YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Genel Sağlık > Dahiliye-Genel İç Hastalıkları

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01.04.21, 01:26   #1
Süper Moderatör

 
Uzman Doktor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.07.10
Mesajlar: 23
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi : Uzman Doktor is on a distinguished road
Uzman Doktor is on a distinguished road
Post Bakteriler


Bakteriler

Bakteriler ve virüsler çok sık olarak birbirine karıştırılır. Oysa tamamen farklı yapıda olan organizmalardır. bakteriler ve virüsler, yapıları ve ilaçlara verdikleri tepkiler açısından farklılık gösterirler.En basitinden bakteriler tek hücreli canlı organizmalardır.

Bakteriler genelde bir hücre duvarına sahiptirler. Ayrıca bakterilerin hayatta kalmak ve çoğalmak için gerekli tüm bileşenleri vardır. Virüsler ise canlı olarak kabul edilmezler. Çünkü uzun vadede hayatta kalmak, enerji elde etmek ve çoğalmak için bir konakçı hücreye ihtiyaç duyarlar. Virüsler yalnızca bir parça genetik materyalden ve kapsid adı verilen bir protein kabuğundan oluşurlar. Bir konakçı hücreyi ele geçirmek ve yeni viral proteinler yapmak için ribozomlarını kullanarak hayatta kalırlar ve bu sayede çoğalırlar.

Bakterilerin ortalama olarak yüzde birden azı hastalığa neden olur. Çoğu bakteri, sağlığımız ve dünya ekosistemlerinin devamı için faydalıdır. Bakterilerin aksine çoğu virüs ise hastalığa neden olur.Bazı bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotikler kullanılabilir.Ancak antibiyotik ilaçlar virüslere karşı işe yaramazlar. Bazı ciddi bakteriyel enfeksiyonlar ancak aşılama ile önlenebilir.

Aşılama, viral enfeksiyonları önlemenin birincil yoludur; ancak, Hepatit C veya HİV gibi bazı viral enfeksiyonları tedavi edebilen antiviral ilaçlar tasarlanmıştır. Antiviral ilaçlar bakterilere karşı etkili değildir.Mesela bakteriler, prokaryot olarak adlandırılan basit, tek hücreli organizmalardır. Bu bakterilerin DNA'ları nükleoid adı verilen hücrenin belirli bir alanında bulunur. Ancak bu alan kapalı değildir. Bakteriler, en az 3.5 milyar yıldır var olan canlılardır. Dünyanın en eski canlılardan biri olarak kabul edilirler. Onları görmek için mikroskop gereklidir.Bakteriler; küreler, silindirler, iplikler, çubuklar veya zincirler dahil olmak üzere birçok şekil ve boyutta olabilir. Bakteriler, aerobik, anaerobik ve her iki özelliğe sahip olmak üzere üçe ayrılırlar. Aerobik bakteriler, hayatta kalmak için oksijene ihtiyaç duyanlar, anaerobik bakteriler ise oksijene maruz kaldığında ölürler. Bazı bakteriler ise oksijeni tercih ederler ancak oksijensiz ortamda da yaşayabilirler. Enerjilerini ışık veya kimyasal reaksiyonlarla yaratan bakterilere ise ototrof bakteriler denir.


Öte yandan enerji elde etmek için karmaşık organik bileşikleri tüketmesi ve parçalaması gereken bakterilere ise heterotrof bakteriler denir. Bakteriler, farklı bakteri türleri arasında ayrım yapmaya yardımcı olan, bileşiminde büyük ölçüde değişiklik gösterebilen sert bir hücre duvarı ile çevrelenmiştir. Gram pozitif bakteriler, gram boyası adı verilen bir boyaya maruz kaldıklarında, duvarlarının yapısı nedeniyle boyayı hapsederken; gram negatif bakteriler, hücre duvarları ince olduğundan boyayı kolayca serbest bırakırlar. Hücre duvarının içinde, bakterilerin büyümesi, metabolize olması ve çoğalması için gerekli tüm bileşenler bulunur. Bakterilerin de çıkıntıları olabilir, bu uzantılar bakterilerin dişler veya bağırsaklar gibi belirli yapılara yapışmasına yardımcı olur. Öte yandan bu yapılar bakterilerin hareket etmesine de yardımcı olurlar. Bazı bakteriler hastalığa neden olabilse de, bakterilerin %1'den azı bizi hasta ediyor. Sağlığımız ve dünyada canlılığın devamı için birçok faydalı bakteri türü gereklidir. Vücudumuzun içinde, bağırsak floramızı oluşturan trilyonlarca bakteri var. Bir o kadar daha bakteri ise genellikle zararsız bir şekilde cildimizde yaşıyor. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar arasında boğaz ağrısı ,tüberküloz, gastirit, nefrit, menenjit, apandisit ve idrar yolu enfeksiyonları gibi çok sayıda enfeksiyon vardır. Bakteriyel enfeksiyonları önlemenin birincil yolu hastaya antibiyotik vermektir. Ancak direnç nedeniyle antibiyotikler genellikle sadece ciddi enfeksiyonlar için kullanılır, çünkü çoğu insanın bağışıklık sistemi genellikle enfeksiyonun üstesinden gelmek için yeterince güçlüdür.


