklu Organ Yetmezliği

Çoklu organ yetmezliği, aynı anda birçok organın fonksiyon göremez hale geldiği ve genelde ölüm ile sonuçlanan çok ciddi bir hastalık tablosudur. Çoklu organ yetmezliğinin birden çok organ ve sistemin etkilendiği bir durumdur. Acil ve doğru tedavi olmadan hastaların kurtarılması mümkün değildir. Çoğu zaman yoğunbakım destek ünitesine gereksinim duyulmaktadır.

Çoklu organ yetmezliğinin birçok nedeni vardır. Enfeksiyonlar, metastaz yapmış kanserler, zehirlenmeler, travmalar gibi birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

İLTİHAPLANMA

Bakteriyel, viral ya da fungal enfeksiyonların tüm vücutta hayatı tehdit edebilecek bir hastalık tablosuna dönüşebilir. Enfeksiyon vücutta inflamasyonu yani iltihaplanmayı tetikler. İnflamasyon gereğinden fazla olursa ortaya çıkan savunma sistemi yanıtı, organları etkileyip hasara neden olabilir. Enfeksiyon hastalıklarının vücudun genelinde geliştirdiği bu tablo sepsis olarak tanımlanıyor. Sepsis tedavi edilmediğinde bağışıklık sistemi elemanlarının üretimi daha da artarak vücudun fizyolojik işlevlerini bozar ve başta kalp-damar sistemi olmak üzere vücudun tüm sistemlerinde aksamalara sebep olur. Kan basıncının düşmesi, karaciğer ve böbrek yetmezliği, solunum yetmezliğ, ve koagülasyon bozukluğu gibi bulgular ile çoklu organ Yetmezliği olan hastalarda sık karşılaşıyoruz.”

SEPSİSİN TEDAVİSİ ÇOK MÜHİM :

Sepsis tanısı alan kişiler doğru ve yeterli tedavi edilmezse durum tekli/çoklu organ yetmezliğine ilerleyebiliyor. Organ yetmezliği meydana gelmişse hastalığın yeni adı şiddetli sepsis olur. Şiddetli sepsiste yeterli sıvı ve ilaç tedavisine rağmen tansiyon düşüklüğü ve böbrek yetmezliği meydana gelirse septik şoka yol açabilir. Sepsisin ilerlemesi ile oluşan septik şokta, kalp ve damar sisteminin etkilenmesiyle kan basıncında ciddi düşme görülür. Sonuçta organlara yeterli kanın gidememesi durumunda dolaşım yetmezliği ile beraber diğer organların da etkilenmesiyle çoklu organ yetmezliği gelişir. Bu durum ciddi oranda ölüme neden olur. Yoğun bakımda ölüm sebepleri arasında çoklu organ yetmezliğinin oldukça yüksek sıklıkta olduğunu söyleyebiliriz.

TEDAVİNİN GECİKMESİ ÖLÜMLE SONUÇLANIYOR

Çoklu organ yetmezliği tanısının kısa sürede konması ve tedaviye erken başlanmasının oldukça önemlidir. Her hastalıkta önem arz eden erken tanı ve müdahale çoklu organ yetmezliği hastaları için çok kritiktir. Çoklu organ yetmezliği birden çok organ ve sistemin etkilendiği bir durum olup tedavisiz kalması durumunda hastaları ölüme götürüyor. İlk etkilenen sistem genelde solunum ve kardiyovasküler sistem olup buna bağlı olarak hastalarda oksijen miktarı azalıyor. Kalbin çalışması bozulup kanın organlara taşınmasındaki aksaklık ise temiz kanın doğru iletilmemesine ve çeşitli yerlerde pıhtı oluşmasına neden oluyor. Bu pıhtılar diğer organlara giden damarların tıkanmasına neden olarak tüm vücut fonksiyonlarının bozulduğu bir tablo gelişmesine zemin hazırlayabilir. Bu sebeple çoklu organ yetmezliğinin mümkünse oluşmadan önlenmesi, oluştuysa bile erken evrede fark edilerek tedavi edilmesi hayati önem taşıyor.

Coronavirüs Enfeksiyonları Ölüme Neden Olabiliyor :

Zatürre, idrar yolu enfeksiyonu, kalp krizi, kalp yetmezliği, mide barsak kanamaları, pankreatit, travma, yanık, toksik ajanlar, büyük cerrahi operasyonlar, covid-19 gibi enfeksiyonların çoklu organ yetmezliğine yol açan başlıca durumlardır.

Çoklu organ yetmezliğinde solunum, kardiyovasküler, karaciğer, hematolojik, böbrek ve glaskow koma skoru olmak üzere toplamda 6 organ sistemi değerlendiriliyor. Solunum kardiyovasküler ve glaskow koma skalası fizik muayene ve vital bulgular ile ölçülen parametrelerdir. Diğer organların disfonksiyonu ise kanda bu organların metabolik durumunu gösteren belirteçlerin seviyesine göre anlaşılmaktadır. Kovid-19 da sepsis zemininde inflamasyon yanıtındaki artışa bağlı çoklu organ yetmezliği yapabilir. Kovid-19’a bağlı ölümlerin en önemli sebebi çoklu organ yetmezliğidir.

Sepsisten ölümler bu yüzden hayati öneme sahiptir. Bu ölümler, erken tanı ve doğru bir tedavi metodu ile önlenebilirler. Sepsise bağlı ölümlerin önlenmesinde hızlı ve doğru bir teşhisin hayati önemi vardır. Ayrıca hastalara, gerektiği anda süratle yoğun bakım hizmeti vermek ve burada gereken müdahalelerde bulunmak büyük önem taşımaktadır. Tabii bunun için yoğun bakım servislerinin yeterli sayıda ve istenen donanımda olması gerekmektedir. Bugün yetersiz aşılanma oranları, bilinçsiz hasta profili gibi sebeplerden ötürü yoğun bakım sayısı hem yetersizdir, hem de doluluk oranı fazladır. Bu yüzden sepsise yol açması muhtemel olan hastalık ve patolojiler hakkında hastaların bilgilendirilmesi ve işler, o raddeye gelmeden önce gerekli tedbir ve tedavilerin uygulanması çok mühimdir. Sepsis artık final aşamasıdır genelde. Örnek vermek gerekirse kontrolsüz diyabete bağlı olarak gelişen ayak yaralarında, muntazam bir biçimde kontrol edilmeyen kan şekeri düzeylerinin büyük rol oynadığı bilinmektedir. Bu durum bir anda meydana gelmemekte ve uzun yıllar içinde oluşmaktadır.

Bu yüzden bilhassa kronik hastalıklarda, hastanın bilinçli olması ve kontrollerini aksatmaması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca kendisine reçete edilen ilaçları muntazam bir biçimde kullanması ve hekimin tembih ettiği hususlara harfiyen uyması çok önemlidir. Sepsisin birçok sebebi olsa da, ihmalkarlık büyük bir sebeptir ve hastaların bilinçlendirilmesi bu açıdan altın değerindedir. Neticede bilinçli bir hasta, işler sepsis aşamasına gelmeden tedbiirni vaktinde alarak, bu tablodan kurtulabilmektedir.


Kaynak: Yorum Forum


Uzman Doktor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
çoklu organ yetmezliği, covid-19, diyabet, hasta, hekim, sağlık, sepsis, yoğun bakım, yoğunbakımWEZ Format +3. Şuan Saat: 23:43.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.