YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Bilimsel Gelişmeler ve Yeni Haberler

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27.03.20, 23:43   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Saç Dökülmesini Tersine Çevirecek Teknik Geliştirildi


Saç Dökülmesini Tersine Çevirecek Teknik Geliştirildi

saç dökülmesi günümüzde insanların korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Sadece erkekleri değil kadınları da ciddi oranda etileyen bu sorun yüzünden çoğu insan psikolojik ve fiziksel açıdan zorluklar yaşıyor. Değişik tedavi yöntemlerine ciddi miktarda bütçeler ayrılıyor. saç ekimi olarak da bilinen saç naklinden, protez saç uygulamasına kadar kellik ve saç seyrekliğine karşı denenmedik yöntem yok. Çünkü bilhassa genç yaşlarda ortaya çıkan kellik veya saç seyrekliği durumu kişiyi hem estetik açıdan olumsuz etkiliyor hem de olduğundan daha yaşlı göstermesine neden oluyor. Öte yandan tek bir saç modeline mahkum olmak ve imaj yenileyememek de olumsuz bir durum olarak görülüyor. Kimileri şapka takarak kimileri ise saç dövmesi yaptırarak bu sorunu gizlemeye ve daha farklı bir imajmış gibi lanse etmeye çalışsa da, çoğu insanın bu durumdan memnun olmadığı ve bilim dünyasından kesin çareler beklediği artık bilinen bir gerçektir.

Şimdilerde ise Japon bilim insanları değişik bir yöntem üzerinde çalışıyorlar. Bu yönteme göre kişinin kendi hücreleri çeşitli işlemlerden geçirilip istenen hale geldikten sonra kişinin kendi kafa derisine tekrar naklediliyor. Ryoji Tsuboi'nin liderliğindeki ekip Tokyo Üniversitesi'ne bağlı hastanede bu konuda insan denekler üzerinde kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Yaşları 33 ila 65 arasında değişen 50 sağlıklı erkek ve 15 kadından oluşan grup üzerinde yapılan çalışmaların sonuçları gerçekten umut verici. Saç ekimi işlemi uygulanan hastalara bu yöntem uygulanıyor ve normale göre %8-10 arasında daha fazla saç çıkışı sağlanıyor. Normalde ekilen greft sayısı hesap edildiği zaman %8-10 civarında daha fazla saç kazanımı elde etmenin ne denli etkili ve başarılı bir sonuç olduğunu anlamak daha kolay olur. Neticede her bir saç folikülünün altın değerinde olduğu saç ekimi işleminde fazladan kazanılan her bir saç telinin önemi büyüktür. Saç kazanımı için katlanılan zahmetler ve harcanan meblağlar düşünüldüğü zaman.

Japon gazetelerine konuşan Tsuboi, yürüttükleri araştırma sonucunda elde ettikleri neticenin çok umut verici olduğunu ve uzun süredir üzerinde çalıştıkları bu yöntemin bu kadar kısa sürede bu kadar iyi sonuç vermesinin saç dökülmesi tedavisi için yeni tedavi yöntemleri geliştirmelerine yardımcı olacağını belirtmiştir. Söz konusu çalışma boyunca deneklerden alınan saç folikülleri ve dermal kılıf hücreleri laboratuvar ortamında alındı ve özel tüplerde solüsyonların içinde bekletildikten sonra tedavi edildi. Daha sonra ise kafa derisinin üzerine nakledildi. Denekleri 9 ay içinde periyodik aralıklar ile gözlemleyen araştırmacılar bu süre zarfında terminal saç büyümesinin gerçekleştiğini tespit ettiler. Araştırmanın sonucu gençlerde işe yaradığı kadar yaşlı deneklerde de işe yaradı. Öte yandan saç derisine nakledilen hücre miktarının artırılması ile daha fazla saç kazanımı elde edilmesi arasında bir bağlantı olmadığı sonucuna da varıldı.