Genç ve sağlıklı bir insan genelde ilaç tedavisine gerek duymadan bakteriyel enfeksiyonlarda kendiliğinden iyileşir. Öte yandan difteri , meningokok hastalığı , boğmaca veya tetanoz gibi bazı ciddi bakteriyel enfeksiyonlar için aşılar geliştirilmiştir ve bunlar enfeksiyonlardan korunmanın en etkili yoludur. Gelişen tıp bilimi ve teknoloji sayesinde bakterilerin neden olduğu hastalıklardan ölümler çok azalmıştır. Ancak gelecekte insanlığı bekleyen en büyük tehlike ise antibiyotik direncidir. antibiyotik direnci bilinçsiz ve sık olarak antibiyotik kullanımı neticesinde bu ilaçlara karşı direnç gösterip bu yönde evrim geçiren bakterilerin neden olduğu çok ciddi bir sorundur.

Antibiyotik direncine kesin bir çözüm geliştirmek için çok sayıda bilim insanı çalışmaktadır. Çünkü antibiyotik direnci yaygınlaşırsa, günümüzde dünyada milyonlarca insanı etkisine alan covid-19 pandemisinden çok daha ölümcül bir tehlike ortaya çıkacak. Bu tehlike tüm insanlığı derinden etkileyecek. Milyarlarca insanın ölümüne neden olabilecek türden ciddi bu sorunun iyice yaygınlaşıp, kök salmasını engellemek amacı ile son derece kapsamlı çalışmalar yürütülmektedir. Dost olan bakterilerin dost olarak kalması istenmektedir. Bakteriler, kontrolden çıkar ve antibiyotiklere dirençli hale gelip bu yönde evrim geçirirse bilinen antibiyotik, ilaç ve tedavi protokollerine dirençli olan çok sayıda enfeksiyon ortaya çıkabilir. Bir anda ortaçağ devrinin karanlık dönemlerinde bulabiliriz insanlığı. Çoğu hastanenin ve sağlık hizmeti veren kliniğin böyle bir durumda oluşacak hasta yükünü karşılalamayacağı ve devletlerin işgücü kaybı ve oluşan sağlık masrafları nedeni ile iflas edebileceği bilinmektedir.

Tüm bunların dışında zararlı bakterilerden korunmak için vücut genelindeki faydalı bakterilerin sayısını artırmak gerekmektedir. Faydalı bakteriler, zararlı bakterilerin aksine insan sağlığı için gerekli olan ve son derece faydalı maddeler sentezleyerek yaşam süresini uzatıcı ve hastalıklardan koruyucu etkiye sahiptir. Bunun için ev yapımı turşu, yoğurt, kefir, boza gibi gıdaların makul ölçülerde tüketilmesi oldukça faydalı olmaktadır. Bu yüzden bakterilerin dost olarak kalması insanoğlunun faaliyetlerine ve doğal dengelere zarar verip vermemesine bağlıdır.


Kaynak: Yorum Forum


Uzman Doktor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
antibiyotik, antibiyotik direnci, bağışıklık sistemi, bakteri, bakteriler, bakteriyel enfeksiyon, covid-19, enfeksiyon, hastalık, ilaç, insan sağlığı, sağlık, viral enfeksiyon, virüs, virüslerWEZ Format +3. Şuan Saat: 12:19.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.