YorumForum   YorumForum

Geri git   YorumForum > Saç Problemleri ve Saç Dökülmesi > Erkeklerde Saç Dökülmesi

Share This Forum!  
  

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09.06.16, 07:57   #1
Süper Moderatör

 
SEBASTİAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.04.08
Mesajlar: 426
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
SEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of lightSEBASTİAN is a glorious beacon of light
Post Erkeklerde Saç Dökülmesine Neden Olan HastalıklarErkeklerde SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ

Erkeklerde, kadınlardan farklı olan hakim olan cinsiyet hormonlarını androjen hormonlar teşkil etmektedir.

Bu bağlamda erkeklerde, androjenlerin indüklediği alopesiler, kadınlardan 2-3 kat daha yüksek insidans ile görülmektedir.

Erkeklerde Dökülmesine Hastalıklar


1-) Androgenetik Alopesi : Hem kadınlarda, hem de erkeklerde yaygın olarak görülen, ancak erkeklerde 2-3 kat daha yüksek bir insidans ile ortaya çıkan ve değişik prognozlar ile seyreden bir patoloji yahut virilizasyon sorunudur. Serumda ve hücre içinde normal miktarda var olan androjen hormonlarına karşı saç foliküllerinin, çeşitli genetik sebepler yüzünden normalden daha fazla sensitive göstermesi ve normal seviyede olan hormonlardan negatif şekilde etkilenmesi esas sebeptir. Buradaki temel sorun androjen hormonlara, saç foliküllerinin genetik olarak verdiği cevaptaki hatadır.

2-) Androjenik Alopesi : Androjen hormonlar aynı zamanda saç dökücü bir etkiye sahiptirler. Androgenetik alopesiden farklı olarak androjenik alopeside esas patoloji androjenlere karşı sensitive gösteren saç foliküllerinin varlığından ziyade androjen hormon üretimindeki patolojik artıştır. Normalin üzerindeki testosteron, Dihidrotestosteron ve diğer androjen hormonlar, saçlara oldukça negatif etki ederler. Androjen hormon sentezindeki artıştan erkeklerde ve kadınlarda farklı Hastalıklar sorumludur. Bilinçsiz ilaç ve takviye kullanımı, çeşitli kanserler, bazı hormonal sorunlar esas hazırlayıcı risk faktörleridir.

3-) Alopesi Areata: Halk arasında ''saç kıran'' olarak da bilinen bu hastalığın altında yatan esas nedeni otoimmun patolojiler hazırlamaktadır. Bilinmeyen bir sebep, bazı virüsler, genetik yatkınlık, aşırı stres, diğer otoimmun hastalıkların oluşturduğu zemin gibi değişik risk faktörleri nedeniyle T hücreleri, saç foliküllerini yabancı bir cisim gibi algılamaya ve onlara saldırmaya başlar. T hücre aracılı otoimmun bir inflamasyon oluşur saç foliküllerinde. En nihayetinde saç folikülü bu kontrolsüz otoimmun saldırı sonucunda ölür ve bir daha sağlıklı saç üretemez hale gelir. Genellikle tanıda zorlanılmaz çünkü hastaların saçlı derisinde spesifik ve hastalığa özgü yama şeklinde açık alanlar oluşur. Hastalığın tedavisi ise endokrinoloji, immunoloji ve dermatoloji uzmanı hekimlerinin işbirliği ile gerçekleştirilir.

4-) Telogen Effluvium : Kadınlarda daha sık olmasına rağmen erkeklere yakın bir insidans ile gözlemlenen bir saçlı deri hastalığıdır. Bu hastalıkta çok sayıda saç folikülünün genel olarak anajen fazdan, telojen faza geçmesi sorunu ön plandadır. Tüm saç folikülleri patolojiden aynı anda etkilenmez ve tüm saçlar dökülmez. Androgenetik alopeside olduğu gibi şekilli bir dökülme de söz konusu olmaz. Genel olarak saçlı deriyi düzensiz ve şekil gözetmeden etkiler. Hastalığın nedenleri arasında ciddi hormonal hastalıklar, aşırı ve yoğun stres, bazı otoimmun hastalıklar, aniden androjen prodüksiyonunda artışa yol açan tümörler, kanda demir miktarının artması, sorunlu gebelikler, bazı ilaçların sistemik yanetkileri gibi çok sayıda risk faktörü, patolojiyi tetikleyebilir.

5-) Ciddi Beslenme Yetersizlikleri : Bazı ameliyatlar, sindirim sistemi hastalıkları, karaciğer yetmezliği ya da düşük sosyoekonomik koşullar, kıtlık, savaş gibi durumlarda ortaya çıkan ve genellikle çocuk ve yaşlılarda gözlemlenen bir sorundur. Saç folikülü her organ gibi kan ile beslenir ve kanda bulunan oksijen ve besin unsurları sayesinde yaşamını sürdürür. Yetersiz beslenme, şok diyetler ve çeşitli hastalıklar yüzünden esansiyel aminoasitlerden, proteinlerden, sağlıklı yağlardan ve sebze, meyveden fakir beslenme saç sağlığını negatif şekilde etkiler.

