YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Erkeklerde Saç Dökülmesi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22.06.16, 05:29   #1

 
admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18.04.16
Mesajlar: 121
Rep Puanı: 20
Rep Derecesi : admin is on a distinguished road
admin is on a distinguished road
Post Erkekte Saç Sağlığını Etkileyen Hormonlar

Hormon nedir ?

Organlar, salgı bezleri yahut özel olarak farklılaşmış hücre odakları tarafından salgılanan ve kan akımı aracılığı ile bir çok organ ve dokuya ulaşarak biyokimyasal bir işlevin yerine getirilmesinde görev alan organik bileşiklerdir.

İnsan vücudunda gün içinde birçok hormon salgılanır. Bu aşamada bizi ilgilendiren, saç sağlığı üzerinde etkisi olan hormonlardır.

Erkekte Hormonal Yapı:

Erkekte genetik ve hormonal yapı tamamen farklı olduğundan kas/kemik yoğunluğu kadınlara göre farklılaşmış olduğundan, hormonal yapı androjenler lehinedir. Androjenler çok fazla miktarda salgılanırken, östrojenler çok çok az miktarda sentezlenirler. Östrojenlerin saç sağlığı üzerindeki etkisi, erkeklerde yok denecek kadar azdır.

Erkekte Sağlığını Etkileyen Hormonlar

Testosteron

Erkek omurgalıların üreme fonksiyonlarından ve bazı bağışıklık sistemi fonksiyonlarında görev alıp kolesterolden sentezlenen steroid hormondur. Testosteron'un görevi fetus döneminden itibaren yavaş yavaş başlar ve puberte döneminden itibaren önemi ve görevi erkek için gittikçe artar.

Testosteron böbrek üstü bezlerinden ve testislerden salgılanır. Erkeklerdeki kadar olmasa da, dişilerde de testosteron salgısı vardır ve bu salgı böbreküstü bezlerinden yapılır. Dişilerdeki testosteron salgısının amacı belli oranda seksüel fonksiyonlar ve bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Ana görevi bu hormonun erkek bebeğe gebe kalan dişinin vücudunda erkek bebeğin bu hormona gereksinim duyacak olmasıdır.

Erkete testosteron sperm üretiminden, boy uzamasına; sesin kalınlaşmasından vücut kıllanmasına ve saç dökülmesine kadar birçok sekonder seks karakterlerinin oluşumundan direkt olarak sorumludur.

Dihidrotestosteron:


Testosteron hormonunun hücre içindeki versiyonudur. Testosteron, 5 alfa redüktaz enzimi aracılığı ile çift hidrojen bağı almadan reseptöre yeterince afinite gösteremez ve hücre içine giremez. Testosteron'un periferik dokularda etkili olabilmesi için 5 alfa redüktaz enzimi ile Dihidrotestosteron(DHT)'a dönüşümü şarttır.

Dihidrotestosteron(DHT) prostatın gelişiminden, meni sıvısının üretiminden, sperm hareketliliğini arttırmaktan, sakal ve vücut kıllarında artıştan sorumludur. Genetik predispozisyonu olan kişilerde saç dökülmesi ve akne için de ciddi bir risk faktörüdür testosteron hormonunun kendisi ile birlikte.

Dehidroepiandrosteron Sülfat:

Böbreküstü bezlerinden salgılanan ve gün içinde pulsatil değil stabil bir salınım gösteren steorid hormondur. Androjenik hormonların feedback mekanizmalarını ciddi şekilde etkilediğinden bu hormonun seviyesi, salınım grafiği ve etkinliği saç sağlığı açısından ciddi önem taşır.

Her androjen hormon gibi belli oranda saç folikülleri için zararlı bir etki gösterir. Ancak androjen reseptörüne olan afinitesi, diğer primer androjenlere göre daha zayıftır. Saç sağlığı üzerindeki esas etkisini, primer androjenlerin prodüksiyonunu etkileleyerek ya da azaltarak sekonder olarak gösterir.

Androstenedion :

Böbreküstü bezlerinden ve testislerden üretilen steorid yapıda bir hormondur. Hem androjenik hormonların hem de östrojenik hormonların sentezlendiği bir pro-hormon işlevi gördüğünden, testosteron ve Dht gibi androjenlerin sentezlenme miktarına doğrudan etki eder.

