YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Topikal Ürünler

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29.06.16, 02:30   #1

 
admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18.04.16
Mesajlar: 121
Rep Puanı: 20
Rep Derecesi : admin is on a distinguished road
admin is on a distinguished road
Post Şampuanlar Nasıl Üretilir ?

Şampuanlar NASIL ÜRETİLİR ?


Şampuan üretiminde, şampuanın yapısında bulunan bütün kimyasal maddeler, sıcak bir ortamda veya oda sıcaklığında, uygun bir sıraya göre kimyasal yöntemler ile karıştırılırlar. Lüzum görüldüğü durumlarda ise hammaddeler önceden eritilmeli, çözülmeli, ya da diğer bazı maddelerle karıştırılıp daha sonra işleme alınmalıdır. Şampuanın bileşimini oluşturan temel kimyasalların homojenize edilmesi için uygun ortam oluşmalıdır. Oluşacak ürünün olması gereken akıcılık ve PH değerleri gibi özellikleri, karışım işlemi bittikten sonra belirlenebilir. Bu işlemlerden sonra yardımcı kimyasalların da ilavesi ile ürünün dolum işlemine rahatlıkla geçilebilir.

Şampuanlar Üretilir

Genel proses olarak şampuanın kabaca anlatılan üretimi bu şekildedir.

Biraz daha ayrıntıya girecek olursak, şampuanın temel maddeleri su ve saçlı derinin temizliği için seçilmiş uygun hammaddeleridir. Su ve bu maddeler çelik bir kazana konularak prosese uygun düşecek şekilde karıştırılır. Gerektiğinde mevcut şartlara göre çelik kazan 60 °C ya da 70 °C’ye kadar ısıtılır.

Her hammadde önceden belirlenen sıraya göre kazanın içine katılır ve homojen bir karışım oluşuncaya kadar dikkatli bir biçimde karıştırılır. Bütün bu proses, gelişmiş tesislerde makineler ve gelişmiş teknolojik teçhizatlar aracılığı ile başarı ile uygulanır.

Şayet temizlik etkisi olan maddeler ya da renklendiriciler karışıma katılacak olursa, bu maddeler daha önce eritilmeli ya da reçetedeki başka bir madde içerisinde çözülmelidir. Bunun yanısıra elde edilen karışıma polimer bakım maddeleri ya da kıvam arttırıcı sekonder maddeler ilave edilecek olursa bunlar ilk önce sıcak su veya etanol gibi uygun solventler içinde önceden hazır hale getirilir.

Bu arada şampuana kokusunu verecek olan koku uygun çözelti içerisinde çözülür. Burada genellikle bu işlem için iyonik özellik barındırmayan aktif maddeler kullanılmaktadır. Koku verici maddeler ve koruyucu maddeler genellikle sıcağa karşı pek dayanıklı olmadıklarından dolayı bu maddelerin karışıma verildiği sırada karışımın sıcaklığı mutlak suretle 36 °C’yi geçmemelidir.

Bu prosesin bitiminde şampuanın PH değeri uygun hale getirilir. Bunun için Sitrik asit ya da gerekli durumlarda ve uygun kimyasal şartlarda bir baz gibi davranan sodyum hidroksit kullanılır. Bu işlem daha çok şampuanın akıcılık ve kıvamına direkt olarak etkisi olan bir işlemdir. Bu yüzden bu maddeler verildiğinde şampuanın istenilen akıcılığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Bütün bu işlemlerin ardından şampuanın son kontrolleri yapılır ve barındırdığı kimyasal madde gramajları hassas bir biçimde tekrar ölçülür. Ufak bir hata bile bütün çabayı berbat edebileceğinden işlemin finalinde kontroller özenle yapılır.

Şampuanlar Üretilir

Ardından ürünü ambajlama ve etiketleme işlemine geçilir. Ürün tarife göre ambalaja konur, etiketlenir ve varsa eğer onay ve izin mühürleri etiketin üzerindeki yerini alır. Üretim ve son kullanma tarihleri belirlendiği şekliyle yazılır ve ürün fabrikadan satışa çıkmak üzere, uygun sıcaklık ve ışık şartlarına sahip olan çıkış depolarında sevkiyat için bekletilir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Yorum Forum

Konu SEBASTİAN tarafından (18.12.17 Saat 19:35 ) değiştirilmiştir.
admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
saç dökülmesi, saç sağlığı, şampuan, şampuan nasıl üretilir, şampuanlar nasıl üretilirWEZ Format +3. Şuan Saat: 21:53.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.