YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Erkeklerde Saç Dökülmesi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21.06.16, 20:40   #1

 
admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18.04.16
Mesajlar: 121
Rep Puanı: 20
Rep Derecesi : admin is on a distinguished road
admin is on a distinguished road
Post Saç Hakkında


SAÇ HAKKINDA


**
Temelde insan saçı, diğer memeli canlılardaki gaga,boynuz,toynak ve pençelerin de hammaddesi olan keratinden üretilmektedir.

** Erkekte saçlar, kadınlardaki gibi genç ve estetik görünümün sembolüdür.

** Saçın temel görevi cinsel cazibe kaynağı olmanın yanında aynı zamanda zararlı ultraviyole ışınlarından da kafa derisini korumaktır.

Hakkında

** Sağlıklı bir insanda, saç ortalama olarak günde 0,3 ila 0,5 mm arasında değişen bir büyüme hızına sahiptir. Erkeklerde saçın büyüme hızı, kadınlara göre daha yavaştır.

** Sağlıklı bir insanda kafa derisinde bulunan saç foliküllerinin yüzde 90 kadarı anajen fazda iken, yüzde 10 kadarı telojen fazdadır. Anajen faz ile telojen faz arasındaki katajen süreçteki saç folikülü oranı ise yüzdesel olarak çok daha düşük bir orandadır. Erkekte hormonal ve genetik sebeplerden ötürü anajen fazdaki saç miktarı, kadınlara oranla daha azdır.

**
Erkeklerde görülen saç dökülmeleri genel olarak ergenlik çağında başlar, ancak fark edilmesi yıllar alır. Bu aşamada saç folikülü gittikçe kendisini besleyen damar ağlarından uzaklaşır, cansızlaşır, beslenmesi bozulur, incelir, rengini kaybetmeye başlar ve yıllar içinde dökülür. Bu süreç bazı insanlarda çok kısa sürede gerçekleşirken, bazı insanlarda yavaş bir biçimde yaşam boyu sürer.

** Saç teli cansız bir organik yapı iken, onu üreten saç folikülü canlı bir mini organdır.


** Sağlıklı bir kadının saç foliküllerinin anajen saç süresi, sağlıklı bir erkeğe göre daha uzun sürmektedir. Bu yüzden bir kadın, bir erkeğe göre daha fazla saç teline sahiptir genel olarak.

** İnsan vücudu genel olarak fetus döneminden sonra yaşam boyunca bir daha saç folikülü üretmez. Bunun sebebi saç ve saç folikülünü yaşamsal bir öneme sahip olarak görmemesidir.

** Bir insan 100,000 ila 150,000 arasında bir saç folikülü ile dünyaya gelir. Erkeklerde puberteden sonra folikül sayısında progresif bir azalma gözlemlenir. Bu azalma kimi erkeklerde çok az, kimi erkeklerde çok fazladır.

** Siyahi insanlarda saçın uzama hızı diğer insan ırklarına göre daha yavaş olup, saç folikülünün çevresel faktörlere dayanıklılık gücü daha düşüktür.

** İnsan saçı termal olarak sıcak havalarda daha hızlı uzar. Bunun sebebi hep sıcaklığın saçlı deriye termal etkisi hem de güneş ışınları aracılığı ile saçlı deride gerçekleşen D vitamini sentezinin folikülü uyarmasıdır.


** Ailesinde saçı dökülen erkek akrabaları bulunan kadınlar da saç dökülmesi açısından ciddi şekilde risk taşırlar. Özellikle gebelik ve menapoz dönemlerinde bu risk artışı dramatik bir biçimde gerçekleşir.


** Saç telleri ve saç folikülleri, vücuttaki ağır metal zehirlenmelerinden ve toksik bileşenlerden çok çabuk etkilendikleri için adli tıp araştırmalarında, saç teli incelemeleri çok fazla ipucu vermektedir kriminal görevlilere.


**
Asya orijinli insanlarda ise saçın elastikiyeti, kalitesi ve dayanıklılığı, diğer insan ırklara göre daha fazla olup, daha kalın saç tellerine sahiptirler.

** Kafa derisindeki mevcut saçların yüzde 50'si dökülmeden, ışık altında saçlı deri gözükmez. Eğer ışık altında saçlı deri görünür hale geliyorsa, mevcut saçların minimum yüzde 50'sinin kaybedildiği varsayılır.

** Saçı kısa kesmek ya da saçı uzatmak, hiçbir suretle saç sağlığı ya da saç dökülmesine yönelik bir anlam taşımaz. Saçları kısa kestirmek saçları dökülmeden korumaz ya da saçları uzatmak saç dökülmesini arttırmaz. Sadece algıda yanılsamaya yol açar.

Hakkında


** Sarışınlar, siyahi ve kızıllara göre daha fazla oranda saç folikülü ile doğarlar.

** Günde 100 adete kadar saç telinin dökülmesi duruma ve vakaya göre normal karşılanmaktadır.

** Tek başına bir saç teli 100 gramlık bir ağırlık yüküne kadar direnç gösterebilirken, saçlı deride bulunan tüm saç telleri 10 tona kadar bir ağırlık uygulamasına direnç gösterebilir.

** Kemik iliğinden sonra insan vücudunda en hızlı hücre bölünmesi sergileyen organ saç folikülü ve saç telidir. Bu yüzden kemoterapiden ve diğer kimyasallardan çok fazla oranda etkilenirler.

** Sanılanın aksine kullanılan şampuan veya benzeri kozmetik ürünlerin, saç sağlığına fazla bir etkisi yoktur. Çünkü saç sağlığı doğrudan deri içine konumlanmış olan saç folikülü tarafından belirlenen bir durumdur ve çoğu şampuan ya da kozmetik ajan saç folikülüne ulaşamaz. Etkisini sadece saç teli üzerinde kozmetik olarak gösterebilir.

** Bir saç folikülü çok sayıda hormon reseptörü içerir ve vücuttaki hormonal değişim ya da çeşitli patolojilerden kolaylıkla etkilenir.

** Saç dökülürlen shaft kısmı kök kısmından koparak dökülür.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Yorum Forum

Konu SEBASTİAN tarafından (16.12.17 Saat 18:11 ) değiştirilmiştir.
admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
CevaplaWEZ Format +3. Şuan Saat: 10:45.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.