Tıpkı DHEA-S04 gibi reseptöre zayıf bir ilgi gösterir. Bu hormonun artışı ile sekonder seks karakterlerinin gelişimi tetiklenir. Bu açıdan saç sağlığı açısından ciddi önem taşır. Erkeklerde olduğu gibi değişik konsantrasyonlarda kadınlarda da üretilen bu hormon, androjen biyosentezinin bir göstergesi kabul edilir. Bu hormonun polikistik over sendromunda, hirsutizmde artış gösterdiği bilinmektedir.

Lüteinleştiren Hormon:

Hipofiz bezinden salgılanan ve hormonal feedback mekanizmalarına etki ederek tüm üreme sistemini Etkileyen temel hormonlardan biridir. Saç sağlığı üzerindeki etkisini androjen ve östrojenlerin balansı ve biyosentezini düzenleyerek sekonder olarak gösterir. Ayrıca bu hormon regl ve kadın üreme dönemi periyotlarına da doğrudan etki eder. Kendisinin androjen reseptörüne bir etkisi yahut afinitesi sözkonusu değildir. Etkisi sadece diğer hormonlara dönüşerek ve bu hormonların balansını düzenleyerek gerçekleşir.

Folikül Sitimule Edici Hormon (FSH):

Hipofiz bezinden salgılanan üreme fonksiyonlarına etki ederek saç sağlığı üzerindeki tesirini gösteren merkezi bir hormondur. Luteinleştiren hormon ile sinerjik bir biçimde çalışan bu hormon, kadınlarda da yumurtanın olgunlaşmasında ve östrojenlerin balansında rol oynar. Sekonder olarak da saç Sağlığını etkiler.

Progesteron:

Hem Erkekte hem de kadınlarda üretilen ve LH kontrolünde sentezlenen bir hormondur. Kadın rahmini hamilelik için hazırlayan erkekte ise sperm üretimine katkı sağlayan ve kadınlarda, erkeklere göre çok daha fazla miktarda sentezlenen hormondur.

Doğum kontrol hapları progesteron hormonunun sentetik versiyonlarıdır. Bu hormonun androjenleri bloke edici bir etkisi vardır. Sağlıklı aralıklarda sentezlenmesi saç sağlığını olumlu etkilemektedir.


Erkekte Sağlığını Etkileyen Hormonlar


Tiroid Hormonları :

Kelebek şeklinde bir endokrin organ olan tiroid bezi, çeşitli Hormonlar salgılayarak metabolizma hızını ve genel hormon sistemini etkiler. Tiroid bezinden salgılanan ve tiroksin hormonu olarak da bilinen T3 ve T4 hormonları ile bu hormonları çağıran ve salgı periyotlarını düzenleyen Tiroid Stimülan Hormon(TSH) hormon genel olarak saç sağlığı üzerinde dolaylı yoldan etki gösterir. Metabolizma hızı üzerinde direkt etki gösteren bu hormonlar, androjen ve östrojenlerin biyosentez rejimlerini de etkilerler.

İnsülin :

Pankreasta bulunan beta hücreleri tarafından salgılanan, 5.8 kilodalton ağırlığında ve hepatik glukagon hormonu ile sinerjik bir biçimde çalışarak karbonhidrat metabolizmasını düzenleyen yaşamsal bir hormondur. Bu hormonun en temel görevi glukoz olarak bilinen kan şekeri düzeylerini sağlıklı aralıklarda tutmaktır. Bu hormonun hiç salgılanmadığı durumlarda diyabetik ketoasidoz, koma ve ölüm olayları gerçekleşirken, az salgılandığı durumlarda diabetes mellitus ortaya çıkar. Hormonun çok salgılandığı ancak periferik doku direnci nedeniyle istenen etkiyi gösterip görevini yapamadığı zamanlarda ise erişkin tipi Diabetes Mellitus ortaya çıkar. Öte yandan bu hormonun fazlaca salgılanması obezite ve yağlanma ile ilişkilidir.

Bu hormonun değişik nedenlerle düzensiz ve fazla salgılanması, hormonal denge üzerinde negatif etkiye sahiptir. Bozulan hormonal denge ve genel olarak artan oksidatif stres sonucunda saç sağlığı negatif şekilde etkilenir. Androjen sentezi gereksiz yere uyarılırken, androgenetik veya androjenik alopesinin prognozu hızlanır. Kadınlarda ise hirsutizm ve polikistik over sendromu tetiklenir.


Kaynak: Yorum Forum


__________________
Yorum Forum

Konu SEBASTİAN tarafından (16.12.17 Saat 17:29 ) değiştirilmiştir.
admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
erkek tipi saç dökülmesi, erkekte saç sağlığını etkileyen hormonlar, erkekte testosteron hormonuWEZ Format +3. Şuan Saat: 11:18.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.