YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Kadınlarda Saç Dökülmesi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13.05.16, 20:51   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Kadında Dihidrotestosteron(DHT) Hormonu


KADINDA DİHİDROTESTOSTERON(DHT) HORMONU

Genel olarak Testosteron'un aktif metabolitidir. İnsan vücudunda bulunan en güçlü androjen hormondur. Kadınlarda hem seksüel fonksiyonların yürütülmesinde, hem gebelik sürecinde, hem de bağışıklık sistemi ve kas fonksiyonlarının devamlılığında esansiyel role sahip olan androjenlerin etkisini potansiyelize etmede görev almış olan bir hormondur.

Genel olarak testosteron hormonu, 5 alfa redüktaz enzimi aracılığı ile çift hidrojen bağı alarak dihidrotestosteron hormonuna dönüşür. Bu hormonun androjen reseptörüne olan afinitesi, Testosteron hormonunun kendisinden 3-5 kat daha fazladır. Bu bağlamda testosteron Hormonu anabolik, Dihidrotestosteron(DHT) hormonu androjeniktir.

Testosteron'un periferik ve hedef dokularda etkili olabilmesi için 5 alfa redüktaz enzimi ile dihidrotestosteron(dht) hormonuna dönüşmesi şarttır. Bu dönüşüm olmadan testosteron hormonu istenen etkiyi gösteremez. Kas dokusu hariç, bir çok organ ve dokuda testosteron bir pro-hormondur. İstenen androjenik etkiyi dihidrotestosteron hormonuna dönüşerek gösterir. Sadece kas dokusunda testosteron, dihidrotestosteron hormonuna dönüşmeden kendi başına etkili olabilir. Bunun sebebi testosteron hormonunun anabolik etkisinin çok yüksek olması ve aromataz enzimi ile östrojenlere dönüşerek bu anabolik etkiyi potansiyelize edebilmesidir.

Kadında Dihidrotestosteron(DHT) Hormonu
Dihidrotestosteron(DHT) Hormonunun Görevleri :


** Libido artışını ve devamlılığını sağlamak,

** Kadınlarda, erkek bebeğe hamile kalınması durumunda bebeğin ürogenital organlarının oluşumunu sağlamak. ( Bu yüzden gebelik planlayan kadınlara hiçbir suret ile 5 alfa redüktaz inhibitörleri ve antiandrojen ilaçlar önerilmez )

** Kadınlarda testosteron hormonunun etkilerini arttırmak ve libido artışı sağlamak,

** Genetik predispozisyonu olan kişilerde androgenetik alopesi, akne, hirsutizm ve bazı alopesi çeşitleri gibi patolojilerin ortaya çıkma ihtimalini arttırmak..

** Testosteron hormonunun diğer etkilerini potansiyelize etmek.

Dihidrotestosteron'un Normal Değerleri Nedir :

Vücutta bulunan serbest testosteron hormonunun %5-8 kadarı 5 alfa redüktaz enzimi ile dihidrotestosteron hormonuna dönüşür. Genetik yapıya göre bu dönüşüm kişiden kişiye ve hatta ırktan ırka artıp, azalabilir. Ancak ortalama klinik değerler değişmez ve çoğu insanda aynıdır.

Bu değerler:


Premenapozal Kadında : 24 pg/mL ila 250 pg/mL veya 0.1 nmol/L ila 1.0 nmol/L

Postmenapozal Kadında: 250 pg/mL ila 990 pg/mL veya 0.86 nmol/L ila 3.4 nmol/L

şeklindedir.

Dihidrotestosteron, 12 yaş altı kız çocuklarında ölçülemeyecek kadar düşük miktarlarda üretilir. Puberte döneminden sonra LH, Testosteron ve diğer androjenlerin artışı ile birlikte prodüksiyonu da gittikçe artar.

Dihidrotestosteron'un Arttığı ve Azaldığı Durumlar :


** Androjenik alopesi, total androjen artışına sekonder olarak prodüksiyonu artar..

** Hirsutizmde altta yatan esas patolojilerden biri olarak görülür.

** Kromozom anomalilerinde artabilir.

** Akne ve benzeri cilt hastalıklarında arttığı rapor edilmiştir.

** Puberte döneminde de sentezi artar.

Azaldığı durumlar ise;

** Menapoza giren kadınlarda total östrojenlerin azalmasına sekonder olarak,

** Oral antiandrojenlerin kullanımında,

** Bazı östrojen antagonistlerinin kullanımında,

** Bazı jineonkololojik kanserlerde,

** Bazı sistemik ilaçların yanetkisi olarak

ve buna benzer diğer sorunlarda azalır.

Dihidrotestosteron ve Alopesi :

Normalde androgenetik alopesi, diffuz alopesi ve androjenik alopesi gibi sorunlara sadece Dihidrotestosteron(DHT) neden olmaz. Diğer tüm androjenler, saç folikülleri açısından belli oranda yıkıcı bir etkiye sahiptirler.

Ancak özellikle genetik predispozisyonu olan erkeklerde saç foliküllerine en büyük zararı serbest testosteron ve dihidrotestosteron(DHT) verir. Dihidrotestosteron hormonunun yıkıcı etkisi testosteron hormonunun kendisininden 3-4 kat daha fazladır. Çünkü dihidrotestosteron'un androjen reseptörüne olan afinitesi testosteron'dan 3-4 kat daha fazladır. Bu gerçek neden sistemik dihidrotestosteron azalmasının, saç foliküllerine fayda sağladığı gerçeğini de izah etmektedir.

Dihidrotestosteron(DHT) Hormonunun Azaltılması :

Antiandrojenler kullanılarak bu hormonun azaltılması bazı istenmeyen yanetkilere yol açmaktadır. Her ne kadar ilaç firmalarının yaptığı araştırmalarda insidans düşük gösterilmiş olsa da, bağımsız araştırmalarda yanetki insidansları çok daha yüksek oranda rapor edilmiştir.

Seksüel gelişimini tamamlamış, düzenli bir cinsel yaşamı olan, sağlıklı deneklerde DHT inhibitörlerinin yol açtığı yanetki insidansı %6-85 arasında bildirilmiştir.

Kadında Dihidrotestosteron(DHT) Hormonu

Kadınlarda bu hormonun azaltılması;

** Libido azalması,

** Erkek bebeğe gebe kalınması durumunda bebekte ciddi ürogenital defektlerin gelişmesi,

** Östrojenlerin negatif etkilerinin daha fazla açığa çıkması,

** Depresyona eğilim,

** Seksüel fonksiyonlarda belli oranda gerileme,

gibi yanetkilere yol açabilmektedir. Bu yanetkiler, bu hormonu sistemik olarak bloke edilen her kadında görülmemekte, sadece bazı vakalarda rapor edilmektedir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.

Konu SEBASTİAN tarafından (16.12.17 Saat 18:13 ) değiştirilmiştir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
dihidrotestosteron, saç dökülmesi, saç sağlığı, testosteronWEZ Format +3. Şuan Saat: 22:51.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.