YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Kadınlarda Saç Dökülmesi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09.05.16, 18:37   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Saç Hakkında Çeşitli Bilgiler


SAÇ HAKKINDA ÇEŞİTLİ BİLGİLER

**
Temel olarak insan saçı, diğer memeli canlılardaki gaga,boynuz,toynak ve pençelerin de hammaddesi olan keratinden üretilmektedir.

** Saçın temel görevi cinsel cazibe kaynağı olmanın yanında aynı zamanda zararlı ultraviyole ışınlarından da kafa derisini korumaktır.

** Sağlıklı bir insanda, saç ortalama olarak günde 0,3 ila 0,5 mm arasında değişen bir büyüme hızına sahiptir.

** Saç teli cansız bir biyolojik yapı iken, onu üreten saç folikülü canlı bir mini-organdır.

Hakkında Çeşitli Bilgiler

** Sağlıklı bir insanda kafa derisinde bulunan saç foliküllerinin yüzde 90 kadarı anajen fazda iken, yüzde 10 kadarı telojen fazdadır. Anajen faz ile telojen faz arasındaki katajen süreçteki saç folikülü oranı ise yüzdesel olarak çok daha düşük bir orandadır.

** Sağlıklı bir kadının saç foliküllerinin anajen saç süresi, sağlıklı bir erkeğe göre daha uzun sürmektedir. Bu yüzden bir kadın, bir erkeğe göre daha fazla saç teline sahiptir genel olarak.

** Bir insan 100,000 ila 150,000 arasında bir saç folikülü ile dünyaya gelir.

** İnsan vücudu fetus döneminden sonra yaşam boyunca bir daha saç folikülü üretmez. Bunun sebebi saç ve saç folikülünü yaşamsal bir öneme sahip olarak görmemesidir.

** İnsan saçı sıcak havalarda daha hızlı uzar. Bunun sebebi hem sıcaklığın saçlı deriye termal etkisi hem de güneş ışınları aracılığı ile saçlı deride gerçekleşen D vitamini sentezinin folikülü uyarmasıdır.

** Siyahi insanlarda saçın uzama hızı diğer insan ırklarına göre daha yavaş olup, saç folikülünün çevresel faktörlere dayanıklılık hızı daha düşüktür.

** Asya orijinli insanlarda ise saçın elastikiyeti ve dayanıklılığı, diğer insan ırklara göre daha fazla olup, daha kalın saç tellerine sahiptirler.

** Sarışınlar, siyahi ve kızıllara göre daha fazla oranda saç folikülü ile doğarlar.

** Saç telleri ve saç folikülleri, vücuttaki ağır metal zehirlenmelerinden ve toksik bileşenlerden çok çabuk etkilendikleri için adli tıp araştırmalarında, saç teli incelemeleri çok fazla ipucu vermektedir kriminal görevlilere.

** Günde 100 adete kadar saç telinin dökülmesi duruma ve vakaya göre normal karşılanmaktadır.

** Kafa derisindeki mevcut saçların yüzde 50'si dökülmeden, ışık altında saçlı deri gözükmez. Eğer ışık altında saçlı deri görünür hale geliyorsa, mevcut saçların minimum yüzde 50'sinin kaybedildiği varsayılır.

Hakkında Çeşitli Bilgiler

** Tek başına bir saç teli 100 gramlık bir ağırlık yüküne kadar direnç gösterebilirken, saçlı deride bulunan tüm saç telleri 10 tona kadar bir ağırlık uygulamasına direnç gösterebilir.

** Saçı kısa kesmek ya da saçı uzatmak, hiçbir suretle saç sağlığı ya da saç dökülmesine yönelik bir anlam taşımaz. Saçları kısa kestirmek saçları dökülmeden korumaz ya da saçları uzatmak saç dökülmesini arttırmaz. Sadece algıda yanılsamaya yol açar.

** Kemik iliğinden sonra insan vücudunda en hızlı hücre bölünmesi sergileyen organ saç folikülü ve saç telidir. Bu yüzden kemoterapiden ve diğer kimyasallardan çok fazla oranda etkilenirler.

** Sanılanın aksine kullanılan şampuan veya benzeri kozmetik ürünlerin, saç sağlığına fazla bir etkisi yoktur. Çünkü saç sağlığı doğrudan deri içine konumlanmış olan saç folikülü tarafından belirlenen bir durumdur ve çoğu şampuan ya da kozmetik ajan saç folikülüne ulaşamaz. Etkisini sadece saç teli üzerinde kozmetik olarak gösterebilir.

** Bir saç folikülü çok sayıda hormon reseptörü içerir ve vücuttaki hormonal değişim ya da çeşitli patolojilerden kolaylıkla etkilenir.

** Saç dökülürlen shaft kısmı kök kısmından koparak dökülür.

** Genetik predispozisyonu olan vakalarda görülen saç dökülmeleri genel olarak ergenlik çağında başlar, ancak fark edilmesi yıllar alır. Bu aşamada saç folikülü gittikçe kendisini besleyen damar ağlarından uzaklaşır, cansızlaşır, beslenmesi bozulur, incelir, rengini kaybetmeye başlar ve yıllar içinde dökülür. Bu süreç bazı insanlarda çok kısa sürede gerçekleşirken, bazı insanlarda yavaş bir biçimde yaşam boyu sürer.

** Ailesinde saçı dökülen erkek akrabaları bulunan kadınlar da saç dökülmesi açısından ciddi şekilde risk taşırlar. Özellikle gebelik ve menapoz dönemlerinde bu risk artışı dramatik bir biçimde gerçekleşir.Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.

Konu SEBASTİAN tarafından (16.12.17 Saat 18:31 ) değiştirilmiştir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
saç dökülmesi, saç hakkında bilgiler, saç sağlığıWEZ Format +3. Şuan Saat: 20:00.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.