Daha fazla hücre nakli daha fazla saç kazanımına yol açmadı çünkü burada kişinin immun sisteminin verdiği koruma tepkisi buna müsade etmedi. Neticede insan bağışıklık sistemi her olayda olduğu gibi saç büyümesi ve saç dökülmesi konularında da dolaylı olarak rol oynamaktadır. Normalde saç folikülleri çok hızlı şekilde saç üreten canlı yapılardır. Saçın kendisi cansız olsa da, saç folikülü canlıdır ve bir terslik olmadığı sürece doğumdan ölüme kadar programlanmış biçimde yeni saç üretimine devam eder. Saç üretimi için gerekli olarak keratin, protein gibi önemli bileşenleri sentezler. Saç foliküllerinde hücre bölünmesi çok hızlı olduğu için kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları yanetki olarak saç dökülmesine neden olur. Bu durumun sebebi bu tür ilaçların hızlı bölünen ve çabuk üreyen her türlü hücre üzerinde toksik etkiye sahip olmasıdır. Bundan dolayı hızlı bölünmenin olduğu bütün organ ve doku sistemleri bu tür ilaçların toksik yanetkilerinde basibini almaktadır.

Sırf bağışıklık sisteminin bu tepkisi yüzünden başkasından saç nakli mümkün olmamaktadır. Çünkü tıpkı organ naklinde olduğu gibi bireyin bağışıklık sistemi başkasından alınan dokuyu reddetmektedir. Bu sebeple başkasından alınan saç folikülleri direkt olarak yabancı hücre olarak algılanmakta ve immun sistemin reddetmesi sonucunda nakledikleri yerde ölmektedirler. Bu sebeple ne canlı vericiden, ne kadavradan saç folikülü transferi mümkün olmamaktadır. Böyle bir işlem uygulansa bile ciddi şekilde bağışıklık sistemi baskılayıcı ilaçlar kullanmak gerekir ki, saç gibi estetik bir aksesuar için bu kadar ciddi yanetkileri olan ilaçları kullanmak çok saçma ve riskli olur. Bu yüzden yabancı bir dönordan saç folikülü transferi mümkün olmamaktadır. Onun yerine bireyin kendi saç folikülleri otolog saç kökü transplantasyonu için kullanılmakta ve eldeki rezerv ne kadarsa ve geniş alan ne durumdaysa, bunlara paralel oranda başarılı netice alınabilmektedir. Bu sebeple saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işlemlerinde alınacak netice, bireyin dönor bölgedeki saç folikülü rezerv ile alakalı olup kişiden kişiye değişmektedir.

Saç ekiminin bu kısıtlayıcı yönleri bilim insanlarını yeni çareler üretmeye itmektedir. Bu yönde çok sayıda insandan talep de geldiği için çok sayıda çalışma yürütülüyor. Dünyanın değişik ülkelerinde değişik enstitü ve üniversitelerde yürütülen araştırmalar henüz tamamen kelliği tedavi edemese de, saçlarını yeni kaybetmeye başlamış kişilerde süreci yavaşlatacak hatta tersine çevirecek opsiyonlar sunmaktadır. Bu manada Japonya'da yürütülen bu araştırmanın da saç ekimi olarak da bilinen saç nakli işlemine ilave olarak uygulandığını ve elde edilen saç kazanımını ciddi şekilde artırdığını belirtmek gerekir. Şu anda mevcut yöntemler, var olan tedavi protokollerinin başarı oranını artırmaya yöneliktir. Mevcut tedavileri tamamen gereksiz kılacak ve tek bir hamlede kişinin kellik veya seyrek saçlılık gibi sorunlarını komple ortadan kaldıracak sihirli bir yöntem ne yazık ki, henüz geliştirilememiştir. Ancak bir gün bunun da mümkün olacağına inanılmaktadır.

Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.

Konu SEBASTİAN tarafından (28.03.20 Saat 00:19 ) değiştirilmiştir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
bilim insanları, japonya, kellik, ryoji tsuboi, saç dökülmesi, saç ekimi, saç nakli, seyrek saçlılık, tedavi, tokyo üniversitesi, tsuboiWEZ Format +3. Şuan Saat: 22:51.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.