YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Kozmetik Yöntemler

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01.07.16, 04:17   #1

 
admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18.04.16
Mesajlar: 121
Rep Puanı: 20
Rep Derecesi : admin is on a distinguished road
admin is on a distinguished road
Post Estetik Nedir ?

ESTETİK NEDİR ?

Estetik; sanat, güzellik, duyusal hazlar ve görsel özellikler ile ilgilenen felsefe dalıdır. Estetik kelimesi terminolojik olarak eski Yunanca'da kullanılan ''Aisthesis'' sözcüğünden türemiştir köken olarak. Anlamı ''duymak, algılamak ve görmek'' demektir.

Estetik

Güzelliğin oluşturulması, değerlendirilmesi, özbeğeniye ve toplumsal beğeniye sunulması ile ilgilenir. Duygu, beğeni ve hazların yargılanması olarak da geçen duyusal ve duygusal unsurları ve değerleri inceler. Bu bağlamda kavramsal olarak sanat felsefesi ile de yakından ilişkili olduğu rahatlıkla söylenebilir. Estetik konusu ilk çağdan beri filozof ve düşünürler tarafından detaylı olarak irdelenmiş ve sorgulanmıştır. Platon, Aristoteles ve daha sonra aydınlanma çağı düşünürlerinden Leonardo Da Vinci estetik kavramı ve estetik kavramının doğurduğu paradokslar ile ilgilenmişlerdir. Estetikte sadece güzel olan incelenir ve sorgulanır. Birçok filozof bu realiteye karşı çıksa da, bu durum yadsınamaz bir gerçektir.

Güzel olan metalar ve güzellik kavramı hakkında felsefi ve sanatsal yönden devamlı değişik savlar ortaya atılmıştır. Güzellik değeri ve güzellik yargısı hakkında felsefe tarihinde her zaman değerlendirmeler söz konusudur.

Estetik

İnsanlara oldukça yakın bir canlı türü olarak bilinen büyük primatların da, ayna ve suda yansıyan görüntülerinden etkilendikleri, kendi çaplarında temizlendikleri ve seçici görünmeye çalıştıkları bilinmektedir. Bu durum da, estetik beğeni duygusunun sadece insanlarda değil değişik canlılarda da bulunduğunu ve üreme psikolojisinde bu durumun seçici bir rol oynadığını göstermektedir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Yorum Forum

Konu SEBASTİAN tarafından (21.12.17 Saat 23:01 ) değiştirilmiştir.
admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
estetik ameliyat, estetik nedir, fue, fut, kellik, peruk, protez saç, saç ekimiWEZ Format +3. Şuan Saat: 20:44.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.