6-) Akut Stres Bozukluğu : Travma sonrası stres bozukluğu olarak bilinen bu tabloda da; alınan kötü bir haberden, yaşanan travmatik bir olaydan, cinsel yahut şiddet içerikli bir saldırıya maruz kalmaktan, sevilen bir kişinin vefat etmesinden ya da ciddi ekonomik kayıplara uğramaktan kaynaklanan ani adrenalin deşarjları ve panik bozukluklar başrolü oynamaktadır. Psikojenik kökenli bu sorunda bozulan nöroendokrinolojik denge neticesinde ani saç kayıpları ve kısa sürede fazla miktarda saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabilmektedir. Psikoterapi ve ilaç tedavisi ile nedene yönelik tedavi planlaması ile sorunun başarı ile tedavisi mümkün olabilmektedir.

7-) Yaşlanma : Yaşlanma ile birlikte vücutta gerçekleşen hormonal, hücresel ve enzimatik değişimlerden saç folikülleri de nasibini alır. Artan serbest oksijen radikalleri, hücre ve hormonların eskisi gibi iyi bir düzende çalışamaması, az oksijenlenme ve besin unsurlarından mahrum kalma saç foliküllerinin de süreçten etkilenmesine, daha uzun süren telojen fazlara ve daha kısa süre devam eden anajen fazlara neden olur. Genel olarak saçlarda renk kaybı, hacim azalması, cansızlık, seyrelme gözlemlenir. Androjen indüklemesi söz konusu değilse ve altta yatan başka bir patolojik durum yoksa, bu durum olağan bir yaşlanma belirtisi olarak kabul edilir.

8-) Hodgkin Lenfoma : Hematolojik kanserlerden biri olan bu hastalıkta bağışıklık sistemi hücrelerinde meydana gelen bozulma hücresel döngü ve buna yönelik gerçekleşen t hücre cevabı bozulmakta ve hem hastalığın kendisi, hem de tedavisi ciddi saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Her vakada görülmese bile bazı vakalarda bu tarz şikayetler ciddi şekilde sorun yaratmaktadır.

9-) Hipofiz Bezi Hastalıkları : Genel olarak hipofiz bezinde bulunan tümor yahut lezyonlar ile karakterize olan bu hastalıklarda ACTH hormonu ve Kortizol balansının bozulması ilk göze çarpan bulgudur. Bunun yanında, bozulan hormonal balans neticesinde Testosteron, LH ve FSH gibi androjenik ve estrogenik hormonların da prodüksiyon ve dengelerinde bozulma meydana gelir. Bu hormonların miktarı ve dengesi ile yakından ilişkili olan saç sağlığı da, meydana gelen bu hormonal patoloji sonucunda bozulur ve saç dökülmeleri çok sık karşılaşılan bir klinik bulgu olarak göze çarpar. Genel olarak hipofiz bezi hastalıkları ile androjenik alopesi arasında yakın bir korelasyon söz konusudur.

10-) Eksojen Steroid Kullanımı : Çeşitli nedenler ile kasları anabolik olarak şişirmek ve sportif performansı yapay olarak arttırıp haksız avantaj elde etmek amacı ile sentetik androjenlerin kullanılmasıdır. Genelde vücut geliştirme, bazı aeorobik sporlar ve dövüş sporları ile uğraşan erkeklerde kullanımı yaygındır. Sentetik androjenler, vücudun doğal androjen prodüksiyon dengesini bozarak plazma androjen sentezlerinde anormal artışa ve en nihayetinde androjenlerden negatif etkilenen saç foliküllerinin doğal döngüsünün bozulmasına yol açarlar. Bu durum da klasik alopesi ve erkek tipi saç dökülmesi sorunlarına yol açar.

11-) Hashimato Hastalığı : Troid bezine yönelik gerçekleşen otoimmun yanıt neticesinde tiroid bezinin fonksiyonlarının bozulması ve hipertroidizm ya da hipotirodizme yol açarak saç Dökülmesine sebebiyet veren bir immun sistem hastalığıdır.

Erkeklerde Dökülmesine Hastalıklar

12-) Lupus Hastalığı : Ciddi bir bağışıklık sistemi hastalığı olup yaşam boyu tedavi gerektiren bir hastalıktır. Bu hastalıkta kontrolden çıkan vücut bağışıklık sistemi kendi organ ve uzuvlarını yabancı bir doku gibi algılayarak hedef alabilmekte ve onlara karşı kontrolsüz bir inflamasyon yanıtı geliştirebilmektedir. Bu hedef organlar arasında saç folikülleri de bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin saç foliküllerine saldırması sonucunda foliküller ölmekte ve sağlıklı saç üretemez hale gelmektedirler.

