YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Kozmetik Yöntemler

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01.07.16, 05:38   #1

 
admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18.04.16
Mesajlar: 121
Rep Puanı: 20
Rep Derecesi : admin is on a distinguished road
admin is on a distinguished road
Post Peruğun Tarihçesi

PERUĞUN TARİHÇESİ

Antik Mısır'da tamamen güç sembolü olarak çeşitli hayvan tüylerinden saç benzeri nesneler üretilerek, firavun ailesine mensup kişilerin kullanımına sunulan ilkel ve peruk benzeri kozmetik nesneler, zamanla gelişen medeniyetlerin tesirleri neticesinde modern peruk ve protez saçlara doğru bir evrimleşme süreci içine girmişlerdir.

Peruğun Tarihçesi

Antik Mısır'da saçlarından memnun olmayan kadınların veya estetik cazibe peşinde koşan erkeklerin güç ve cazibe nesnesi olan peruklar, orta çağ dönemine gelindiğinde ise Avrupalılar'ın başlarındaki bitleri, pireleri ve parazit enfeksiyonlarını saklamak amacıyla ürettikleri bir nesneye dönüşmüştü. Ayrıca savaş yarası alanlar ve saçlarının tümünü yangın benzeri kazalarda kaybeden kişilerin de sıklıkla kullandığı bir kamuflaj yöntemiydi peruklar.

Günümüzde ise perukların kullanımı tamamen estetik ve güzellik amaçlıdır.

Antik Yunan'da ise peruklar bütün olarak değil, alın kısmına takılan parça ve yamalar şeklinde sadece saç seyrekliğinin yahut kelliğin görüldüğü bölgeye konulan bir parça olarak görülmektedir. Antik Yunan tiyatrolarında oyuncuların kullandığı maskenin önemli bir parçası olan ve bundan ötürü önemli fonksiyonu bulunan perukların rengi oyuncunun canlandırdığı karaktere ve bu karakterin üstlendiği rolün niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Genç oyuncular sarı, yetişkinler siyah-koyu kahverengi, ihtiyarlar ise gri-kirli beyaz tonajlarında değişen renkte peruklar takmışlardır.


Eski Roma tiyatrosunda da canlandırılan role göre peruk rengi değişkenlik göstermiştir.Bunun haricinde Romalılar günlük yaşamda da bir statü ve estetik zerafet sembolü olarak peruk giymişlerdir. Gösteriş meraklısı zengin Romalı kadınlar üzerlerine altın ve değerli maden tozu serpilmiş peruklar kullanmaktan geri kalmamışlardır. Hıristiyanlık dininin resmi din olarak kabul edildiği vakit de bu kadınlar gösteriş ve statü sembolü olarak gördükleri peruklarını kullanmaya devam etmişlerdir. O dönemlerde Roma'nın banliyölerinde aristokrat ve soylu müşterilere hitap eden büyük bir insan saçı pazarı kurulduğu da bilinmektedir. 693 yılında İstanbul'da yapılan ve devlet adamlarının da katıldığı bir toplantıda sıradan insanlara peruk takılması yasaklanmıştır. Bizans'ın güçten düşmesi ve 1204 yılındaki meşhur Latin istilası ile bu resmi yasak unutulmuştur.

Peruğun Tarihçesi

Günümüzdeki modern perukların üretimi ve kullanımı ise 19.yüzyılın sonlarından başlayıp 20.yüzyılın ortalarında pik yapan bir trend haline gelmiştir. Özellikle II.Dünya Savaşı'nın ardından, peruklara olan talepte dramatik bir artış gözlemlenmiştir Fransa, İngiltere ve İtalya gibi savaş gazileri ve dul kalan kadınlar ile dolu olan ülkelerde.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Yorum Forum

Konu SEBASTİAN tarafından (21.12.17 Saat 23:03 ) değiştirilmiştir.
admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
peruğun tarihçesi, peruk, protez saçWEZ Format +3. Şuan Saat: 20:24.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.