13-) Addison Hastalığı : Böbreküstü bezlerinin dış bölgesinden salgılanma yetersizliğine bağlı olarak gelişen kortizol ve aldosteron hormonların kanda azalması ve aynı zamanda androjen prodüksiyonunun değişmesi ile karakterize olan hormonal bir hastalıktır. Diğer hormonal hastalıklarda olduğu gibi genel olarak androjenik alopesi ile ilişkilidir.

14-) Çölyak Hastalığı : Gluten intoleransına bağlı olarak gelişen sistemik bir gıda alerjisidir. Gluten aleni ya da gizli şekilde bir çok besin maddesinin içinde yer aldığı için ve hastalığın teşhisinin zorluğundan ötürü genel olarak tedavisiz geçen zaman içinde bağırsak ve gastrik kanalda hasarlanma oluşur zaman içinde. Gerçekleşen bu hasar sonucunda besin emilimi sekteye uğrar veya kısmi olarak gerçekleşir. Bütün bu patolojilerin sonucu olarak da sekonder beslenme bozukluğuna yanıt olarak ciddi saç dökülmeleri görülür.

15-) Leishmania Hastalığı : Halk arasında şark çıbanı olarak da bilinen ve tatarcık sineğinin ısırması sonucunda bulaşan bir parazitin neden olduğu sistemik ve dermatolojik bir parazit enfeksiyonudur. Tüm cildi tuttuğu gibi saçlı deriyi de tutabilmekte ve oluşturduğu dermatolojik hasar sonucunda, saçlı deride neden olduğu bozulma akut alopesi tablolalarına neden olabilmektedir.

16-) Kemoterapi : Bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, sonucunda saç folikülleri negatif etkilenebilmekte ve geçici yahut kalıcı olarak dökülebilmektedir. Bunun nedeni kemoterapi ilaçlarının hızlı üreyen tüm vücut hücrelerini hedef almasıdır. Kemik iliğinden sonra vücutta en hızlı çoğalan yapı saçlı deri hücreleri olduğu için bu ilaçların yanetkileri, saçlar üzerinde de görülmektedir.

17-) Ağır Metal Zehirlenmeleri : Talyum gibi ağır metallere maruz kalmak şok dökülmelere ve akut alopesilere yol açabilmektedir. Zehirlenmenin derecesine ve ağır metale maruz kalınan süreye göre alopesi geçici ya da kalıcı olmaktadır.

18-) Travma, radyason ve yanık: Saçlı deriye alınan darbeler, yaralanmalar, kafa travmaları, saçlı derinin yanması yahut değişik nedenlerle radyasyona maruz kalması sonucunda gerçekleşen ve folikülün ölmesi üzerine kalıcı saç kayıplarının söz konusu olduğu bir patoloji durumu mevcuttur.

19-) Saç Koparma Hastalığı-Trikotillomani : Çeşitli psikiyatrik sorunlar, bazı uyuşturucu maddelerin uzun süre kullanımı, çeşitli travmatik tablolar ve bazı psikotik hastalıklar neticesinde, obsesif derecede saçları koparma şeklinde kendini belli eden ve genelde kadınlarda görülen bir hastalıktır.

20-) Hipotiroidizm ve Hipertiroidizm: Tiroid bezinde meydana gelen yapısal ya da fonksiyonal bozukluklar, otoimmun patolojiler, bazı kanserler ve başka hormonal hastalıkların tiroid bezini az ya da çok çalıştırması ile karakterize şekilde seyreden bu iki patoloji, farklı biçimlerde ve değişken şiddette saç dökülmeleri ile ilişkilidir. Bu tür vakalarda tiroid fonksiyon bozukluğuna yol açan primer patolojinin cerrahi ya da medikal tedavi ile ortadan kaldırılması ile saç sorunları ve saç dökülmesi de zaman içinde ortadan kalkar.

21-) Hatalı Kozmetik İşlemler : Kalitesiz saç boyaları, bazı kimyasal maddelerin saça tatbik edilmesi, toksik bileşenler içeren şekillendiricilere saçlı derinin maruz kalması gibi sebeplerden ötürü meydana gelen ve genelde geçici olarak kendini gösteren saç dökülmesi biçimidir.

22-) Virüs, İlaç ya da Kimyasal Madde Kaynaklı Sistemik Alerjiler : Genel olarak deri döküntüsü, kızarıklık, şişlik gibi belirtiler ile karakterize olan bu alerjik reaksiyonların altında ağır metal zehirlenmeleri, ilaç yanetkileri ve cilt patolojilerine yol açan bazı virüsler neden olmaktadır. Ciltte gerçekleşen sorunlar, saçlı deride de kendini gösterdiğinden, saçlı deri ve saç folikülü de meydana gelen sistemik alerjik reaksiyondan negatif etkilenmektedir.Kaynak: Yorum Forum


__________________
Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir.

Konu SEBASTİAN tarafından (16.12.17 Saat 18:10 ) değiştirilmiştir.
SEBASTİAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerde saç dökülmesi, erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri, saç dökülmesiWEZ Format +3. Şuan Saat: 20:56.


YorumForum Yasal Haklar Sosyal
facebook twitter youtube google+ feedburner
Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Alpha 1
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.